Kuo kalkinis tinkas geriau už gipsinį?

Klausimas:
Įsigijome butą, kuriame vidinės sienos tinkuotos kalkiniu tinku. Pats namas - silikatinių plytų mūras, vidinės pertvaros - keraminės plytos. Norėčiau sužinoti, kuo kalkinis tinkas geriau už gipsinį? Ir apskritai, kuris iš jų geresnis šiomis sąlygomis.
Komentarai:
Kalkinis, cementinis, kalkių ir cemento, gipsinis, gipso ir kalkių ir t.t., t.y. egzistuoja daug tinko rūšių. Visi jie turi tam tikrų pranašumų ir trūkumų ir nei vieno nėra tokio, kurį galima pavadinti vieninteliu teisingu pasirinkimu visais gyvenimo atvejais. Taigi taip paprastai atsakyti į Jūsų klausimą yra neįmanoma.Gipsinis tinkas lyginant su kalkių ir cemento tinkais pasižymi tuo, kad:· tinkuojamas mažesniu sluoksnio storiu (jei leidžia pagrindo lygumas);· paviršius yra aplyginamas tiek, kad nereikia tiek laiko ir lėšų skirti tolimesniam glaistymui;· džiūna greičiau nei kalkių-cemento tinkai;· tinkuojami dažniausiai mašininiu būdu, todėl žymiai greitesnis tinkavimo tempas;Tai savybės daugiau liečiančios patį tinkavimo procesą, bet be to jie pasižymi ir:· mažesniais vidaus įtempimais, t.y. dėl per greito džiūvimo ar kitų sąlygų gipsiniai tinkai niekada nesutrūkinės;· jie yra plastiški, todėl eksploatacijos metu pažeidus tinko sluoksnį, jis neištrupa, pvz. kalant vinį;· jie reguliuoja patalpų mikroklimatą, t.y. esant patalpoj per daug drėgmės jie ją įgeria ir atvirkščiai, esant per sausam klimatui tinkas kažkiek orą drėkina.Gipsinių tinkų pagrindinis trūkumas, kad jie blogai reaguoja į pastoviai tinką veikiančią drėgmę, t.y. jie netinkami baseinų, SPA centrų ir pan patalpų tinkavimui, dėl tos pačios priežasties jie nenaudojami ir fasadų tinkavimui. Tokiems atvejams yra naudojami atsparūs drėgmės poveikiui specialūs cementiniai tinkai. Neilgalaikės drėgmės poveikiui, pvz. tokios patalpos kaip namų ar butų virtuvės, vonios, dušai, rūsiai gipsiniai tinkai yra atsparūs.
Kastytis, Knauf, UAB
Šioje situacijoje geriau naudoti kalkinį tinką. Tokiu būdu tiek seno, tiek naujo tinko sluoksnių rišančioji medžiaga bus ta pati – kalkės. Kalkinis tinkas užtikriną gerą patalpų mikroklimatą ir pasižymi šiomis savybėmis:
• Kalkės dėl savo struktūros tik iš dalies uždaro sienų poras, dėl kurių sienos gali kvėpuoti.
• Gerai reguliuoja drėgmės kiekį patalpose – sugeria vandens garus esant padidėjusiai oro drėgmei ir juos išskiria atgal į aplinką, kai oro drėgmė sumažėja. Ideali patalpų drėgmė turėtų būti 40-60%.
• Tinka patalpoms, kurios yra labiau veikiamos drėgmės (pvz. garažas).
• Tinko sudėtyje esančios kalkės žymiai sumažina riziką veistis mikroorganizmams.
• Aukšta 12-13 pH vertė padeda sumažinti pelėsio ir infekcijų riziką.
• Optimalus sluoksnio storis apie 20mm.

Gipsinis tinkas pasižymi:

• Minimalus sluoksnis yra 10mm, dėl to medžiagos sąnaudos yra mažesnės nei kalkinio- ekonomiškesnis sprendimas.
• Lengviau dirbti ir išgaunamas labai lygus paviršius.
• Gipsinio tinko negalima naudoti padidintos drėgmės patalpose (pvz. garažas).
• Gipso pH yra daug mažesni nei kalkinio tinko, todėl jis savyje kaupia mikroorganizmus ir padidėjus oro drėgmei mikroorganizmai pradeda augti (pvz. pelėsis).
Indrė Butkauskaite Produktų vadovė, UAB Baumit
Geriausiai atspindėtų statistika: Vokietijoje gyvenamosios paskirties būstų 92,6% nutinkuojama gipsiniu tinku.
E.Sakalauskas, UAB Cesada
Klausk
eksperto