Židinys svetainėje ir kitur

Natūralu, jog svetainėje, visuomet norime židinio. Jis svetainėje tampa dažniausiai vienu iš svarbiausių akcentų. Dažnai jam išskiriama pati reikšmingiausia vieta ir jis atsiduria vizualinio dėmesio centre. Neveltui toks populiarus posakis „šeimos židinys“ simbolizuoja jaukumą ir darną šeimoje. Židinys, iš tiesų, kiekvieniems namams suteikia daug jaukumo ir šilumos. Socialistinės gyvensenos būdas daugiabučiuose namuose buvo atėmęs galimybę įsirengti židinį. Židinys neturėtų jokiu būdu konkuruoti su televizoriumi. Šie du labai priešingi svetainės elementai niekada neturi būti statomi greta vienas kito . O ir apskritai, televizoriui geriau specialus baldas, kuris turi nustumiamas dureles, ir televizorius matomas tik tada, kai jį žiūrime. Židinys svetainėje ir kitur

Židinio vietą apsprendžia tiek techniniai, tiek planiniai reikalavimai. Nė vienų iš jų ignoruoti nereikėtų. Neatsiejamas židinio elementas yra kaminas. Kaminas turi praeiti saugioje vietoje, būti pakankamo skerspjūvio, gerai izoliuotas. Priešgaisriniai reikalavimai židinio kaminui – itin griežti. Dūmtraukis iš židinio turi būti pastato viduje ir neturėti jokių posūkių. Dūmtraukio skerspjūvio plotas privalo būti parenkamas ne mažesnis kaip židinio antvamzdžio diametras. Dūmtraukio mažiausias aukštis nuo židinio pakuros – 5 m. Dūmtraukio mažiausias aukštis ne žemiau linijos, pravestos nuo kraigo žemyn 10o kampu į horizontą, kai dūmtraukis yra iki 1,5 m atstumu nuo kraigo arba parapeto. Atstumai nuo mūrinių ar betoninių dūmtraukių išorinio paviršiaus iki stogo gegnių, grebėstų ir kitų degių ar sunkiai degių konstrukcijų turi būti ne mažesni kaip 510 mm ir 380 mm iki konstrukcijų, kurių atsparumo riba ugniai – 45 min. Tai – pagrindiniai reikalavimai, keliami židinio kaminui. Jei planuojama židinį naudoti ir patalpų šildymui ne vien pramogai, tai kamino vieta turėtų būti galimai pastato viduryje, taip ortakiai, skirti šlto oro nukreipimui į visus antrajame aukšte esačnius kambarius bus trumpi ir sistema fukcionuos be priekaištų.

Žinoma, ne mažiau svarbu ir tinkama židinio vieta pačioje svetainėje. Kuo židinys iš daugiau pusių apžvelgiamas, tuo geriau, tuo daugiau galimybių matyti ugnį ir džiaugtis nuostabiais vaizdais. Rami vieta prie židinio labai svarbu. Nereikėtų židinio statyti greta praėjimo takų, jam netinka praeinamos, judrios zonos, praėjimuose esančios vietos.
Židinys, kaip centrinė bendravimui skirtos erdvės figūra, gali būti patikėta apiforminti ir rimtesniam skulptoriui arba kitos srities menininkui. Tada rezultatu tikrai nereikės gailėtis. Židinys be savo prigimtinių savybių taps ir unikaliu skultūrinio meno kūriniu. Židinys gali harmoningai derėti rpei visos jį supančios aplinkos ir, priešingai, gali su ja pabrėžtinai kontrastuoti. Tai priklauso nuo interjero pagrindinės koncepcijos, architekto pasirinkto sprendimo. Kartais net židinio priežiūrai skirti įrankiai, padaryti skulptoriaus rankomis, gali tapti interjero meniniu akcentu.

Židinys be estetinio ir emocinio poveikio gali būti panaudotas ir gana pragmatiškai funkcijai – patalpū apšildymui. Tam patogiau naudoti specialias, oriniam šildymui sukonstruotas židinio kapsules, turinčias kelias angas karšto oro paskirstymui ortakiais į kitas patalpas. Didesnio galingumo židinio pakankama apšildyti nedidelio ploto gyvenamąjį namą.
Jau vis dažniau dalis svetainės funkcijų vasarą persikelia į gražiai sutvarkytą terasą. Netūraliai ten reikia ir židinio. Kartais visai sėkmingai galima sugrupuoti lauko ir vidaus židinių kaminus ir abu židinius projektuoti vienas šalia kito.
Židinys, kaip unikalus ir jaukumo namams suteikiantis elementas, šeimininko pageidavimu gali būti statomas ir kitose patalpose: virtuvėje, vonioje, darbo kambaryje ar net miegamajame.