Šlaitiniai stogai ir jų tipai

Kol neturime sandaraus stogo ir langų sienose, nelabai verta pradėti kitų darbų, nesvarbu, ar tai būtų inžinerinių komunikacijų klojimas, patalpų vidaus apdaila ar įrangos montavimas. Ilgą laiką buvo propaguojami namai su sutapdintais stogais, vėliau įsivyravo nuomonė, jog rengdami šlaitinį stogą, galime išvengti su sutapdintu stogu susijusios problemos (stogo nesandarumo). Šlaitinis stogas dažniausiai apibūdinamas pagal viršutinės stogo dangos tipą, pavyzdžiui čerpinis, šiaudinis skardinis stogas. Viršutinė stogo danga skiriasi išvaizda, kaina, tačiau jie visi privalo izoliuoti ir apsaugoti nuo lietaus, vėjo, sniego šalčio. Šlaitiniai stogai ir jų tipai

Apžvelgsime labiausiai paplitusias stogų dangas. Galime išskirti šiuos šlaitinių stogų tipus:
• Molio ir betono čerpių stogas
• Banguotų neasbestinių lakštų stogas
• Metalinių profiliuotų ar neprofiliuotų lakštų stogas
• Bituminių medžiagų stogas
• Šiferinis stogas
• Apželdintas stogas

Molio ar betono čerpių stogai.

Kokybiška, labai graži, natūrali, patikima ir masyvi medžiaga šlaitiniam stogui. Suvalkijos sodybose yra nemažai nuo Smetonos laikų išsilaikiusių čerpinių stogų, kurių ir iki šiol niekas nenori keisti. Tarybiniais laikais buvo gaminamos prastos, nekokybiškos molio čerpės, jos laikydavo trumpai ir todėl sugadino šios puikios medžiagos vardą. Šiandien rinkoje yra daugybė atvežtinių produktų iš tų šalių, kur gamybos tradicijos tikrai gilios. Gamintojai gali pasiūlyti visą čerpiniam stogui reikalingų priedų komplektą. Kokybiško molio problema egzistuoja ir kitose šalyse, todėl pradėta betoninių čerpių gamyba. Jų formos ir spalva visai nesiskiria nuo molio čerpių, tik atsparumas šalčiui, kitiems atmosferiniams poveikiams ir mechaninis stiprumas daug didesnis. Ir jei kas pasiryžo įsirenginėti tikrai kokybišką molio ar betono čerpių stogą, reikėtų sukomplektuoti jį su visomis jo sudėtinėmis dalimis:
• Kraigą užbaigiančia detale (su vėdinimo angomis, užtikrinančiomis sandarumą vėjui ir sniegui ir kartu leidžiančioms pasišalinti kondensatui);
• Užbaigiamąja kraigo juosta;
• Juosta, užsandarinančia daugiašlaičio stogo briaunas;
• Specialiomis čerpėmis stogo vėdinimui;
• Specialia čerpe vėdinimo kanalų išvedimui per stogą;
• Perforuota juosta šlaitinio stogo apatiniai daliai apsaugoti (ji užtikrina puikią stogo ventiliaciją ir neleidžia smulkiems paukščiams sukti lizdų pastogės ertmėse);
• Ir dar daug kitų elementų.
Čerpiniai stogai – estetiški ir atviri. Didžiausias jų trūkumas yra tas, kad jie labai sunkūs. Todėl jiems reikalinga stipri konstrukcija ir tokiai konstrukcijai reikės žymiai daugiau medienos.

Banguotų neasbestinių lakstų stogas. Šio tipo stogas primena kenksmingą ir jau uždraustą ir pas mus stogo medžiagą – tarybiniais laikais gamintus asbestinius banguotus lakštus. Lietuvoje gaminama šio tipo medžiaga šiuolaikinio būsto stogui – „Eternit“. Ši naujos kartos danga ilgaamžė, pasižymi daug platesne spalvų gama, turi visas stogui reikalingos komplektacijos detales, lakštuose suformuotos skylutės tvirtinimui, stogas iš šios medžiagos ne toks sunkus, kaip čerpinis. Populiariausiai „Eternit“ rūšiai „Baltijos banga“ grebėstų tąšeliai kalami tik kas 75 cm, todėl didžiausias privalumas – stogo danga lengvai montuojama, statytoją operatyviai konsultuoja gamintojo atstovai regionuose.

Metalinių profiliuotų ar neprofiliuotų lakštų stogas. Jį galima būtų drąsiai pripažinti esant pačia populiariausia stogų danga privačių gyvenamųjų namų sektoriuje. Kodėl taip yra, sunku būtų ir paaiškinti. Reklama ar kaina? O šios medžiagos trūkumai yra akivaizdūs. Metalinė gyvenamojo namo stogo danga jam ne itin tinka, kadangi lietingomis dienomis, ji labai triukšminga. Lietus, krisdamas į skardą, sukelia triukšmą, o kaip tik mansardiniame aukšte, iš karto po šlaitiniu stogu, dažniausiai parenkama vieta miegamiesiems. Be to, skardinis stogas sukuria elektrostatinį lauką, kuris tikrai nėra teigiamas veiksnys žmogaus sveikatai. Būtent dėl šios priežasties, daugelyje išsivysčiusių šalių, retai kada pamatysime gyvenamąjį namą, dengtą skarda. Ši medžiaga puikiai tinka gamybiniams ir sandėliavimo pastatams. Nereikia pamiršti ir problemų, kurias sukelia skardos rūdijimas, ypač tose vietose, kur skarda pažeidžiama ją tvirtinant.

Tikrai neginčytinas šio tipo stogo privalumas – nedidelis svoris, nesudėtinga ir nereikalaujanti daug medienos stogo konstrukcija, pats stogas yra lengvai dengiamas, turi puikią priedų komplektaciją. Iš šios medžiagos galima konstruoti tikrai palyginus mažo nuolydžio, t.y., pakankamai lėkštus stogus. Patraukliausias privalumas daugeliui lietuvių yra tikrai prieinama kaina.

Bituminių medžiagų stogas. Tai - neseniai pasirodę mūsų rinkoje stogai. Atrodo patraukliai, yra ilgaamžiai, kelių spalvinių variantų, palyginus nesunkūs, nelabi brangūs, tačiau reikalauja labai lygaus pagrindo (jei stogui naudojamas čerpelių variantas), ką mūsų rinkoje dirbantiems statybininkams dažnai sudėtinga padaryti. O neturint idealiai lygaus pagrindo, gali būti daug nemalonumų eksploatacijos metu. Taip pat siūlomi ir banguoti ar kitaip profiliuoti bituminiai lakštai. Jiems jau nebūtinas idealiai lygus pagrindas ir tokio stogo išvaizda labai panaši į „Eternit“.

Šiferinis stogas. Ši natūraliausia stogo danga labai reta Lietuvoje. Labai dažnai mūsų žmonės nepagrįstai banguotus asbocementinius lakštus vadina šios taurios medžiagos vardu. Tai labai klaidinga. Šiferis yra pati brangiausia ir labai kokybiška, natūrali stogo danga, gaunama skeliant uolieną plonais lakštais. Būtent dėl tokio šios medžiagos išgavimo būdo tos plokštės turi labai jautrų ir lengvai besikeičiantį plokštumos paviršių. Ant stogo tokia medžiaga atrodo itin prabangiai. Lietuvoje neturime tokios uolienos, o atvežtinės šiferio plokštelės labai brangios, todėl tokių stogų mūsų krašte beveik ir nematome.

Medinių skiedrų, šiaudų ar nendrių stogas. Ilgas tradicijas turintys, patys natūraliausi, primenantys romantišką praeitį, stogai. Jie suteikia statiniui senovišką charakterį, atrodo nuostabiai, tačiau visada yra padidintas pavojus gaisrui. Paprastai tokius stogus užsienyje gali įsirenginėti tik labai pasiturintys piliečiai vien todėl, kad tokio namo draudimas yra kelis kartus brangesnis nei namo su ne taip degiu stogu. O pastatų draudimas daugelyje kraštų yra privalomas. Tarp daugybės privalomų reikalavimų užsienyje – privaloma energijos sąnaudų šildymui norma, privalomas tvarkingas namo ir sklypo palaikymas ir pan. – yra ir pastatų draudimas (pvz. Vokietijoje, kiekvienose žemėse šie reikalavimai yra šiek tiek kitokie, o ir kiekvienoje valstybėje - taip pat). Nendrinis ar šiaudinis stogas suteikia pastatui šilumą žiemos metu ir vėsą vasaros laikotarpiu. Be to, organinės kilmės nendrinis stogas ilgam sukuria šiltą, prisotintą anglies bei gyvybės atmosferą namuose. Nendrinio stogo pagrindu gali būti nendrės, ilgastiebiai šiaudai arba kur nors kita šiaudų ar žolės rūšis. Medžiagos rūšies pasirinkimas priklauso nuo vietos sąlygų tinkamumo. Dažniausiai naudojamos nendrės, kurių šiaudų rūšis ilgaamžiškiausia (išliko iki 50metų ir daugiau). Tokio stogo storis būna 30 cm. Pageidautinas nuolydis – 45 laipsniai. Be to, nendrinis stogas yra pati puikiausia izoliacija nuo aplinkos triukšmo.

Žalias arba apželdintas stogas. Tai stogas, kurio viršutinė danga – želdinių sluoksnis. Šis sluoksnis padidina stogo šilumos izoliavimo charakteristikas bei puošia aplinką. Lietuvoje gana retai kur galima aptikti tokio tipo stogą, nors vienas kitas gamtos ir natūralumo mylėtojas jau pabandė įsirengti ir tokį.

eternit_banguoti_lakstai_300_300_px.png
Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 392337 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3307
Iš viso buvo užduota 163464 klausimų