Rekuperacinė sistema A + energetinio efektyvumo namui

Klausimas:
Projektuoju A + energetinio efektyvumo namą, tad norėčiau paklausti, kokį tinkamiausią variantą rekuperacinei sistemai, kokia būtų kaina ir ar jus teikiate projektavimo paslaugas? Namas butu vieno aukšto su įrengta mansarda, ~140 m2
Komentarai:
Galime pasiūlyti tradicinę rekuperacinę vėdinimo sistemą iš cinkuotos skardos ortakių, su pilna cirkuliacija ir rotaciniu rekuperatoriumi, kuris geriausiai tinka Lietuvos klimato zonai. Kaina pačios rekuperacinės sistemos su įrengimu, rekuperatoriumi, paleidimu ir derinimu sviruoja nuo 3-4 tūkst. €, priklausomai nuo situacijos. Jai reikia galime ir padaryti techninį projektuką, jo kaina reikia pasiderinti, dažniausiai būna apie 1,5 € už kvadratinį metrą.
Vytautas Bendikas, UAB "ETS centras"
Mūsų šalyje, dėl populistinio lobizmo, yra susiformavusi stereotipinė nuomonė, kad projektuojant ir statant A, arba aukštesnės energetinės klasės namą, yra būtinas rekuperatorius, kuris atlieka vėdinimo ir šilumos išsaugojimo funkciją.
Iš tiesų, būtų sunku paneigti rekuperatoriaus ŠILUMOKAIČIO, kaip sudedamosios šio įrenginio dalies, efektyvumą akumuliuoti šilumą ir dalinai perduoti ją tiekiamam orui pašildyti. Tačiau be šilumokaičio, rekuperatoriuje dar yra 2 ventiliatoriai, 2 arba 3 oro filtrai, elektronikos plokštė ir, kai kuriuose, oro pašildymo kaloriferis. Visi išvardinti komponentai, vienaip arba kitaip eikvoja energiją, arba paprasčiau – pinigus. Todėl renkantis rekuperatorių (patį įrenginį), reikėtų atsižvelgti į šilumogrąžos efektyvumą, energetines sąnaudas, generuojamą našumą ir skleidžiamą triukšmą. Rinkoje yra labai gerų parametrų įrenginių. Tačiau jie paprastai kainuoja neadekvačiai brangiai (geras daiktas ir turi kainuoti brangiai!). Kai investuojama į įrenginį daug, reikia ir sumontuoti tinkamai, t.y. ne pigiai. Dar viena sąlyga – įrenginį reikės prižiūrėti ir eksploatuoti, panašiai, kaip automobilį.
Sudėjus pradines investicijas bei eksploatavimo kaštus ir palyginus su regeneruojamu šiluminės energijos kiekiu, paaiškės, kad tokia investicija niekada neatsipirks. Aišku, klausimą galima spręsti optimizuojant investicijas – įsigyjant pigesnį įrenginį, su prastesniais parametrais. Tačiau su tokiu įrenginiu proporcingai mažiau bus išsaugoma ir energijos. Atsipirkimo tikėtis neverta.
Grįžtant prie namo energetinės klasės, reikėtų pabrėžti, kad yra daug kitų priemonių pasiekti aukštą namo energetinį efektyvumą – šilumos siurbliai šildymui, saulės ir vėjo jėgainės ir t.t. Svarbiausios sąlygos energetiškai efektyviam namu yra: jo orientacija pasaulio šalių atžvilgiu, sandarumas ir pakankamas izoliacijos kiekis (ypač stoge). Visos inžinerinės sistemos yra tik priedai, pagerinantys komfortą. Už komfortą, kaip žinia, reikia susimokėti. Vėdinimo sprendimų yra ir alternatyvių rekuperacijai.
Skelbti sumą, nematant namo architektūrinio projekto ir neišgirdus Jūsų pozicijos, bus neatsargu ir neprotinga. Inžinerinę sistemą reikia pradžioje suprojektuoti ir po to skaičiuotis kainą. Projektavimo paslaugas teikiame.
Giedrius Dargis, UAB "Aereco vėdinimo sistemos", AVSA, UAB
Geriausia - rekuperacine sistema su dregmes grazinimu. Parenkant iranga nano vedinimui, reikia labai gerai suvokti kuo skiriasi temperaturinis efektyvumo koeficientas nuo bendro silumos grazinimo koeficiento. Pirmas be vertina oro dregnumo bei kiek energijos prireiks tam dregnumui atstatyti, kai jis yra per mazas. Ziema lauko ore yra tik apie 2g/m3 dregmes. Patalpoje, kai oras pasildomas iki 22°C, normaliam dregnumui reikia 8-10g/m³. Tam kad isgarinti papildomus 8g. dregmes i kiekviena kubini metra oro, prireks tiek energijos, kiek pakaktu pasildyti ta ora 20-via laipsniu. Net jei mes be eikvuosime tos energijos tiesiogiai (pvz. garinant vandeni vyrduliuko pagalba), o vanduo garuos savaime is atvyru saltiniu (ar - is purskiamu i ora lasu), reikalingas energijos kiekis bus paimtas is kambario oro, o sildymo sistemai teks stipriau padirbeti, tam kad vestanti ora vel pasildyti iki kambario temperatures.
Ileisti i kambarius silta bet sausa ora IR paskui ji drekinti, silumos poziuriu yra tas pats, kai pompuoti is lauko ora, kurio temperature yra 0°C, taciau jis turi savyje reikiama dregmes kieki. Tad, jei mes kalbame ne apie baseina, kur bet kurio atveju yra gregmes perteklius ir papildomai oro drekinti nereikia, reikia rinktis rotorini rekuperatoriu, kuris ziema issauugo be tik siluma, bet it dregme ir tokiu budu jo bendras silumos grazinimo koeficientas yra net keliasdesimt % didesnis, nei pacio geriausio plokstelinio priespriesiniu srautu silumokaicio.

Dar geriau - pasirinkti kompleksine sistema kartu su oro sildymu/vesinimu. Pastaraisiais metais mums daznai tenka projektuoti ir montuoti ir montuoti butent tokias sistemas. Rasikite paklausima i oro centra.
Eduardas, Ekspertai.lt