Elektros laidų vedimas

Klausimas:
Noriu atsivesti statybinį įvadą iškart į namo vidų, kur ateityje bus el.skydinė. Klausimas ar galiu vesti laidus nuo ESO skydinės tiesia linija po būsimo namo grindimis, ar reik vesti kampuotai, kad įvadinis laidas kuo mažiau palystų po būsimu namu?
Komentarai:
KL tiesiama per pamatus kuo arčiausiu atstumu (į garažo arba rūsio patalpas), po grindimis nerekomenduojame. Vietose, kur galimi mechaniniai elektros instaliacijos pažeidimai, laidai ir kabeliai turi būti klojami vamzdžiuose, loviuose, perdangose, pertvarose arba instaliuojami paslėptai. Atvirai klojami laidai ir kabeliai turi būti su mechaniniam poveikiui atspariais apsauginiais apvalkalais.
Laidai perėjose per sienas, pertvaras ir perdangas turi būti papildomai izoliuoti (pavyzdžiui, izoliaciniame vamzdyje). Jei laidai pereina iš vienos sausos arba drėgnos patalpos į kitą (sausą arba drėgną patalpą), visi vienos linijos laidai tiesiami viename izoliaciniame vamzdyje arba atskirai. Jei laidai pereina iš sausos arba drėgnos patalpos į šlapią patalpą, iš vienos šlapios į kitą šlapią patalpą arba išeina iš patalpos į lauką, kiekvienas laidas turi būti tiesiamas atskirame izoliaciniame vamzdyje. Pereinantys iš sausos arba drėgnos patalpos į šlapią patalpą arba į lauką laidai turi būti sujungiami sausoje arba drėgnoje patalpoje.
Įprasta ir tvarkinga yra grindyse kloti kabelius pagal sienų pakraščius, nes tuomet, esant reikalui, lengva įvertinti kur galėtų būti toks kabelis ir, pavyzdžiui, montuojant kitas komunikacijas galima nesunkiai išvengti kabelio pažeidimo. Tačiau esant būtinybei ar dėl ekonominių priežasčių kabelis yra klojamas taip kaip reikia konkrečioje situacijoje. Paklojus kabelį rekomenduojama pasidaryti nuotrauką, kurios gali prisireikti ateityje.
Mindaugas Žiūkas, UAB "MINELEKTRIKAS"
Kabelis turi būti klojamas taip kaip nurodyta statinio projekto elektrotechninėje dalyje. Jeigu įvadinė elektros paskirstymo spinta montuojama kitoje vietoje negu nurodyta statinio projekto elektrotechninėje dalyje, tada galima kabelį kloti kita trasa laikantis elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklių reikalavimų.
 
Sritis:
Sritis:
 
Klausk
eksperto