Kabeliai elektros instaliacijai

Klausimas:
Statau 1 aukšto namą iš silikatinių blokelių 150 m2. Įvadas 15 kW. Norėčiau sužinoti bendrus elektros instaliacijos principus, o konkrečiai - kokio storio kabeliais (bus variniai) ir kiek gyslų yra įprastai daroma instaliacija į įvairias namo vietas? Tarkim: į virtuvę (viryklė, korosneles, indaplovė); į vonią (skalbyklė, džiovyklė); į katilinę (geoterminis 7kW, rekuperacija); į garažą (virinimas 3 fazes). Kokia išvedžiojimų struktūra - žvaigžde nuo spintos, ar šakojimosi principu? Kaip paskirstyti fazes? Kiek įprastai daroma papildomų automatų dėžučių? Jei dar pamatai iš vidaus neužpilti smėliu, gal yra prasmė pravesti vamzdžius žemėje į kuriuos vėliau įtraukčiau pagrindinius laidus? Ar laidai sienoje turi būti vamzdeliuose, ar tiesiog galima užtinkuoti plokščią laidą?
Komentarai:
Namo apšvietimo elektros instaliacijai pakanka varinio 3×1,5 mm² (trijų gyslų 1,5 mm² skerspjūvio ploto) kabelio, kištukiniams lizdams reikia naudoti 3×2,5 mm² instaliacinį kabelį. Viryklei rekomenduojama naudoti varinį 5×4 mm² kabelį. Namo rekuperatoriui turėtų pakakti varinio 3×2,5 mm² arba 3×4 mm² instaliacinio kabelio. 7 kW geoterminiam katilui reikės naudoti varinį 5×4 mm² kabelį. Visiems virtuvės prietaisų kištukiniams lizdams (įskaitant indaplovę) , vonios kištukiniams lizdams reikėtų (įskaitant skalbyklę, džiovyklę, boilerį) naudoti varinį 3×2,5 mm². Garažo skirstomajam skydeliui prijungti rekomenduotina naudoti 5×6 mm² kabelį, prie kurio būtų jungiami garažo kištukiniai lizdai, jeigu pagrindinis namo skirstomasis skydas būtų įrengtas ne garaže.
Rekomenduojama namo apšvietimo elektros instaliaciją prijungti prie ne mažiau kaip 2-3 atskirų 10A automatinių jungiklių, kad įvykus vieno šviestuvo gedimui nebūtų atjungiamas viso namo apšvietimas. Namo kiekvieno kambario bendro naudojimo kištukinius lizdus rekomenduojama jungti prie atskirų 16A automatinių jungiklių arba grupuoti po 2-3 kambarius, kad įvykus gedimui viename kambaryje neatsijungtų viso namo kištukiniai lizdai. Visi galingesni prietaisai (viryklė, skalbyklė, džiovyklė, boileris, rekuperatorius, kondicionierius, šilumos siurblys, pirties katilas ir t.t.) turėtų būti jungiami atskiru kabeliu prijungiant prie tik konkrečiam įrenginiui skirto automatinio jungiklio, nes tik tokiu būdu bus pasiektas elektros energijos tiekimo patikimumas ir saugumas. Visose namo kištukinių lizdų zonose, kuriose yra elektros energijai laidžios grindys (plytelės, trinkelės, betonas, lauko kištukiniai lizdai ir t.t.) papildomai turėtų būti įrengta bent 30mA skirtuminių srovių apsauga (nuotėkio relė). Jeigu planuojamų pagrindinių galingiausių namo imtuvų automatiniai jungikliai montuojami iš eilės vienas po kito, tuomet jų galia tolygiai pasiskirsto tarp visų trijų fazinių laidininkų ir nebūna vienos fazės perkrovų, dėl kurių gali atsijungti įvadinis automatinis jungiklis.
Visą elektros instaliaciją, kurią galima montuoti grindyse rekomenduojama ir montuoti. Visus planuojamus grindyse montuoti kabelius reikėtų iš karto įverti į techninius vamzdžius, nes vėliau gali būti sudėtinga praverti kabelius. Visa likusi elektros instaliacija mūriniame pastate montuojame ant mūro sienos plokščiu kabeliu, kurį tinko sluoksnis patikimai saugo nuo mechaninių pažeidimų. Didesnio skerspjūvio ploto (storesniems) kabeliams pjaunamos ir kalamos vagos ir juose montuojami kabeliai, kurie po to taip pat yra užtinkuojami.
Mindaugas Žiūkas, UAB "MINELEKTRIKAS"
 
Sritis:
Sritis:
 
Klausk
eksperto