Ar vėdinimo sistema padės, jei pelyja sienos

Klausimas:
Turime problemą: labai pelyja sienos ir lubos, sudėti plastikiniai langai bute, bet kambariai vėdinami, o sienų kampai ir lubos vis tiek pelyja. Gal galite patarti ką daryti, nes kai kas sako, kad įsidėjus vėdinimo sistemą, išsispręstų visos problemos.
Komentarai:
Vienareikšmiškai galima pritarti, jog per maža oro kaita patalpose. Vėdinimas turi būti pastovus. Galimi keli sprendimo būdai, paremti šviežio oro patekimu į patalpas ir panaudoto oro išmetimu iš patalpų.
Norint pašalinti pelėsį, svarbiausia pašalinti pelėsio atsiradimo priežastį. Svarbiausios iš jų:
- perteklinė drėgmė ir nevykstanti oro apykaita patalpų viduje; - drėgmė, susidaranti pastato vidaus konstrukcijose dėl blogos pamatų hidroizoliacijos, dėl nesandaraus stogo, dėl plyšių išorinėse sienose, dėl nepakankamai apšiltintų konstrukcijų ir t. t.
Nejudant orui ir esant perteklinei drėgmei patalpose, ore esantys vandens lašeliai nusėda ant vėsesnių paviršių – langų, sienų, lubų. Šios drėgnesnės vietos tampa palankiomis vietomis pelėsiui daugintis. Jums reiktų išnaikinti pelėsį specialiai tam skirtomis cheminėmis priemonėmis. Noriu perspėti, kad jau susiformavusį pelėsį išnaikinti nėra paprastas uždavinys, nes pelėsis įsišaknija giliai sienose. Tada reiktų įsirengti mechaninio vėdinimą sistemą su šilumos grąžinimu, kad kuo mažiau šilumos prarastumėte žiemą. Mechaninio vėdinimo vienas iš privalumų yra tai, kad patalpos gali būti pastoviai vėdinamos Jums pageidaujamu intensyvumu bei dažnumu. Pastoviai vykdant oro apykaitą, pastoviai šalinama perteklinė drėgmė, šalinami ore esantys toksinai, kartu ir ore skraidančios pelėsio sporos, kurios yra kenksmingos žmonėms ir dažnai sukelia alergines reakcijas. Pastovus vėdinimas yra viena iš svarbiausių priemonių, užkertant kelią pelėsio atsiradimui.
Regina Ausiejienė, UAB KOMFOVENT
Problema ta, kad patalpų oras per drėgnas, todėl ir pelyja sienos. Rekomenduojame įsigyti oro sausintuvą, pats tinkamiausias butui būtų oro sausintuvas yra DH720 MASTER, kurį galėtumėte įsigyti už 180 Eur. Sausintuvui renkant drėgmę sausės oras, todėl nustos drėgti ir pelyti sienos bei lubos. Minėtas modelis gali surinkti per parą net iki 20 litrų vandens - tai tikrai iš esmės pakeistų patalpų oro drėgnumą. Vėdinimo sistema taip pat išspręstų problemas.
Pirmiausia reikia rasti priežastį, dėl ko drėgsta. Jei ir vėdinimo sistemą įsirengsite, tai dar nereiškia, kad viskas susitvarkys. Žinoma ventiliacija padės, bet reikia surasti priežastį nuo ko drėgsta.
Darau prielaidą, kad vis dėl to kambariai nėra tinkamai vėdinami. Turite užtikrinti du dalykus: pirma - pastovią oro apykaitą, ne mažesnė kaip 1 kartas/val. Pvz. 30 m2 kambariui reikia ~ 80 m3/h (jei langas nėra sandariai uždarytas, tai per visą perimetrą susidaro ~ 2 mm plyšys. Jo plotas ~ 0.004m2. Vadinasi per jį į kambarį gali patekti 30-50 m3/h oro, t.y. kambaryje turi būti mažiausia du pradaryti langai). Be to šį sistema neveikia, jei bute nėra pakankamo kiekio gerai veikiančių natūralios traukos kanalų. Tiesa, jei pradaryti langai išeina į priešingas pastato puses ir vejas pučia į kuria nors iš jų, tai susidaro skersvėjis ir kambariai vėdinasi ir be natūralios traukos kanalų. Antra sąlyga: šiltas oras (pvz. nuo radiatorių) patalpose turi pastoviai judėti taip kad "apiplautų" visus šaltus sienų bei lubų paviršius ir sušildyti jas. Kitaip tose vietose kurios atvėsta žemiau ~14"C susidaro kondensatas, po to pradeda veistis pelėsiai. Be to yra daugybė kitų faktorių kurie gali turėti įtakos. Tam kad nustatyti kodėl atsirado pelėsiai jūsų atveju reikia daugiau informacijos. Vienintelį dalyką kuri galima teigti - teisingai padaryta mechaninė vėdinimo sistema gali iš esmės pagerinti situacija net to atveju jei drėgmė prateka per stogą.
Eduardas, Ekspertai.lt
 
Sritis:
Sritis: