Fesko, UAB ekspertų komentarai

Fesko, UAB
Atsiliepimai 0

Drėgmės pašalinimas iš patalpų bei šviežio oro pritekėjimas

Svarstome kokią vėdinimo sistemą geriausia pasirinkti naujai statomame name? Namas 2 aukštų, gyvenamasis plotas 112 kv. Grindinis šildymas. Yra dar garažas ir katilinė. Bus pastatytas dujinis katilas. Name numatyta rekuperacinė vėdinimo sistema, bet ji neįrengta. Mums su žmona svarbiausia yra drėgmės pašalinimas iš patalpų bei šviežio oro pritekėjimas. Ten tie pašildymai nelabai aktualūs, žiemos nebešaltos, šildymas tokiam name nedaug kainuoja. Tačiau langų atsidarinėti irgi nesinori. Ar yra dar kokia gera ir nelabai brangi vėdinimo sistema, jeigu nesirenki rekuperatorių?
Geriausia šviežio oro tiekimo ir drėgmės šalinimo sistema yra rekuperacija. Nes ji padeda sugrąžinti šilumą žiemą, bei vėsina vasarą, ir tuo pačiu tiekdama švarų orą šalina drėgmę iš patalpų. Jūsų namui turi užtekti 280 kubų per valandą sistemos. Sistemos galingumas apie 100w tai kaip elektros lemputė, bet turėsite švarų orą, sausas patalpas ir neatsiras pelėsis.

Namo kampai viduje pradėjo pelyti

Oro tarpą užpildėme termo puta, atvėsus orams namo kampai viduje pradėjo pelyti. Vidaus oro ir sienos temperatūra skiriasi 10 laipsnių. Namo vėdinimo sistemos nėra. Kodėl pradėjo pelyti namo sienų kampai?
Namo sienų kampai viduje pradėjo pelyti, nes yra perteklinė drėgmė patalpose bei nepakankama oro apykaita. Paprasčiausias sprendimas įsirengti rekuperacinę sistemą, pigiausias ir paprasčiausias sprendimas mini rekuperatoriai su iki 90% efektyvumo keramikiniu šilumokaičiu.

Mini rekuperatoriai ar ortakinė sistema

Pirmiausia - kas geriau 4 aukštų, 12 butų senos statybos, renovuojamam namui - mini rekuperatoriai ar ortakinė sistema? Koks būtų kainos skirtumas?
Kad nuspręsti, kuri sistema labiau tinkama, reikia matyti projektą. Tačiau mini rekuperatorinė sistema yra bent 2 kartus pigesnė, bei paprastesnis montavimas bei padeda išsaugoti lubų aukštį.

Privaloma rekuperacinė vėdinimo sistema daugiabutyje

Ar A klasės daugiabučiui rekuperacinė vedinimo sistema privaloma? Už kieno lėšas jį įrengiama statytojo ar pirkėjo?
Kadangi jūs gyvensite izoliuotame A klasės daugiabutyje, tai yra lyg šiltnamis, oras ir drėgmė iš namų neišeis, ji kaupsis, atsiras pelėsis, o jūs gailėsitės, kad nepasidarėt ventiliacijos. Teks montuoti mini rekuperatorius, kurie tik dalinai išspręs problemą, nes skleidžia garsą ir prie -10c, į kambarius bus paduodama apie +5 - +10c temperatūra. Pasidarę rekuperaciją, jūs džiaugsitės ir mėgausitės, nes paduodama oro temperatūra į kambarius tik 1c mažesnė nei jūsų kambarių temperatūra. Brofer gamina rekuperatorių nebrangų, A+ klasės Rdcd25 modelis be By pass funkcijos tik 600 Eur + PVM (by pass funkcija - tai kai vasaros dieną +30c, o naktį +15c, atsidaro vožtuvas ir paduodamas vėsus lauko oras, kuris atvėsins įkaitusius per dieną kambarius). Už kokias lėšas rekuperacija yra daroma, tai įvairiai būna, turite žiūrėti savo sutartį, kokius įsipareigojimus privalo įvykdyti statytojas.

Tarpas ortakiams tarp perdangos ir gipso kartono

Koks tarpas tarp perdangos ir gipso kartono profilio turi būti paliktas, kad būtų galima įrengti rekuperacinę vėdinimo sistemą ir išvedžioti ortakius?
Naudojant lanksčius ortakius, tarpas tarp perdangos ir gipso kartono gaunasi nuo 10 iki 13 centimetrų, nes tai įtakoja oro paskirstymo difuzoriaus konstrukcija. Pats lankstus 63/75 ortakis yra 7,5 cm aukščio. Ortakius darant iš skardos, lubos nusileidžia daug žemiau.

Rekuperatoriaus įrengimas katilinėje

Ar galima rekuperatorių įrengti katilinėje? Vieno aukšto 165 m2 namas. Jei šildymas bus tik grindinis su dujiniu katiliuku, kuris žinoma taip pat bus katilinėje, ar galima rekuperatorių įrengti šioje vietoje?
Taip rekuperatorių statyti katilinėje galima. Rekuperacinė sistema turi padėti kompleksiškai išspręsti vėdinimo problemas namuose. Visus skaičiavimus reikia atlikti pagal pateiktą patalpų planą.

Rekuperatorius individualaus namo vėdinimui

Ieškome sprendimo individualaus namo vėdinimui. Naujai pastatytas namas yra apie 150 m2. Niekaip neapsisprendžiam kokį vėdinimo tipą pasirinkti, kad jis būtų optimaliausias. Suvokiam, kad vėdinimas yra būtinas, bet koks yra tinkamiausias?
Optimaliausias vėdinimas yra su rekuperatoriaus pagalba, nes rekuperatorius sugrąžina iki 90% energijos. Rekuperatoriai būna decentralizuoti ir centralizuoti. Decentralizuoti rekuperatoriai (montuojami per namo sieną) yra riboto panaudojimo, nes neužtikrina reikiamo oro srauto, bei neišsprendžia oro šalinimo iš sanitarinių mazgų. Tačiau tai geras ir bene vienintelis variantas, jei namuose jau padarytas remontas.
Centralizuoti rekuperatoriai taip pat būna dviejų tipų: plokšteliniai ir rotaciniai. Rotaciniai rekuperatoriai dėl vidinio nesandarumo sumaišo išeinantį orą su įeinančiu, todėl ne visada yra tinkami oro šalinimui iš sanitarinių mazgų, bei virtuvės, nes miegamuosiuose gali jaustis pašaliniai kvapai.
Plokšteliniai rekuperatoriai turi šilumos sugrąžinimo kasetes, kuriose oro srautai nesimaišo, todėl turi platesnį panaudojimą.
Jūsų turimam 150 kvadratų namui, norint užtikrinti komfortišką aplinką, reikia bent 370 m3 galingumo rekuperatoriaus, tačiau tai tik preliminariai, geriausia yra pradėti nuo vėdinimo projekto ir tuomet skaičiuoti poreikį.
P.S. Taip pat naujausi rekuperatoriai turi automatinio vėsinimo funkciją, kuomet vasarą nakties metu yra tiekiamas vėsesnis oras, taip pat yra galimybė rekuperatorių pajungti tiesiogiai prie gartraukio, ir įjungus gartraukį rekuperatorius veiks maksimaliu galingumu. Vienu žodžiu niuansų yra labai daug, bet jie labai paprastai išsprendžiami.

Pavasarį rasoja ortakiai

Individualus namas. Dabartiniai oro padavimo ir ištraukimo izoliuoti D160 lankstūs akustiniai ortakiai (su vata) iki rekuperatoriaus eina per nešildomą palėpę. Jie pavasarį rasoja, vata prisirenka vandens, iš jos bėga kondensatas arba žiemą net užšąla. Ortakių ilgis apie 7 ir 9m. Ar pūsto polietileno arba skardinis ortakis padengtas antikondensacine danga atlaikys ir nerasos arba neužšals tokio ilgio? Jei nelaikys, svarstau alternatyvą perdaryti ir montuoti ant stogo kaminėlius. Tada ilgis sutrumpėtų vietoje 8m iki 1m-3m. Ar rekuperatoriaus padavimui ir ištraukimui tinkami standartiniai izoliuoti vėdinimo kaminėliai?
Iš jūsų paaiškinimo galima daryti išvadą, kad jūsų naudojami akustiniai ortakiai yra ne su vata, bet su poliesterio izoliacija, o ji izoliuoja tik garsą. Taip pat jie naudojami apšiltintose patalpose tiekti orą, pučiamą iš rekuperatoriaus į paskirstymo dėžutę ir atvirkščiai. O lauko oro padavimui į rekuperatorių ir išmėtimui iš rekuperatoriaus į lauką, naudojami pusto pilietileno, polipropileno vamzdžiai. Pigiausias ir paprasčiausias problemos sprendimo būdas yra ant akustinių vamzdžių uždėti akmens vatos ir taip išvengsite kondensato kaupimosi. Arba keiskite vamzdžius į aukščiau aprašytus. Kaminėlius galima įrengti, tačiau tai pareikalaus daug lėšų (nuo 800 Eur plius darbai).