SIP namų sveikumas

Klausimas:
Norėčiau paklausti ar nuodingi tie SIPS namai? ar tai tiesa? kas nustato SIP namų nuodingumą?
Komentarai:
Vienitelė diskusija kuri gali būti dėl SIPS panelių kenksmingumo, tai OSB plokštė kuri išskiria formaldehidą. OSB formaldehidų emisija yra E1 tai reiškia, kad 100g osb išspinduliuoja ne daugiau nei 0.124mg į m3 formaldefido. 200 m2 name osb svoris sieks ne mažiau 400 kg. Tai reiškia, kad plokštė gali išspinduliuoti maksimum 5000mg formaldehido. Tokio pastato vidutinis tūris yra 750m2, taigi ore formaldehido statybos metu gali būti 6,6mg/m3, tuo tarpu sveikatos organizaciją rašo jog 2.5-3.75mg/m3 jau yra labai blogai ir kenkia žmogaus sveikatai. Kita vertus čia neatsižvelgta į realų spinduliavimą. Spinduliavimas bus tik iš vienos osb pusės, ant jos dar dedamas papildomas karkasas, gipsas. Aišku kažkiek to spinduliavimo į vidų pateks per rozečių, šviestuvų ir kitas angas. Tiesioginiai skaičiai ne OSB naudai, o formaldhido kiekio matavimo namuose nėra atlikta. Tai ką čia paskaičiavau, tai tik teorija ir labai ją norėtusi patikrinti praktikoje. Mes esame klasikinės statybos atstovas, bet mūsų standartiniuose mazguose taip pat naudojama OSB, tik šiuo metu stengiamės jos atsisakinėti, dėl aukščiau išvardintų priežasčių. Todėl jei atsirastų SIPS panelių gamintojas kuris sutiktų atlikti detalius formaldehido tyrimus pastatytame name, mes esame suinteresuoti prie to prisidėti. Taip uždėtume tašką diskusijoje dėl osb naudojimo statybose.
Arvydas, UAB "KARKASA"
Mūsų gaminamų namų iš SIP skydų pagrindiniai sudedamieji komponentai:
Klijuota mediena: Ši medžiaga neskleidžia nuodingų medžiagų, todėl niekaip negali paveikti jūsų sveikatos. Ją naudojame, nes
tai medžiaga, kuri pasižymi gerokai didesniu tvirtumu bei matmenų nekintamumu lyginant su neklijuota.
OSB: Naudojame tik sertifikuotą plokštę. Statyboje naudojamos plokštės visada būna uždengiamos (PVZ. gipso kartono plokštėmis), todėl formaldehido kiekis jūsų namuose buna nykstamai mažas. Bėgant laikui, šios medžiagos išsiskiria vis mažiau. Teisingai atlikus darbus, OSB plokštės skleidžiamų medžiagų poveikis jūsų sveikatai nėra didesnis, nei kitų oro taršos šaltinių aplinkoje.
Neoporas - pilkasis putplastis. Tai šiltinamoji medžiaga, esanti skydo viduje, neturinti jokio sąlyčio su oru. Jis nepūva, nesensta, netirpsta vandenyje, neturi žmogui ir gamtai kenksmingų junginių.
Reziumuojant: iš SIP skydų pastatytas namas neturi didesnio neigiamo poveikio jūsų sveikatai nei kitu būdu pastatytas namas (pvz. mūrinis).
Būtent tokiuose namuose gyvena dauguma JAV, Vokietijos, Skandinavijos ir kitų šalių gyventojų.
Pardavimų vadovas Anatolijus Vasilenko, Bakūžė LT, UAB
Vienintėlė pavojų žmogaus sveikatai galinti sukelti medžiaga yra formaldehidai, kurių mūsų naudojamose sertifikuotose OSB/3 plokštėse yra 0.001%(gamintojas ant gaminio rašo "Formaldehyde Free"). Leistina ir skaitoma žmogui nekenksminga norma yra 0.1%. Dar reikia atkreipti dėmesį, kad pagal išsiskiriančio formaldehido kiekį yra plokščių vidaus ir išorės darbams.

EPS100(polistireninis putplastis) - Tai natūrali šiltinamoji medžiaga, neturinti jokio sąlyčio su oru, todėl labai ilgai nesugenda, nesensta, nekeičia formos ir neišskiria jokių kenksmingų žmogui ir gamtai medžiagų.

OSB/3 ir EPS100 yra suklijuojami poliuretaniniais klijais, kurie yra atsparūs drėgmei ir temperatūros poveikiui ir jokių pavojingų medžiagų į orą neišskiria.

---

Atsakymas į gerb. Valentino Šervinsko komentarą iš UAB Rembilda:

Visos mūsų naudojamos medžiagos yra sertifikuotos pagal Europos Sąjungos normatyvus ir plačiai naudojamos vakarų Europoj, Skandinavijoj, Amerikoj, Kanadoj ir kitose šalyse kur ekologijos reikalavimai yra aukštesni negu Lietuvoje.

Ši technologija yra praktiškai visais atžvilgiais pranašesnė už karkasinio namo statybos technologiją ir jau apie 50 metų JAV ir Kanadoje sėkmingai didina savo rinkos dalį, atimdama ją iš karkasinių namų gamintojų. Paskutiniu metu šios technologijos sparčiai užkariauja Europos ir Skandinavijos rinkas. Pagaliau ir Lietuvoje SIP skydų technologijos susilaukė tinkamo vartotojų dėmesio.

Kad namas iš SIP skydų yra sandarus, mes tuo didžiuojames ir tai yra didelis pranašumas lyginant su karkasiniu namu. Pasyviam namui, kas yra gyvenamų namų statybos ateitis, sandarumas yra viena iš būtinų sąlygų.

Kaip ir pasyviam name, SIP namuose būtina sąlyga yra priverstinė, efektyvi ventiliacija, rekuperatorių pagalba. Aktyvi ventiliacija reiškia, kad jokios medžiagos(jeigu jos ir būtų kenksmingos) negali pastate susikaupti, nes visas oras pastoviai keičiamas. Tokie namai pasižymi itin kokybišku mikro klimatu.

EPS100 termoizoliacinė medžiaga yra skydo viduje, tarp dviejų OSB plokščių ir nekelia jokio pavojaus žmogaus sveikatai. Ši medžiaga yra naudojama individualių namų ir kitos paskirties pastatų statyboje visame pasaulyje. Medžiaga nebūtų sertifikuota jeigu ji būtų kenksminga žmogaus sveikatai. JAV, Kanada, Vakarų Europa ar Skandinavijos šalys būtų senai uždraudę naudoti EPS100 panaudojimą individualių namų statyboje. Kenksmingumas yra tiriamas sertifikuojant gaminius. Vienintelis EPS minusas yra aukšta degumo klasė E, todėl komercinės paskirties pastatuose ir kai kuriose šalyse individulių namų statyboje šios medžiagos atsisakoma.

Palaikome glaudų ryšį ir nuolatos konsultuojamės su KTU profesoriais, jie visi labai teigiamai vertina šią technologiją, todėl galime nukreipti į juos, kad išgirstumėte dar vieną nuomonę trečios, nepriklausomos šalies.

"Kvėpuojantis" namas yra mitas, sukurtas karkasinių namų gamintojų. Jei namas praleidžia drėgmę, tai jis nėra sandarus ir jo šildymo kaštai yra aukšti. Kitaip sakant jis nėra energetiškai taupus. Pasyvus namas yra visam pasaulyje pripažintas standartas, kurio negalima paneigti(Passivehaus Institut, Germany).

Nepaisant to, kad lenkiame karkasinius namus praktiškai visais parametrais, dar ir kainą galime pasiūlyti geresnę, kadangi pastatome namą daug greičiau, kurio papildomai apšildyti dažniausiai nebereikia.
Skydo esminis "sumuštinis" labai paprastas: OSB/ EPS/ OSB. OSB plokščių sudėtyje yra koncentracija formaldehidų, ir ypatingai, jeigu namas yra sandarus, o tokie namai jie yra labai sandarūs, visi toksinai "nusėda" žmogaus organizme. Ir teršalų emisija trunka ne mažiau kaip kelis metus nuo OSB pagaminimo datos. Skydo viduje esanti EPS izoliacija (putų polistirolas) yra neekologiška. Sudėtyje esantys rišikliai yra iš naftos produktų; apie bromintą antipireną (HBCD) nuo gaisro moksliniai tyrimai liudija apie žalingą poveikį žmogui. HBCD randama žmogaus riebaliniame audinyje, kraujyje ir motinos piene. HBCD ilgai išlieka aplinkoje, sklinda dideliais atstumais ir labai toksiškas vandens organizmams. Taip pat skydo sudėtyje yra Boro rūgšties nuo graužikų. Apsinuodijimas iš šios cheminės medžiagos taip pat gali būti ūminis arba lėtinis. Deja, statybinių medžiagų žalingas poveikis sveikatai yra sunkiai įrodomas, nes susirgimų simptomai gali iškilti į paviršių tik po eilės metų. Prieš perkant būtinai reikėtų pasidomėti statybos produkto sudėtimi ir kokį poveikį aplinkai daro esami komponentai. "Google" paieškos sistemoje galima rasti naudingos informacijos, taip pat galima kreiptis į visuomenės sveikatos specialistus. Beje, įvairių teršalų emisiją į aplinką gali išmatuoti KTU, Inžinerinės ekologijos katedros mokslininkai, jie turi reikiamą įrangą. Gyvenamam namui labiausiai tinka "kvėpuojančios konstrukcijos", kurios blokuoja vėją, bet praleidžia drėgmę. Toksai namas bus saugus ir ekonomiškas.
Indrė Bendoraitytė, Ekspertai.lt
Viskas priklauso nuo naudojamų medžiagų SIP skydų gamyboje.
Labai svarbu naudoti sertifikuotas OSB plokštes (Formaldehyde Free). Tai kainuoja kiek daugiau už pigių gamintojų OSB plokštes, bet sveikata rizikuoti nederėtų.

Lygiai kaip OSB plokštėse, taip ir karkasinių namų pigesnėse apšiltinimo vatose yra formaldehidų.

Tiek vienu, tiek kitu atveju reikia labai atkreipti dėmesį į medžiagų pasirinkimą, kad jos būtų be formaldehidų, ir netaupyti sveikatos sąskaita.
Vaidas Šaltmeris, Ekspertai.lt
 
Sritis:
Sritis: