Vėsinimo sistema biure

Klausimas:
Statau nedidelį kotedžą, kurį išnuomosiu biuro veiklai. Bendras plotas 140 kv. m. Šildymas numatytas grindų, kondensacinis dujų katilas, pastatas šiltas, geri langai, ... - A energetinės klasės. Planuojame statyti rekuperatorių, tačiau reikia ir sprendimo dėl šaldymo, nes tokiame plote dirbs apie 16 žmonių visi su kompiuteriais, tai tikrai vasarą prikaitins pastatą. Koks geriausias sprendimas? a) Gal prie grindų šildymo sistemos galima kažkaip primontuoti šaldymo bloką, kad vėsintų grindis? b) Gal galima kažkaip šaldymo bloką įmontuoti prie bendros ventiliacijos sistemos, prie kurios prijungtas ir rekuperatorius?
Komentarai:
Jei norit į tą pačią sistemą pajungti vėsinimą, siūlau montuoti šilumos siurblį ORAS/VANDUO su šaldymo funkcija. Viena investicija, kelios funkcijos, mažos sąnaudos. Jei visgi pasiliekat su dujiniu katilu, reikia mastyti apie atskirus kondicionierius ir atskirą vėdinimo sistemą. Nes šias sistemas apjungti kainuos žymiai brangiau, užims labai daug vietos, naudos daugiau elektros ir kiti minusai.
Galimi 2 variantai:
1 Įrengti rekuperacinę sistemą ir sumontuoti sieninius oro kondicionierius patalpose, kur reikalingas vėsinimas.
2. Montuoti 1 kanalinį oro kondicionierių ir ortakiais nuvesti atvėsintą orą iki kiekvienos patalpos bei prie šių ortakių sumontuoti rekuperacinę vėdinimo sistemą.
Grindų šaldymas patalpų vėsinimo neišspręs.
Ignas Staugaitis, UAB IDV Group
Be abejo, galima sugalvoti krūvą egzotiškų "sprendimų", bet pigiausias ir efektyviausias - sumontuoti kondicionierius. Tiesą, kabinami ant sienos kondicionieriai - ne pats komfortiškiausias sprendimas. Maža to, kad jie nepuošia kambario, užima vietą ir dar - burzgia, yra tikrai rimta problemą - susirasti tokią vietą, kur niekam nepustų į sprandą. Dažniausiai tai yra ant tiek sunku padaryti, kad jau galima pamiršti apie pagrindinį tikslą - pūsti šaltą orą ne bet kur, į tokią zoną, kad užtikrinti vienodą temperatūrą visoje darbo erdvėje.
Ideali komforto atžvilgių yra centralizuota, kanalinė kondicionavimo sistema. Protingai suprojektavus, ji taip pat vykdo orinio šildymo bei vėdinimo funkcijas. Tiesa, yra vienas apribojimas dėl valdymo. Centralizuota sistema skirta palaikyti vienodą temperatūrą visose patalpose. Padaryti individualų temperatūros valdymą galima, bet tai gan brangiai kainuos.
Šio tipo sistemos dažniausiai yra taupesnės eksploatacijoje, nes parenkamas 2-3 kartus mažesnis galingumas, nei gaunasi sumoje, kabinant sieninius kondicionierius. Jos, kaip rekomenduoja gydytojai, palaiko nedidelį temperatūros skirtumą su lauku bei ne leidžia daryti didelių skirtumų tarp kambarių. Tad, jei kam ir kiltų noras, padaryti savo kampe +16C, nepaisant kolegų nuomonės, jis neturės tokios galimybės. Sistema taupiai paskirsto protingas šalčio porcijas tolygiai kiekvienai patalpai ir gauname minimalias sąskaitas už elektrą.

Tarp kitko, šildantis šilumos siurblio pagalba, sąskaitos būtų, kaip minimum, 2 kartus mažesnės nei už dujas. O kaina, tam kad įrengti visą tą malonumą, kartu su vėdinimo sistema sudarytų tik 7-10 tūkst. eurų (priklausomai nuo reikiamo šaldymo galingumo, pasirinkto brendo bei kitų dalykų, nepamirštant ir grotelių dizaino).
Eduardas, Ekspertai.lt