Norvegiški židiniai ir krosnelės

Nesvarbu, ar namas statomas gamtos prieglobstyje, ar miesto prieigose - jis sunkiai įsivaizduojamas be židinio ar krosnelės. Šie šilumą ir šviesą skleidžiantys įrenginiai ne tik tampa pagrindiniu interjero akcentu, bet gali tarnauti ir kaip pagrindinė ar papildoma šildymo sistema. Norvegiški židiniai ir krosnelės

Dėl panašaus klimato Lietuvoje dažnai vertinama ir naudojama Skandinavijoje pagaminta įranga. Ši nerašyta taisyklė galioja ir renkantis šildymo sistemą. Norvegiškos krosnelės ir židiniai „Jøtul" visame pasaulyje vertinami ne tik dėl ypatingo ketaus lydinio. Nuo pat 1853 metų ilgomis šiaurietiškomis žiemomis kuriami, išbandomi ir tobulinami šildymo prietaisai yra itin racionalūs ir dailūs. Daugelis norvegų įmonėje sukurtų ir ištobulintų technologijų vėliau buvo pradėtos naudoti ir kitų įmonių gaminamuose židiniuose bei krosnelėse.

Pakartotinio degimo principas

Daugelyje „Jøtul" gaminių yra įdiegta antrinio (arba švaraus) degimo technologija - CB, kuri šiluma paverčia iki 90 proc. dūmuose esančių dujų ir smulkiųjų atliekų. Taip gerokai sumažinamas į atmosferą per dūmtraukį iškeliaujančių dūmų ir juose esančios šilumos kiekis, taigi mažiau teršiama aplinka. Be to, į dūmtraukį patenka mažiau suodžių, o tai reiškia, kad mažėja ir jų užsidegimo rizika pačiame dūmtraukyje. Dėl antrinio degimo technologijos norimam šilumos kiekiui gauti sunaudojama kur kas mažiau medienos, tad tai ir ekologiška, ir ekonomiška.

Dvigubas oro padavimas

Šildymą „Jøtul" kompanijos specialistai supranta ne kaip patalpos oro įkaitinimą iki aukščiausios įmanomos temperatūros ir palaipsnį patalpų atvėsimą, o kaip nuolatinės komfortiškos temperatūros užtikrinimą. Židiniai ir krosnelės, turintys dvigubo oro padavimo sistemą, su viena kuro pakrova gali šilumą skleisti nuo 7 iki 12 valandų. Ši sistema paremta tokiu principu, kad pirminėje degimo stadijoje oras paduodamas per vieną angą, kuri malkoms įsidegus visiškai uždaroma. Tuomet pro kitas angas paduodama tik tiek oro, kad malkos ne liepsnotų, o tik rusentų.

Ketaus korpusui - 10-ies metų garantija

Būtent ketus užtikrina, kad gaminys tarnaus ilgai ir patikimai. Norvegiškų „Jøtul" krosnelių gamyboje šiandien naudojamos pačios šiuolaikiškiausios kompiuterinės technologijos. Tačiau sukurti ypatingą ketaus lydinį, kurio paslaptį iki šiol pavyko išsaugoti, padėjo ne skaičiavimo mašinos, o per 150 metų sukaupta patirtis. Manoma, kad „Jøtul" naudojamas ketus - optimaliausia medžiaga nuolatinio kūrenimo įrangai, nes yra ypač tvirtas ir nesideformuoja net ir naudojant itin ilgai. Šis ketus turi itin gerą terminę masę, o tai reiškia, kad medžiaga šilumą laiko ilgai ir itin tolygiai ją išspinduliuoja. Krosnelių ir židinio kapsulių durelės užsidaro sandariai ir po daugelio metų naudojimo. Beje, esant reikalui atskiras įrangos dalis nesunku pakeisti. „Jøtul" produkcijos gamintojai pabrėžia, kad jei kuris nors modelis ir nebegaminamas, problemų dėl atsarginių dalių nekils, nes atskiros dalys tiekiamos mažiausiai dar dešimt metų po produkto gamybos nutraukimo.

Kokį prietaisą pasirinkti

Iš esmės reiktų apsispręsti, kokį įrenginį norima matyti savo interjere: židinį ar krosnelę. Abu prietaisai pajėgūs apšildyti didelius gyvenamuosius plotus ir leidžia mėgautis stiklą laižančių liepsnos liežuvių skleidžiamu jaukumu. Židiniai ir krosnelės puikiai tinka, kai reikia šildyti vieną, kad ir didelę, patalpą. Ieškant šildymo įrenginio pagrindinei šildymo sistemai, vertėtų pagalvoti ir apie židinį su šildomu vandens kontūru. Iš pirmo žvilgsnio tokio židinio neatskirsi nuo paprasto židinio, tačiau po apdaila slepiasi vandens talpa, kuri vamzdžiais sujungta su po visą namą išvedžiota radiatorių sistema. Židinys ne tik skleidžia šilumą per ortakius, bet ir šildo radiatorius. Norint apšildyti didesnius plotus galima rinktis ir židinį su ortakių sistema. Po apdaila paslėptais ortakiais šiltas oras tiekiamas net į toliausius kambarius. Kuriant vis naujus ir naujus krosnelių ir židinių modelius pagalvota ir apie patogumą. Tad „Jøtul" krosneles ir židinius lengva montuoti, išvalyti ir pakeisti jų detales. Visuose gaminiuose įdiegta stiklo apipūtimo sistema, kuri neleidžia suodžiams ant jo nusėsti.
• Kur geriausia įrengti kapsulę? Židinys turi būti įrengtas šalia dūmų kanalo - taip bus užtikrintas geras išmetamųjų dujų šalinimas. Atsižvelgiant į šildymą, židinį reikia planuoti centriniame pastato taške.
• Kokio skersmens dūmų vamzdžius reikėtų rinktis? Reikia atkreipti dėmesį į jungiamųjų vamzdžių matmenis. Jų skersmuo nustatytas priežiūros instrukcijoje ir krosnelių ir židinio kapsulių informaciniuose lapuose. Naudojant netinkamus vamzdžius gali pablogėti kamino trauka.
• Kokią apkrovą gali išlaikyti grindys? „Jøtul" siūlo židinių kapsules su įvairiais korpusais, dėl kurių nereikės stiprinti grindų. Bet jeigu norite sunkesnio korpuso, pvz., iš natūralaus akmens, grindis gali tekti stiprinti. Asmuo, turintis statybininko kvalifikaciją, turi atlikti atitinkamus skaičiavimus.

Svarbu! Kokios galios židinio Jums reikia? Gerai izoliuotam namui su šiuolaikiniais langais reikia 60-70 vatų kv. metro plotui, kai patalpų aukštis - 2,5 m. Norint sušildyti 70 kv. metrų plotą reikia kapsulės, kurios nominali galia apie 4,5 kW (70 m2 x 65 W/m2 = 4550 W = 4,55 kW).

Svarbu ir teisingai sumontuoti

Įsigijus šildymo įrenginį ne mažiau svarbu jį tinkamai sumontuoti. Pirmiausia montuojant židinį ar krosnelę reikia žinoti, kad oras į degimo kamerą turi būti tiekiamas ne iš patalpų, bet iš lauko (geriausia, jei vamzdžiai orui į ugnies šaltinį paduoti sumontuojami dar prieš dedant grindis). Dažnai šio principo nepaisoma, todėl, pritrūkus deguonies, židinys ar krosnelė prastai dega. Pasitaiko ir kitokių montavimo klaidų, dėl kurių prietaisas gali prasčiau veikti ar net būti sugadintas. Todėl „Jøtul" gaminiams suteikiama garantija tik tuomet, kai montavimo darbus atlieka sertifikuoti meistrai.

Pagrindiniai „Jøtul" krosnelių ir židinių kapsulių privalumai

• Visi gaminiai pagaminti iš aukštos kokybės „Jøtul" ketaus.
• Židiniai ir krosnelės labai sandarūs, skirti šildyti.
• „Jøtul" gaminiams suteikiama 10 metų garantija.
• Švarūs stiklai - visi gaminiai turi stiklo apipūtimo sistemą.
• Galimybė tiksliai reguliuoti oro kiekį. Kuras naudojamas ekonomiškai.
• Židinių kapsulės „Jøtul I 18 Panorama", „Jøtul I 18 Harmony", „Jøtul I 570 FL" yra 15 kW galios ir gali apšildyti iki 200 kv. metrų patalpas. „Jøtul I 80 Panorama RH" ir „Jøtul I 530" galia 12 kW, o apšildomas plotas - iki 150 kv. metrų. Krosnelė „Jøtul F 375 HT" paaukštinta tam, kad viršuje po apdaila būtų galima montuoti 6 akumuliacinius žiedus, kurie dar iki 7 val., nustojus degti krosnelei, skleidžia šilumą.
• Daugelis „Jøtul" židinių kapsulių ir krosnelių turi CB - švaraus degimo sistemą.
• Gamintojas įsipareigoja atsargines detales tiekti dar 10 metų, jei kurie nors židiniai ir krosnelės nebegaminami.