Dėl laminuotos medžio drožlės plokštės

Klausimas:
Jei laminuotos medžio drožlės plokštė sudaryta iš 90 proc. medienos ir likusios dalies - kitų medž., tai ji yra standartinė biuro baldų gamyboje naudojama plokštė ar tai aukštesnės klasės, sveikesnė aplinkai, taikoma medicinos, vaikų baldams ir yra brangesnė?
Komentarai:
Paprastai laminuotos medžio drožlės plokštės (toliau LMDP) gamintojai, neteikia informacijos, apie procentinę gaminio sudėtį, kadangi ji yra neesminė, tačiau palyginimui galima panaudoti pateikiamus tankio duomenis.
Pagrindiniai norminiai, techniniai ir fizikiniai reikalavimai taikomi LMDP yra apibrėžti Europos ir atitinkamai Lietuvos standartuose LST EN 312 ir LST EN 14322
Pagal pirmąjį, standartinės baldų gamyboje naudojamos plokštės priklauso P2 tipo klasei-plokštės vidinei įrangai (įskaitant baldus), naudojamos sausoje aplinkoje.
Pagrindinis faktorius, įtakojantis plokštės ekologiškumą, įtaką aplinkai ir žmogaus sveikatai yra formaldehido kiekis gaminyje ir jo išskyrimas-emisija. Formaldehidas yra kancerogeninė medžiaga, galinti sukelti vėžinius susirgimus. Tai bespalvės dujos, kurios skleidžia nemalonų kvapą.
Pagal aukščiau nurodytus standartus LMDP skirstomos į dvi grupes:
E1 emisijos klasė-formaldehido kiekis <=8 mg/100 gramų sausos plokštės. Emisija <=0,124 mg/m3 oro (ne daugiau kaip 0,124 mg į kubinį metrą oro)
E2 emisijos klasė-formaldehido kiekis >8 mg/100 gramų sausos plokštės. Emisija >0,124 mg/m3 oro.
Šis parametras yra aktualus pirkėjui. Visgi, reiktų pažymėti, kad dauguma LMDP mūsų rinkoje (o gal net ir visos) atitinka E1 klasę ir yra saugios naudoti pagal paskirtį-t.y. baldų gamybai.
Priklausymas E1 klasei dar negarantuoja plokštės kokybės ir panaudojimo galimybių medicinos ar maitinimo įstaigose, darželiuose ir t.t., kadangi be formaldehido gali būti panaudoti kiti žmogaus sveikatą įtakojantys chemikalai.
Kiekvienas gamintojas sertifikuoja savo produkciją higieniniu atžvilgiu, todėl pirkėjui reiktų įsitikinti ar perkamo baldo LMDP turi atitinkamą higieninį sertifikatą, kuriame yra nurodyta jos panaudojimo sritis (sritys). Jeigu sertifikate, išduotame nepriklausomos sertifikavimo įstaigos, nurodoma, kad plokštė nekelia pavojaus žmogaus sveikatai ir ją galima naudoti baldams medicinos ar maitinimo įstaigose, darželiuose ir t. t., vadinasi ji tikrai kokybiška. Būtent tai ir tūrėtų būti esminis kokybės pasirinkimo kriterijus pirkėjui, sveikatos atžvilgiu.
Beje, mūsų rinkoje egzistuoja ir plokščių (nelaminuotų) su E0 emisijos klase. Tiesa, jos sutinkamos pagrinde statybų srityje, kur plėtojama ekologiškų namų statyba.
 
Sritis:
Sritis:
 
Klausk
eksperto