Karkasinio namo kokybė

Klausimas:
Galvojame statyti karkasinį namą, bet mus labai atkalbinėja dėl karkasinio namo kokybės.Girdėjome nuomonių, kad karkasinio namo negalima tinkuoti, sienos vaikšto, trūkinėja. Visos sienos bei medinė perdanga baisiai girgžda ir viskas kiaurai girdisi. Nepaisant kiek vatos bedėsi, garsas eina per medį. Girdėjome, kad jei stogas čerpinis, tai sudėtingesnė (ir brangesnė) stogo konstrukcija, nes stogas sunkus. Taip pat skirtingoms stogo dangoms reikalaujami skirtingi nuolydžiai. Baisu dėl pačios medienos - ar tikrai nusipirksi gerą ir kokybišką. Vieni sako, kad reikia statyti iš pusžalės medienos - džiūdama sutraukia namą, kiti sako, kad tik reiktų rinktis džiovintą ir impregnuotą, nes mažiau vaikšto. Į medį gali įsimesti pelėsis, grybelis, kirvarpos, pelės ir dar bala žino kas. Sako, karkasinis namas neilgaamžis. Klausimas kaip išgauti namo sandarumą, nes, pvz. jei tik apkalus dailylentėmis, tai prakstiškai tokios tvirtos „realios" sienos kaip ir nelieka. Sako, kad karkasinis namas labai greitai prišyla, bet greitai ir atšąla, neturi akumuliacinių savybių ir t.t. Aišku, čia ne iš praktikos, bet kaip sakoma iš VBS („viena boba sakė") šaltinių. Beje, kiek jau skaičiavomės, tai mums neišeina karkasinis namas pigesnis kažkodel, praktiškai ta pati kaina kaip ir iš blokelių, tai ir neapsisprendžiame.Ką galėtumėt patarti, ir kodėl nerekomenduoja dviejų aukštų karkasinių namų.
Komentarai:
Aš tikrai suprantu, kaip Jums sunku išsirinkti ir apsispręsti, nes šiuo metu yra labai daug siūlančių statyti, dar daugiau žinančių ir girdėjusių kaip statyti, o mokančių tai atlikti turbūt kaip visada nedaug. Visų tipų namai turi savų pliusų ir savų minusų, tačiau visada reikia rinktis namą tokį, kokio norite. Pabandysim iš eilės atsakyti į jūsų užduodamus klausimus.Pirmiausiai dėl sienų trūkinėjimo karkasiniame name - tai priklauso nuo dviejų dalykų, medžio kokybės, iš kurio pagamintas karkasas ir darbo kokybės. Iš blogai išdžiovinto medžio pagamintas karkasas traukiasi džiūstant medžiui, o jei dar blogai ir surinktas karkasas, nesilaikant surinkimo taisyklių, tada trūkinėja tinkuotos siūlės, girdisi girgždėjimas.Kad perdanga negirgždėtų, ir nekaukšėtų, atliekant namo konstrukcinį planą, paprašykite konstruktoriaus, kad paskaičiuotų tvirtesnes perdangos sijas, ir tada galima užpilti 5cm storio betono sluoksnį. Tokia perdanga Jums nei girgždės, nei girdėsis vaikščiojančio žingsnių.Stogo karkasas, nuolydžio kampas ir visa kita, kas susiję su stogu, turi paskaičiuoti konstruktorius, nes kai tai atlieka žinantys, bet nemokantys, tada įvyksta daug nenumatytų negerų atvejų. Stogo konstrukcija priklauso ir nuo vietovės Lietuvoje, kur bus statomas namas, nes reikia žinoti ir sniego apkrovas, nes daug stogų šiais metais tai patyrė, kada daug prisnigo.Namo sandarumas - tai jau statybininkų darbo kokybė, nes negali namas būti nesandarus, jei jis pagamintas kokybiškai.Dėl antro aukšto - statyti jį ar ne, priklauso ne kokio tipo namą renkatės (nesu girdėjęs, kad II aukštų kokybiškas karkasinis namas turi kažkokių bėdų), paprasčiausia reikia pagalvoti, ar Jums jis reikalingas, nes žinau ne vieną šeimą, kuri pasistačius II aukštų namą, metus nebuvo lankiusis savo antrajame aukšte.Ir patarimas, kurio visada reikia laikytis - paprašykite keleto kompanijų įvairių tipų namo sąmatų, tada galėsite įsitikinti kainų skirtumais. Tos kompanijos, kuri statys Jums namą, paprašykite, kad parodytų savo pastatytus namus ir aišku klauskite žmonių, kurie jau gyvena ir turi patirties gyvenant tokio tipo namuose.
Vaidas Morkevicius, Bakūžė LT, UAB
Net ginčytis nėra dėl ko (turiu mintyje VBS sistemą). Viena galiu parašyti - karkasiniuose namuose gyvena dauguma tokių žmonių, kuriems nusipirkti bet kokios konstrukcijos namą nėra problema. Jie kažkodėl pasirinko būtent medinį karkasinį namą. Kanada, JAV, Skandinavijos šalys - tai vietos, kur žmonės renkasi tokius namus. Ir tose šalyse gyvena turtingiausi pasaulio žmonės. Gal jie kvaili? Turbūt ne. Kaip VBS sistema gali užginčyti tai? Esame pastatę daug tokių namų Lietuvoje. Kai kuriems iš jų jau daugiau nei 10 metų, kol kas nė vienas nesugriuvo ir klientai nesiskundžia. Tiesa, jie neilgaamžiai, gal kokius 200-250 metų išlaiko. Turim apie 200 m. senumo karkasinio namo nuotraukas. Atrodo kaip naujas. Ir tuo metu nebuvo šiuolaikinių medžiagų. Kodėl geras namas turėtų būti dėl kažkokių priežasčių pigesnis už kitą namą? Gali būti tik pigesnė technologija, leidžianti sutaupyti ne medžiagų ar kokybės sąskaita, bet modernių technologijų sąskaita. Taigi reikėtų taip skaičiuoti, kad įvertintumėte namo statybos, eksploatacijos ir likvidumo kainą. Jau vien tai, kad medinio karkasinio namo statyba užims 2-3 mėnesius, kai sakysime iš blokelių apie metus, viską pasako. Jei skaičiuoti, tai viską skaičiuoti, tame tarpe ir šiukšlių-atliekų išvežimas, gi tai irgi kainuoja (beje, vienas šiukšlių konteineris apie 500 Lt). Aš siūlau naudotis ne VBS sistema, bet susitikti su tais, kurie jau gyvena tokiuose namuose. Beje, esame pastatę 4 aukštų medinį karkasinį daugiabutį namą pačiame Londono centre - sunku įtarti, kad ten vieni „berazumiai" gyvena, taigi jau nekalbu apie 2 aukštų karkasinio namo statybą.
Darius Laskys, Timber tech, UAB
Nebūtina naudotis VBS („viena boba sakė") informacija norint pasistatyti namą. Yra daug konkrečios informacijos apie šiltinimo medžiagas ir jų panaudojimą. Apie garso izoliacijas taip pat galima rasti konkrečių „mazgų" sprendimų ir jais vadovautis. Atestuota įmonė technologijų pažeisti negali ir nepažeidinėja. Ar tai būtų karkasinis ar kitos konstrukcijos namas, jis turi turėti projekte visas numatytas apkrovas pradedant esamu gruntu, pamatais, sienomis, stogu ir apdaila. Architektas ir konstruktorius yra tikrinami komisijos ir tada gaunamas leidimas statybai. Tokio projekto visas dalis peržiūrėjus ir perskaičius pasidarytų daug aiškiau.Dėl skydinio karkasinio namao ilgaamžiškumo: karkasinio su mansarda namo visa konstrukcija iš medienos, blokelių, plytų, vienas trečdalis mediena. Jeigu pažeistos statybų technologijos, bet kuriame name gali atsirasti pelėsis.Garso izoliacija: visos kietos medžiagos pralaidžios garsui, karkasiniame name kietų medžiagų yra apie 12 proc.Jeigu karkasinis namas greičiau prišyla, tai kaip gretai jis gali atšalti? Jeigu per sienas pučia, tada jo neprišildysi, jeigu sienos sandarios, tai kaip gali greitai atšalti?130 m2 namas daugeliu atvejų būna su mansarda. Dviejų aukštų kvadratūros namas kur kas didesnis.
Feliksas Žilevičius, Ekspertai.lt
 
Sritis:
Sritis: