Ruloninė ar lakštinė akmens vata stogo šiltinimui

Klausimas:
Kokią akmens vatą patartumėte naudoti šlaitiniam 45 laipsnių karkasinio namo stogui (atstumas tarp gegnių 70 cm, gegnės ilgis 4,20 m, plotis 20 cm) ar lakštinę ar ruloninę TOP ROC. Kuri geriau laikysis? Beje, kodėl ruloninė akmens vata TOP ROCWOL netinka dėti į karkasinio namo sienas juk jos tankis (kietumas) labai panašus kaip lakštinės? Ar turi reikšmę (ar nepakis jų savybės) kaip tas minėtas vatas kloti SKERSAI ar IŠILGAI, nes yra skirtingi atstumai tarp karkaso elementų?
Komentarai:
Ruloninė vata netinka dėti į sieną, nes ji per minkšta, ji tikrai sukris. Stoge taip pat. O lakštinę vatą tarp gegnių dėti nepatogu dėl nestandartinio atstumo tarp Jūsų gegnių. Išilgai lapo neužteks, o dedant skersai, lieka daug atliekų. Jei Jūs bandysite sudėti atliekas - gausis daug sujungimo siūlių - šilumos nuostoliai neišvengiami. Be to net lakštinė vata, laikui bėgant (per 3-4 metus), išlinksta per vidurį ir tarp gegnių ir vatos susidaro tarpeliai (kadangi vata neišsitempia, o nuo savo svorio išlinkus per centrą, galai atsitraukia nuo gegnės). Jūsų atveju efektyviausiai stogą galima apšiltinti ekovata, kadangi mums nesvarbus atstumas tarp gegnių - ekovata oro srauto pagalba užpresuojama į bet kokį tarpą. Jūs gaunate kokybišką rezultatą be jokių atliekų. O kadangi ekovata yra besiūlė šiltinimo technologija, realus rezultatas visada gaunasi geresnis, nei šiltinant lakštinėmis vatomis, nors teorinė ekovatos varža lygi arba tik truputį geresnė nei gerų (ne pigiausių) akmens vatų. Bet akmens vatos tik teorinė varža beveik prilygsta ekovatos varžai, o praktinė varža labai priklauso nuo jos sumontavimo kokybės. Palikti, kad ir minimalūs tarpeliai arba suspausta akmens vata turės prastesnę varžą, nei deklaruojama.
Alvydas Strakšys, UAB Ekovela
Į šlaitinį stogą rekomenduočiau sudėti TOPROCK SUPER (rulonais), kadangi pas Jus atstumas tarp gegnių 70 cm.
O plokštinės vatos plotis yra 1000*565 mm arba 1000*610 mm, Jūsų atveju reikės pjaustyti per plotį ir išmesti 300 mm.
Arba dėti per ilgį, bet čia jau reikia pridėti apie 10 cm prie 610 mm pločio vatos ir 15 cm prie 565 pločio, tokiu atveju susidarys labai daug atraižų ir atliekų.
TOPROCK SUPER reikės tik išvynioti per ilgį ir atpjaustyti po 71 cm. Techninėm charakteristikom vatos TOPROCK SUPER rulonais arba SUPERROCK plokštėm yra beveik analogiškos.
TOPROCK SUPER nerekomenduojamas dėti į karkasinę sieną, nes dažniausiai karkasai yra daromi standartinių pločių 550 mm ir čia rekomenduojama 565 mm pločio vata.
Stanislavas, ROCKWOOL, UAB
Jeigu karkaso konstrukcijas sudėjote ne pagal lakštinės vatos dydžių parametrus, tai kokybiško apšiltinimo vargu ar galite tikėtis. Visi medžiagų (vatos) pjaustymai ir taikymai į karkaso konstrukciją prives prie nesandaraus pastato.
Jūsų atveju protinga būtų naudoti aplikuojamas medžiagas, kurios nepriklauso nuo karkaso konstrukcijos matmenų. Tiksliau užpildo konstrukciją.
Vienas iš sprendimo būdų purškiamo poliuretano panaudojimas. Tai tikrai nėra labai brangu ir gaunamas labai sandarus pastatas. Pvz. B klasės namo sienai jums reikėtų maks. 20 cm (5,4 R), o stogui 25 cm (6,75 R). Tokių mazgų kvadratinio metro preliminari kaina su darbais ir medžiagomis, galėtų būti apie 16 Eur m2 sienai, ir apie 20 Eur m2 stogui.
Tomas Mikalauskas, TermMax