Stogo konstrukcijų atlaikomas svoris

Klausimas:
Projektuojant namą, stogo dangą buvau pasirinkęs bitumines stogo čerpeles, praėjus kiek laiko persigalvojau ir planuoju rinktis čerpes betonines arba keramines. Bituminėms čerpelėms įrengti reikia OSB+ritininės bitumines dangos+čerpelės, apytikslus svoris 20kg į kv. metrą, o čerpės tiek betoninės tiek keraminės apytiksliai 40-45kg į kv.m. Ar atlaikys stogo konstrukcija 25kg. į kv. metrą didesnį svorį nei projektuota?
Komentarai:
Kas dėl svorio stogo konstrukcijoms, tai galime pasiūlyti palengvintas betonines MONIER čerpes, kurių 1 m2 sveria 20-24 kg, jos turėtų pasirodyti prekyboje šiais metais. Dar galite pasitarti su konstruktoriais arba architektu.
Vygintas, Nord Profil, UAB
Į šį klausimą tiksliausiai Jums galėtų atsakyti konstruktorius, kuris projektavo Jūsų stogo konstrukciją. Tačiau realiai, jei konstruktorius vadovavosi galiojančiu STR (o taip privalo būti), jis turėjo skaičiuodamas stogo apkrovas vertinti ir sniego, vėjo bei vid. svorio žmogaus apkrovas, kurios sudaro minimaliai ~8 - 10 kartų didesnes vertes, nei pačios stogo dangos svoris (~350 - 400 kg/m2). Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į tai, jog praktiškai visi konstruktoriai skaičiuodami apkrovas taiko minimalų koeficientą 1,25, kas reiškia, jog apsidrausdami jie skaičiuoja 25% didesnę apkrovą, o tai yra ne mažiau, kaip + ~90 - 100 kg/m2. Tad padarius stogo konstrukciją vadovaujantis galiojančiais STR, kokią stogo dangą rinktis nėra jokio skirtumo, nes tiks bet kokia esanti rinkoje.
Dengiant stogą bet kuria medžiaga, pati konstrukcija turi būti analogiška. Realiai sniegas ir vėjas nulemia apkrovas, o ne pati stogo danga (t.y. jos svoris). Stogo konstrukcijos turi laikyti 300 kg/m2. Skaičiuojant stogo svorį, nepamirškite jog stiprus vėjas prideda +/- 4 tonas "svorio" stogui, o sniegas gali ir 20 tonų pridėti.
Jei skaičiuosime jog bituminių čerpių stogas sveria 20 kg/m2, o čerpių apie 40 kg/m2, tai apkrovos bus analogiškai 6,6% bitumui ir 13,3% čerpėms (skaičiuojant pagal tai, jog stogas turi laikyti 300 kg/m2). Parenkant gegnių medieną, dažniausiai renkasi 5x20 gegnes. Jas sustačius kas 60 cm galima kloti tiek čerpes (betonines, keramines), tiek bitumą tiek kitas stogo dangas.
Dažniausia kokybiški statytojai daro gegnyną tinkantį visoms dangoms, nes stogo danga sudaro tik ~30% viso svorio- kitas svoris yra sniegas, oro slėgis, garso bangos ir t.t. Jei gegnės yra min 5*20cm ir atstumai tarp jų apie 60cm, ir visi sutvirtinimai kokybiški-tai tikrai laikys bet kurią dangą iš jūsų išvardintų. Labiau jus pakonsultuotų koks architektas-konstruktorius.
Tadas, UAB STAKETA
Reikėtų daugiau informacijos apie konstrukciją (gegnių profilis, ilgis, atstumas tarp gegnių, šlaito nuolydis).
P.S. Šiais laikais projektuotojai paprastai skaičiuoja konstruktyvą, kad jis atlaikytų ne dangos apkrovas, o gerokai didesnes- sniego ir vėjo apkrovas.
Galim pasiūlyti tiek suomiškas bitumines čerpeles, tiek kokybiškas įvairių rūšių čerpes .
Artūras, Ad limina, UAB
 
Sritis:
Sritis: