Elektros kabelis lauko sąlygoms

Klausimas:
Kokio kabelio reiktų nuosavam namui, jei įvadinė spinta yra už 30m nuo skydelio. O galia 15kW. Koks geresnis kabelis aliuminis ar varinis? Kuris labiau tinka lauko sąlygoms?
Komentarai:
Rekomenduočiau naudoti lauko sąlygomis žemėje kloti skirtą penkių gyslų 10 mm² skerspjūvio ploto varinį kabelį (pvz., CYKY 5×10 mm², NYY-J 5×10 mm² ar pan.) arba lauko sąlygomis žemėje kloti skirtą penkių gyslų 16 mm² skerspjūvio ploto aliuminį kabelį (pvz., AYKY 5×16 mm², AXMK 5×16 mm² ar pan.). Tiek varinis, tiek aliuminis kabelis puikiai tinka elektros energijos tiekimui. Beveik visi Lietuvos elektros energijos tiekimo operatoriaus AB ESO elektros tinklai pakloti žemėje yra aliuminiais kabeliais, nes ypač galingų jėgos kabelių kaina skiriasi ženkliai, o atlieka tą pačią elektros energijos tiekimo funkciją. Gyvenamajam namui kokybinio skirtumo tarp aliuminio ir varinio įvadinio lauko kabelio nėra. Pasirenkant įvadinį kabelį svarbu, kad kabelis būtų skirtas kloti žemėje, tai yra būtų su polietileno arba panašios medžiagos išorinio apvalkalo izoliacija, kuri visiškai nepraleidžia drėgmės (kabelį su PVC išorinio apvalkalo izoliacija lauko sąlygomis naudoti netinka, nes po kurio laiko į tokį kabelį prasiskverbs aplinkos drėgmė).
Taip pat papildomai rekomenduočiau visą kabelį įverti į techninį gofruotą HDPE raudoną D40 mm arba D50 mm skersmens vamzdį, kuris papildomai saugotų kabelį nuo mechaninio pažeidimo.
Mindaugas Žiūkas, UAB "MINELEKTRIKAS"
Klausk
eksperto