Elektros galia bute

Klausimas:
Domiuosi naujos statybos kotedžu, statybos jau beveik į pabaigą ir atrodo, kad viskas vyksta tvarkingai. Susisiekus su brokeriu, paprašiau, kad atsiųstų sąrašą darbų, kurie bus atlikti. Sąraše viskas patiko ir tiko, tik užkliuvo vienas punktas - Elektros atvedimas į butą, galia 5kW. Kotedžas dviejų aukštų, 63 m2. Ir iškilo klausimas, ar užteks tų menkų 5kW jei bus statomas boileris vandeniui šildyti ir pan.? Juk šiuo metu net elementarus arbatinukas ima apie 1500-2000W.
Komentarai:
Šiuo metu yra laikoma, kad šiuolaikiniam vidutiniam namui 10 kW su 20 A trifaziu įvadiniu automatiniu jungikliu yra pakankama galia, kuri paprastai patenkina visus standartinius buitinius poreikius. Tačiau jeigu name viryklė bus dujinė ir nebus įrengiama pirtis su elektriniu katilu ar geoterminis namo šildymas, kuriam žiemą prireikia įsijungti elektrinį šildymą, tuomet 5 kW su 10 A trifaziu automatiniu jungikliu nėra jau tokia maža galia, juo labiau, kad 10 A trifazis įvadinis automatinis jungiklis teoriškai ir bent jau trumpą laiką leidžia naudoti apie 6 kW galią. Be to, jeigu name elektra bus naudojama tik šildymo sistemos valdymui (kuomet katilas dujinis, skysto ar kieto kuro), namo apšvietimui ir vieno kito galingesnio įrenginio naudojimui (pavyzdžiui, prie vienos fazės laidininko bus prijungtas 1,5-2 kW "boileris", kuris taip pat galėtų būti šildomas katilo, prie kitos fazės laidininko bus prijungta 2 kW skalbyklė, prie trečios fazės bus prijungta virtuvės stalviršio įranga (arbatinukas, kavos aparatas ir kt.), o namo apšvietimas ir visi kambarių kištukiniai lizdai taip pat bus tolygiai paskirstyti ant visų trijų fazinių laidininkų, tuomet ir 5 kW su 10 A galėtų užtekti. Tačiau, jeigu iš anksto yra žinoma, kad būsimi poreikiai bus didesni (pvz. bus įrengiamas rekuperacinis vėdinimas, 6-10 kW elektrinis pirties katilas, kondicionavimas, geoterminis katilas ar kitokio tipo šilumos siurblys, elektrinė viryklė su orkaite ar pan.), tuomet rekomenduočiau pateikti AB ESO užklausą kiek galėtų kainuoti galios padidinimas iki 8, 10, 12 ar 15 kW, priklausomai kokie bus poreikiai. Jeigu tai yra vienas dviejų butų kotedžas ir namui elektra tiekiama oro linija, o transformatorinė yra apie 1 km atstumu, tuomet galios padidinimo paslaugos kaina gali būti ir apie 4000 eurų. Tačiau, jeigu tai yra kotedžas ir šalia yra ne vienas, o daugiau tokių butų tikėtina, kad AB ESO elektros tinklas yra gana gerai išvystytas, todėl galios padidinimo iki 10 kW paslaugos kaina galėtų būti ir apie 30 eurų. Tikslesnę paslaugos kainą šiuo atveju gali pateikti AB ESO.
Mindaugas Žiūkas, UAB "MINELEKTRIKAS"
Paklauskite koks kabelis (gyslų skaičius ir storis) bus atvestas į Jūsų butą. Jeigu kabelis pakankamai storas galėsite bet kada, nuėję į ESO, pasididinti galingumą (tam reikės paruošti kelis papildomus dokumentus ir priduoti juos Valstybinei energetikos inspekcijai).
Laurynas, MB "Laustata"
 
Sritis:
Sritis:
 
Klausk
eksperto