NS Projektas, Į.V. ekspertų komentarai

NS Projektas, Į.V.
Vilnius
Atsiliepimai 0

Namo projekto ekspertizė

Turime pasidarę namo projektą, tačiau projektuotojas pasiūlė pasidaryti namo projekto ekspertizę, kadangi neteisingai atlikti daugelis sprendinių. Ką galite patarti šiuo klausimu?
Projekto ekspertizė privalomai atliekama ypatingų statinių kategorijos namams. Tačiau esant poreikiui, žinoma, projektą galima ekspertuoti.

Apribojimai statant namą dėl aukštos įtampos laidų

Norėjau paklausti kokie būtų taikomi apribojimai, statant namą šiame sklype, dėl aukštos įtampos laidų?
Visoms aukštos įtampos elektros perdavimo linijoms yra nustatytos apsaugos zonos. Tai – išilgai linijos ašies esanti žemės juosta, kurios kraštinės nutolusios nuo linijos kraštinių laidų: 110 kV įtampos linijų – po 20 metrų į abi puses.

Būtina gauti elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid" leidimą norint elektros linijos apsaugos zonoje:

statyti, kapitališkai remontuoti, rekonstruoti arba griauti pastatus, statinius ir inžinerinius tinklus;
vykdyti kalnakasybos, krovimo, žemės kasybos bei lyginimo, sprogdinimo, melioravimo ir laistymo darbus;
sodinti arba kirsti medžius ir krūmus.

Ar reikia derinti seno namo nugriovimą

Noriu statyti sode namelį iki 70 m2, ar reikia seno namelio nugriovimą ir projektą derinti su Vilniaus miesto savivaldybės architektu?
Nereikia derinti nugriovimo ir projekto, jei tai nėra nacionalinio parko teritorijoje, draustinyje, kultūros paveldo zonoje. Tačiau bet kokiu atveju naujo sodo namo statyba be projekto bus fiziškai labai sunkiai įgyvendinama. Juolab, jei sodo namui bus numatyti Lauko inžineriniai tinklai, tai inžinerinius tinklus tikrai reikės suderinti su savivaldybe.

Ar rūsio plotas įsiskaito į nesudėtingo statinio kvadratūrą

Noriu Jūsų paklausti, nes pasimečiau komentaruose ir STR, bei įstatymuose, jei noriu ant senų pamatų (rūsys 30 kv.m ) statyti 80kv.m sode namą - ar rūsio plotas į tą kvadratūrą įsiskaito?
Tokio statinio plotas: gyvenamas plotas, tarp vidinių atitvarų; rūsio atviros verandos, terasos plotas neįsiskaičiuoja; Galima šalia statyti garažą, kuris bus projektuojamas kaip atskiras statinys. Tik įėjimas negali būti iš minėto namo. Bei negali būti bendra laikančioji konstrukcija.

Name išgriautos vidinės sienų pertvaros

Name išgriautos vidinės sienų pertvaros. Ar perkant savininkas turi padaryti naują projektą ar galima pirkti tokio stovio ?
Visų pirma dokumentų teisingumu turi rūpintis pardavėjas (čia jo pareiga), pirkėjo pareiga - įvertinti, kad dokumentai būtų tvarkingi. Pirkėjas gali nupirkti NT neatitinkantį dokumentacijos, tačiau esant konfliktinei situacijai įrodyti, kad ne jis vykdė griovimo darbus bus sunku. Kitas dalykas - projektas reikalingas tik atliekant kapitalinį remontą - keičiant laikančiąsias konstrukcijas. Griaunant ne laikančiąsias konstrukcijas - projektas nereikalingas (daugeliu atveju, jei tai ne kultūros paveldo objektas). Vėliau reikalingi tik buto kadastriniai matavimai.

Bute išgriauti dalį sienos

Noriu daryti remontą blokiniame name. Noriu išgriauti dalį sienos iš virtuvės į svetainę. Sakykite ar man reikalingas leidimas? Jei taip ar imtumėtės daryti, nuo ko reikėtų pradėti, kiek tai kainuotų, kiek maždaug užtrunka leidimo gavimas?
Noriu pabrėžti, kad visų pirma reiktų įvertinti statinio konstrukcijas, t.y. ar siena, kurią norite griauti yra laikanti apkrovas ar ne. Ir tik atsakius į ši klausimą galima spręsti ar reikalingas projektas ir statybą (kapitalinį remontą) leidžiantis dokumentas. Jei atsakymas teigimas, tai tada: labai aktualus yra namo aukštas kuriame Jūs gyvenate; būtų gerai matyti namo (daugiabučio) projektą, čia jau tektų bendrauti su namo priežiūrą vykdančia įmone ar asmeniu. Vėliau rengiamas kapitalinio remonto projektas. Toliau reiktų gauti daugiau kaip 50 proc. daugiabučio namo gyventojų sutikimą. Vėliau einama pas savivaldybės architektą, dėl derinimo. Tiesa tikriausiai visų pirma reiktų nueiti konsultacijai pas miesto architektą, ką jis rekomenduotų iš patirties - toli gražu ne visas laikančiąsias sienas galima griauti. Gavus leidimą griauti iš savivaldybės architekto galima imtis griovimo darbų.Įmonė ar asmuo, atlikusi griovimo darbus, surašo deklaraciją (kurioje nurodoma, kad griovimo darbai atlikti pagal projektą). Vėliau atliekami buto kadastriniai matavimai įteisinant naują buto išplanavimą. Tai tiek:)

Antro namo aukšto rekonstrukcija

Yra dviejų aukštų namas, norime įsirengti antrą aukštą, pakeisti planus. Ar antro aukšto sienos būtinai turi sutapti su pirmo aukšto? Ar reikės daryti viso namo naujus planus, jei mums priklauso tik antras aukštas?
Visų pirma reiktų išsiaiškinti kokio ploto yra Jūsų namas (pirmas aukštas), tada galime spęsti kokiai statinių grupei jis priklauso, po to reiktų atsižvelgti į sklypo paskirtį (ar tai yra sodo sklype ar namų valda) visai tai įvertinus galima padaryti išvadas. Jeigu tai yra standartinis gyvenamasis namas, tai keičiant namo kontūrus reiks naujo projekto, jeigu norėsite griauti laikančią sieną - irgi reiks projekto. Bet šiaip jei atsakant į jūsų klausima ar butiniai turi sutapti aukštai - nebūtinai. Galime pagelbėti nesudėtingų statinių (iki 80 kv. m) rekonstrukcijų projektais.

Supaprastinto namo projekto privalumai

Norėčiau statyti namą iki 100-120 kv.m, bet man sako, kad iki 80 kv.m yra supaprastinta statyba. Paaiškinkite, ar tikrai sudėtingiau statyti namą virš 80 kv.m ir kuo tai skiriasi.
Nesudėtingas statinys - paprastų konstrukcijų pastatas, kurio didžiausias aukštis 8,5 m bei visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma yra ne didesnė nei 80 m², ir kurio rūsys yra ne didesnis nei pastato vieno aukšto plotas.
Nesudėtingo statinio privalumai:
- rengiamas statinio supaprastintas projektas;
- nereikalingas statybos leidimas; vietoj jo reikalingas raštiškas valstybės tarnautojo, įgalioto nustatyti statinio architektūros ir statybos tvarkymo urbanistinius reikalavimus, pritarimas;
- neprivaloma statinio projekto vykdymo priežiūra;
- neprivaloma statinio statybos techninė priežiūra;
- nesudėtingiems statiniams pripažinimo tinkamais naudoti procedūros neprivalomos.