Neįdėtas elektros laidas dėti į gofrą

Klausimas:
Išsivedžiojau elektrą net nepagalvodamas, jog reikia prie medinių stogo konstrukcijų laidą dėti į gofrą. Ką dabar daryti? Ar įmanoma be gofros kažkokiu būdu dar apsaugoti nuo tikimybės sukelti gaisrą ir ar apskritai, jeigu automatas 16A ir yra nuotėkio relės yra tokia tikimybė?
Komentarai:
Vietose, kur naudojamos ir saugomos degiosios medžiagos, naudojami ne žemesnės kaip Cca degumo klasės kabeliai ir laidai su ugniai atspariu, savaime gęstančiu (nepalaikančiu degimo) apvalkalu arba su nedegiu apvalkalu. Šiose vietose draudžiama naudoti kabelius ir laidus polietilenine izoliacija. Visos instaliacijai naudojamos plastikinės detalės turi būti degimo nepalaikančio plastiko.
Pagrinde vamzdžiai reikalingi nuo mechaninių pažeidimų apsaugoti kabelius. Jeigu montavote žemesnės degumo klasės, degimą palaikančius kabelius ir nedėjote nedegių vamzdžių tų kabelių apsaugai tada nėra gerai.
Jeigu sumontuoti nedegūs ar degimo nepalaikantys kabeliai ir nereikalinga tų kabelių apsauga nuo mechaninių pažeidimų, tada nėra blogai.
Automatinio išjungiklio nominali srovė 16A, o kokio skerspjūvio kabelių gyslos kurį jis saugo? Pvz. sumontuoto kabelio gyslų skerspjūvis 1,5mm2 ir jis atlaiko 16A srovę - tai dar nereiškia jog galite 1,5mm2 kabelio apsaugai sumontuoti 16A. Reikia apskaičiuoti arba išmatuoti (paprastesnis variantas) trumpojo jungimo srovę grandinėje, pagal kurią ir parenkamas apsaugos aparatas. Taip pat turi būti tinkama kabelio izoliacijos varža. Iki 1000 V įtampos tinklų TN ir TT sistemų kabelių, sumontuotų degių konstrukcijų statiniuose (statinių dalyse), apsaugai turi būti įrengtos srovės nuotėkio relės.
Dažniausiai gaisrai kyla dėl blogai parinktų apsaugos aparatų - gedimo metu laiku nesuveikia. Taip pat gaisrai kyla dėl blogų kontaktinių jungčių - padidėjus kontakto varžai pradeda kaisti, tuo pačiu padidėjusi varža sumažina trumpojo jungimo srovę, ko pasekoje automatinis išjungiklis nesuveikia. Jeigu pas Jus yra sumontuota srovės nuotėkio relė ir tinkamo nominalo automatinis išjungiklis, tai problemų dėl to neturėtų kilti.

Ponas Justinai Baranauski, "Pačios nuotekio relės kabelių ir instaliacijos nesaugo - jos saugo žmogų nuo srovės nutekėjimo jei sugedęs prietaisas ir pan.". Jeigu nežinote SPTPEĮĮT ir gaisrinės saugos reikalavimų, tai nerašykite ir neklaidinkite žmonių.
"Jei kiekvienas kabelis bus apsaugotas automatu (2,5mm2 - 16A, 1,5mm2 - 10A) tai gaisro tikimybės nėra." - ar Jūs skaičiavote ar matavote trumpojo jungimo sroves jog taip teigiate? Gal apskaičiavus ar pamatavus sroves bus nustatyta kad galimas ne didesnis kaip B6A aut. išjungiklis.
"Nuotekio reles statyk tik ten kur reikia - san.mazgui, virtuvei, lauko rozetėm." - srovės nuotėkio relės montuojamos el. lizdams esantiems normaliose patalpose, el. lizdams, stacionariems įrenginiams, šviestuvams - pavojingose, labai pavojingose patalpose ir lauke.
Naudojant srovės nuotėkio rėles žmonių apsaugai, turi būti tenkinama atjungimo sąlyga nurodyta EĮĮBT.
Reikalingas srovės nuotėkio rėlių kiekis turi būti apskaičiuojamas.
Ramūnas, Ramūnas
Na pagal reikalavimus prie medinių konstrukcijų ar degių medžiagų laidai turi būti nedegūs arba įdėti į gofrą. Jei jau laidai išvedžioti, tai aišku nieko nebepadarysi. Jei kiekvienas kabelis bus apsaugotas automatu (2,5mm2 - 16A, 1,5mm2 - 10A) tai gaisro tikimybės nėra. Šiuo atveju siūlyčiau pasistatyti kokybiškus automatus (pvz Hager ar ABB), kad nutikus trumpam jungimui ar didelėms perkrovoms automatas TIKRAI suveiktų. Dėl didesnio jautrumo gali susistatyti "B" klasės automatus ir elektros instaliacija bus saugi.
Nuotekio reles statyk tik ten kur reikia - san.mazgui, virtuvei, lauko rozetėm. Pačios nuotekio relės kabelių ir instaliacijos nesaugo - jos saugo žmogų nuo srovės nutekėjimo jei sugedęs prietaisas ir pan.
Išvada - jei tvarkingai ir tinkamai susijungsi paskirstymo dėžutę, pastatysi kokybiškus automatus - viskas bus tvarkoj ir galėsi miegoti ramiai.
Justinas Baranauskis, justinas79
Iškarto matyti, kad el.instaliacija užsiima žmonės neturėdami tam darbui leidimo ir žinių, o apie e.taisyklių žinojimą.... Gaisras gal ir nekils, bet objektą galima priduoti tik žmonai. Išsigelbėjimas vienas - sumontuoti gaisrinę relę ir periodiškai ją tikrinti.
Vytautas Martinkėnas, Neutralė, uab
 
Sritis:
Sritis: