Kaip patikrinti elektros skaitliuką

Klausimas:
Lesto pakeitė elektros skaitiklį į modernų elektroninį. Gyvenu nuosavame name, šildausi geoterminiu šildymu. Po skaitliuko pakeitimo per 4 mėnesius elektros skaitliukas prisuko 8000 kW. Turiu įtarimų, kad skaitliukas prisuka dirbtinai. Kaip patikrinti elektros skaitliuką, ar rodo teisingai?
Komentarai:
Pirmiausia reikėtų kreiptis į AB ESO su prašymu (telefonu 1802, internetu www.manogile.lt arba artimiausiame klientų aptarnavimo centre) patikrinti esamo elektros skaitiklio techninę būklę. AB ESO inžinierius tikrai gali patikrinti ir nustatyti skaitiklio skaičiuojamos elektros energijos skaičiavimo paklaidą, jeigu paklaida yra ženkli. Kitas patikimesnis būdas yra prašyti AB ESO atlikti elektros skaitiklio metrologinę patikrą, tačiau ši paslauga yra mokama, kadangi tokiu atveju elektros skaitiklis yra išmontuojamas ir perduodamas sertifikuotai laboratorijai atlikti metrologinę patikrą. Taip pat gali būti, kad jeigu prieš tai buvo indukcinis elektros skaitiklis, tuomet yra tikimybė, kad senasis skaitiklis suvartotą elektros energiją skaičiavo su nemaža paklaida, todėl pakeitus į elektroninį skaičiavimo tikslumas padidėjo ir dėl to padidėjo suvartojimas. Yra keletas indukcinių elektros skaitiklių modelių, kurie turi tokį techninį trūkumą dėl savo konstrukcijos, kuomet laikui bėgant skaičiavimo paklaida padidėja (išskirtiniais atvejais - iki 20-30 procentų). Tiesa, labai retais atvejais gali sugesti ir elektroniniai skaitikliai.
Visais atvejais, kuomet nustatomas skaitiklio gedimas AB ESO atlieka perskaičiavimus ir kompensuoja permoką už suvartotą elektros energiją.
Šiuo atveju papildomai rekomenduočiau atlikti įvadinio kabelio ir namo elektros instaliacijos izoliacijos elektrinius matavimus, kurių rezultatai padėtų įsitikinti ar dėl prastos izoliacijos nėra ženklaus elektros energijos nutekėjimo į žemę. Tuo pačiu reikėtų patikrinti ar geoterminio katilo automatikos valdymas vykdomas tvarkingai, ar dėl gedimo neįjungiami katilo kaitinimo elementai, kurie turėtų būti įjungiami tik esant dideliam šalčiui ir kurie saugo katilą bei visą šildymo sistemą nuo galimos užšalimo rizikos. Taip pat elektros energijos suvartojimas gali būti susijęs su karšto vandens suvartojimo padidėjimu, elektrinio įlajų, lietvamzdžių, įvažiavimų, įėjimų, baseinų ar kitų šildymo įrenginių valdymo automatikos gedimu.
Mindaugas Žiūkas, UAB "MINELEKTRIKAS"
Paprasčiausias variantas prijungti lygiagrečiai lesto skaitliukui kontrolinį skaitliuką, pigiausias ir su metrologine patikra (nauji visi turi metrologinę patikrą) kainuoja apie 150lt. Prijungus jį nusirašykite Lesto sumontuoto skaitliuko parodmenis ir savaitę arba bent jau kelias dienas naudokitės elektra kaip naudojotės prieš tai, o po to palyginkite kiek elektros prisuko Lesto skaitliukas ir lygiagrečiai sumontuotas kontrolinis skaitliukas, jei parodmenys sutampa vadinasi skaitliukas geras. O panaudotą skaitliuką galėsite parduoti kaip dėvėtą kontrolinį skaitliuką už kokį 100 lt, įdėjęs skelbimą.
 
Sritis:
Sritis: