Virtuvės gartraukis su rekuperatoriumi

Klausimas:
Planuoju statyti namą, planuoju rekuperatorių. Domina ką galima padaryti su virtuvės gartraukiu. Ar yra rekuperatorių kur atskiras pajungimas gartraukiui? Koks būtų optimaliausias sprendimas?
Komentarai:
Taip yra rekuperatorių kur jungiasi gartraukis, bet tikrai nepatariu to daryti, nes gartraukis turi būti atskirai išvestas per sieną arba į kaminą ir paprastai gartraukis yra ženkliai galingesnis už rekuperatorių, turiu omenyje ištraukiamo oro galią.
Rekuperatorių su galimybe pajungti gartraukį yra, tačiau tai nėra pats geriausiai variantas. Gartraukį siūloma pajungti taip, kad ištraukimas būtų tiesiai į lauką. Yra keli variantai, kaip gartraukį pajungti. Vienas iš variantų gartraukio išmetimą daryti per sieną arba per namo stogą ir prijungti norimą įrenginį. Kitas variantas, jungti norimą grautraukį, išmetimą daryti per stogą ir statyti papildomą ventiliatorių ant stogo. Tuomet su virtuvėje esančiu gartraukiu tik valdytumėte stogo ventiliatoriaus greitį. Taip įrengiant gartraukio išmetimą virtuvėje būtų mažiau triukšmo.
vadybininkas Andrius Vasiliauskas, Celsis
Dauguma rekuperatorių modelių turi specialų kanalą gartraukio pajungimui. Papildomai montuojama automatizuota sklendė su pavara, kuri, paspaudus mygtuką, atidaro kanalą ir rekuperatorius pradėda siurbti orą iš gartraukio. Tuo metu atitinkamai sumažėja trauka visuose kituose taškuose, iš kur rekuperatorius traukė orą: tualėletuose, voniose, prieškambaryje... tame tarpe - ir pačiuoje virtuvėje, iš kur buvo traukiama didžiausia oro dalis. Supaprastinus, galima pasakyti, kad rekuperatorius beveik nustoja traukti orą iš virtuvės palubės ir viską, ką gali, ištraukia per gartraukį.
Gali jis nedaug - 3-4 kartus mažiau nei populiariausėji gartraukių modeliai, bet už tai virtuvėje nėra erzinančio ventiliatoriaus garso iš gartrakio. Be tuo, kadangi bendras ištraukiamo bei paduodamo per rekuperatorių oro kiekiai nesikeičia, name išlėka balansas ir nepadidėja trauka per langų plyšius, atsitiktinius pralaidus orui kanalui bei kitus nesandarumus. Šilumos ekonomijos, kai gartraukio oras išmetamas pro specialu rekuperatoriaus kanalą, nevyksta, bet, bent jau, šiek tiek tausojate rekuperatoriaus filtrus, kad nesiterštų riebalais, kol jus gaminate kažką tokio, kad prireikė įjungti gartraukį. (Prisiminkite - nors jus tuo ne matuote, išgaravę riebalai skraido ore tol, kol ne prisiliečia prie šaltesnio paviršiaus, kur kondensuojasi. Jei ne valysite spintelių šalia viryklės, po metų-kitų pastebėsite, kad jos apaugo riebalų plėvele. Kažkiek riebalų garų patenka ir į ortakį, per kuri rekuperatorius traukia orą iš virtuvės ir nusėda ten. Vėliau prie jų prilimpa dulkės ir po 10-20 metų priaugs tiek, kad trauka sumažės net kelis kartus. Teks valyti. Tad, geriau sumažinti riebalų įtaką ir kai gaminate kažką riebaus, traukti orą per gartraukį, kuris nusodina didesnę dalį riebalų savo filtre.)
Vienu žodių, pagrindinis privalumas - tyla ir tai, kad ant stogo ne reikia įrenginėti atskiro kanalo gartraukiui. Skirtas tiems, kas namuose beveik ne gamina.

Kitas, vertas dėmesio, variantas - galingas gartraukis su atskiru išmetimo kanalu. Kai gaminate maistą, jus turite galimybė, apart tuo, ką rekuperatorius ištraukia iš virtuvės per difuzorius lubose, įjungti dar vieną galinga prietaisą ir padidinti oro kaitą kelis kartus. Aišku, visas tas papildomas oro srautas, kuris ištraukiamas per gartraukį, vienaip ar kitaip turi ateiti iš lauko, tad siurbs per visus įmanomus plyšius. Bet tai nėra taip baisu, kaip skamba. Greičiausia, jus tuo net ne pastebėsite. Įtaka maždaug tokia, kokia susidaro vėjota diena, kai pučia tiesiai į langus. Ilgai naudoti ne patartina, kadangi iš lango skverbėsi nemažai šalto oro ir po truputį vėsina patalpas, o kitokių trūkumų, faktiškai nėra (apart triukšmo, žinoma).
Rekuperatoriaus gartraukio kanalo veikimo principas yra aprašytas mūsų tinklapyje.
Eduardas, Ekspertai.lt
Gartraukį geriausia daryti recirkuliacinį, kad neišbalansuotų patalpoje oro bei nekenktų rekuperatoriaus darbui. Jei namas bus B klasės, tai tuomet galite daryti gartraukio išmetimą tiesiai į lauką. Tačiau jungtį į rekuperatorių tikrai nerekomenduojame, nes kai veiks gartraukis, nevyks rekuperacija bei žiemos metu smarkiai išaugs elektros sąnaudos eksploatuoti rekuperatorių.
Inga, Ekspertai.lt
Virtuvei turime specialų rekuperatorių VENTS VUT 300 EVK mini EC. Jo kaina be PVM 1628 eurai. Jis orą ištraukia iš virtuvės, o tiekia į kitas patalpas, taip sukuriant oro judėjimą patalpose.
Gabrielius, Ekspertai.lt