Kad stogas būtų saugus

Lietuvoje dar dažnas atvejis, kai apie stogo saugos elementus imama kalbėti tik po to, kai įvyksta nelaimingas atsitikimas ar patiriama didelių materialinių nuostolių. Išsivysčiusiose Europos šalyse stogo saugos elementai – seniai yra būtinybė, o pas mus vis dar galima išgirst vadinant juos tik papildomais stogo priedais. Kad stogas būtų saugus

Stogo saugos elementai: ką ir nuo ko apsaugo?

Stogo saugos elementai – tai būtini stogo priedai, užtikrinantys žmogaus saugumą laipiojant ant stogo bei apsaugantys šalia stogo esančius žmones, automobilius, dekoratyvinius kiemo augalus ar kitus daiktus nuo sniego ar ledo nuošliaužų. Populiariausios keturios šių elementų grupės – tai sniego užtvaros, sieninės ir stogo kopėtėlės, horizontalumą užtikrinantys stogo tilteliai, o aukštesniems pastatams – apsauginės tvorelės. Be to, reikia nepamiršti, kad stogo saugos elementai apsaugo ir patį stogą, lietaus nuvedimo sistemą, ventiliacinius kaminėlius, antenas, saulės kolektorius ar kitus ant stogo esančius daiktus nuo sulankstymo ar sulaužymo, tad stogas su saugos elementais išliks gražus, sandarus ir tarnaus gerokai ilgiau.

Saugos elementų savybės

Renkantis sienines ir stogo kopėtėles verta atkreipti dėmesį, ar jos yra pakankamai plačios ir tvirtos, ar komplekte yra numatytas patogūs turėklai. Stogo kopėtėlių tvirtinimas ir kojelės parenkamos ir pritaikomos pagal konkrečią stogo dangą, kad vaikštant stogu danga nebūtų gadinama, t. y. nesusibraižytų, nesusilankstytų, nebūtų trupinama ar laužoma.

Sniego užtvaros, dar kartais vadinamos sniego gaudyklėmis ir barjerais, būna skardinės, pagamintos iš storos skardos, arba vamzdinės. Ovalius vamzdžius turinčios sniego užtvaros gerokai efektyviau sulaiko yra tvirtesnės ir estetiškesnės nei pagamintos iš skardos. Pašildžius saulei, sniegas vamzdinėse užtvarose greičiau ištirpsta ir patenka į lietaus nuvedimo sistemą. Sniego užtvaras būtina įrengti bent ties įėjimais, įvažiavimais į garažą, terasomis ir kitur, kur vaikšto žmonės. Taip pat sniego užtvaras būtina įrengti stogo vietose, kur sniego ir ledo nuošliaužos krisdamos galėtų sugadinti žemiau esančius stogus, pavyzdžiui, šalia namo esantį garažo stogą, pastogę.

Stogo tilteliai – tai tvirti, horizontalūs takeliai, užtikrinantys saugų ir patogų priėjimą prie reikiamos vietos stačiomis. Jų konstrukcija itin tvirta, užtikrinanti itin gerą batų padų sukibimą bet kokiu oru, prie jų galima segti saugos diržą. Pasinaudodami tokiu tilteliu stovėsite lyg ant žemės, galėsite saugiai valyti kaminą, saulės kolektorius ar pan.

pav. Stogo tilteliai užtikrina saugų priėjimą ir darbą prie kaminų, saulės kolektorių ir kt. stogo vietų. Vamzdinės sniego užtvaros yra tvirtesnės ir geriau tirpina sniegą.

Ant stogų, kurių nuolydis didesnis nei 7 laipsniai, o aukštis iki karnizo 7 ar daugiau metrų, o taip pat ant visų stogų, kai pastato aukštis didesnis nei 10 m, būtina įrengti ne žemesnes nei 60 cm apsaugines tvoreles.

Jei jūsų namo stogui reikia naudoti ir sniego užtvaras, ir tvoreles, siūlomas sprendimas „du viename“ (tvorelė ir sniego užtvara viename). Tokiu būdu reikia kone dvigubai mažiau tvirtinimo elementų nei naudojant atskirus gaminius, stogas atrodo estetiškiau. Toks sprendimas puikiai tinka visuomeniniams pastatams: mokykloms, poliklinikoms, daugiabučiams, parduotuvėms, t. y. visur, kur aplink stogą vaikšto žmonės, yra automobilių parkavimo aikštelės ir pan.

pav. Sprendimas „du viename“ - stogo tvorelė ir sniego užtvara.

Stogo saugos elementus geriausiai įsigyti ir montuoti dengiant stogą – taip išvengiama klaidų. Jei vis dėlto tai būtų daroma vėliau, renkantis stogo saugos elementus reiktų nurodyti esamą stogo dangos tipas, kad būtų galima parinkti ir atitinkamas tvirtinimo detales.

Stogo saugos elementus visiškai nesunku sumontuoti ir pačiam. Pavyzdžiui, vienas ilgamečių stogų rinkos lyderių, suomių gamintojas „Ruukki“ tam yra paruošęs itin išsamias, iliustruotas instrukcijas, kurias galima gauti visose „Ruukki“ partnerių prekybos vietose arba atsisiųsti internete, adresu www.ruukkistogas.lt . Pasak gamintojo, nepaisant to, kad specializuojasi plieninių stogo dangų gamyboje, visi jo siūlomi stogo saugos elementai, lietaus nuvedimo sistemos tinka bet kokių individualių namų, kotedžų, gyvenamųjų daugiaaukščių namų, poilsio, mokyklų ir kitų visuomeninės paskirties pastatų stogams nepriklausomai nuo stogo dangos tipo, ar tai būtų plieninė, keraminė, betoninė, fibrocementinė, bituminė ar bet kuri kita stogo danga.

pav. Sniego užtvaras būtina įrengti bent ties įėjimais, garažo vartais, kad apsaugoti ne tik žmones, bet ir automobilius, kiemo augalus nuo sniego ir ledo nuošliaužų.

Parengta pagal Ruukki Products medžiagą