Spaliais apšiltintos perdangos šiltinimas

Klausimas:
Noriu šiltinti seno namo palepe, kuri nenaudojama. Ant lubų supilti spaliai, o ant jų juodgrindėss. Mąsčiau tiesiog pakelti juodgrindes 5-10 cm ir nepašalinus spalių pakloti akmens ar stiklo vatą. Sakykit, ar nedarau klaidos ketindamas palikt spalius? Ir kokią vatą geriausia naudoti norint atlikti darbus už nedidelę kainą?
Komentarai:
Jūsų variantas galimas. Reiktų prieš klojant mineralinę vatą po spaliais įrengti garo izoliaciją. Mineralinę vatą iš viršaus uždengti vėjo izoliacija. Kad iš šiltinamojo sluoksnio lengvai pasišalintų drėgmė, reiktų esamas juodgrindes sudėti su tarpais, arba jei pastogės nenaudosite įrengti tik vaikščiojimo takus. Taigi klaidos nepadarysite, o kokį efektą pajusite priklausys nuo to koks sluoksnis yra spalių. Jei spalių daug, o vatos dėsite 5cm, didelio efekto tikėtina nebus.
Geresnis variantas būtų pašalinti spalius ir apšiltinti kita biria termoizoliacija pvz. ekovata. Paskleistą iš maišų ekovatą reiktų gerai išpurenti. Tai galite atlikti su specialiu įrankiu sujungtu su drėle. Šviežiai užpiltos ekovatos sluoksnio storis turi būti apie 20% didesnis už reikiamą dėl vatos suslūgimo. Ekovata gerai užpildo įvairius tarpus ir plyšius po tašais. Rekomenduojamas bendras ekovatos sluoksnio storis 30cm. Kai suslūgs gausis apie 25cm. Jei esamos denginio sijos 15cm aukščio, rekomenduojama skersai jų dėti 10cm aukščio tašus, o ant jų įrengti juodgrindes. Taip išvengsite tiesioginio karkaso peršalimo. Dar geriau (jei palėpė nenaudojama) tiesiog tarp esamų sijų paskleisti norimo storio ekovatos sluoksnį ir įrengti vaikščiojimo takus. Padidinto drėgnumo patalpose po ekovata rekomenduojama įrengti garų izoliaciją.
Jūsų atveju projektiniai medžiagų šilumos laidumo koeficientai:
Spalių apie 0,1 W/(m*K);
Ekovata 0,05 W/(m*K);
Mineralinės vatos 0,037 – 0,041 W/(m*K).
Kaip matyti, ekovata kaip medžiaga yra dvigubai šiltesnė už spalius.
Esamus spalius galite panaudoti. Pvz dalį perdangos (geriau virš šaltesnių patalpų) apšiltinti 50cm spalių sluoksniu (svarbu, kad lubos atlaikytų apkrovą). O likusią (iš kur paimti spaliai) – ekovata.
Marius Gimbutas, TERMAS, UAB
Palikti spalius galite. Papildomam šiltinimo sluoksniui rekomenduočiau perdangai nebrangią, besiūlę, ilgaamžę ir ekologišką celiuliozės pagrindo šiltinimo medžiagą, pvz. Thermofloc.
Jurgis, Gera vata, UAB
 
Sritis:
Sritis: