Cokolio tinkavimui skirtas drėgmei atsparus tinkas

Klausimas:
Po žiemos pastebėjau, kad namo cokolio tinkas kai kur atšoko ties sąjunga su žeme. Cokolis tinkuotas ant silikatiniu plytų, šiltintas iš vidaus puta, be to cokolyje yra oro tarpas, įrengta nuogrinda aplink namą. Patarkit kuo apdoroti cokolį, kad nekristų tinkai? Gal yra kažkokių medžiagų atsparių drėgmei?
Komentarai:
Šiuo atveju reiktų tinkamai įrengti hidroizoliaciją.
Defekto taisymas:
1. Pažeistas ir byrantis dekoratyvinis tinkas pašalinamas mechaniškai valant iki stabilaus pagrindo.
2. Visiškai išdžiūvęs pagrindas gruntuojamas (pvz. Baumit UniPrimer).
3. Po 24 val, kai gruntas išdžius dedamas dekoratyvinis tinkas, kuris turi džiūti 2-3d.
4. Dekoratyviniam tinkui išdžiūvus, ant cokolio dekoratyvinio tinko, mažiausiai 5 cm į viršų nuo žemės lygio, žymima horizontali linija. Virš pažymėtos linijos klijuojama dažymo juostelė. Tai bus viršutinė hidroizoliacijos riba. Apatinė hidroizoliacijos riba yra maždaug 10cm žemiau Cokolio dekoratyvinio tinko apačios.
5. Žemyn nuo užsibrėžtos linijos tepamas pirmasis hidroizoliacijos (pvz. Baumit FlexProtect) sluoksnis. Tepama vidutinio kietumo teptuku arba šepečiu. Sluoksnio storis apie 1 mm. Užteptas sluoksnis turi būti apsaugotas nuo saulės, vėjo ir lietaus. Pirmasis sluoksnis turi džiūti 24val.
6. Išdžiūvus pirmajam hidroizoliacijos (pvz. Baumit FlexProtect) sluoksniui yra tepamas antrasis. Antrojo sluoksnio storis apie 1mm. Užteptas sluoksnis turi būti apsaugotas nuo saulės, vėjo ir lietaus. Antrasis sluoksnis turi džiūti 24val.
7. Hidroizoliacijai (pvz. Baumit FlexProtect) išdžiūvus ji yra nudažoma 1-2 sluoksniais dekoratyvinio tinko rišančiąją medžiagą ir spalvą atitinkančiais dažais arba dekoratyvinio tinko „pieneliu“.

Tokio tipo mazguose rekomenduojama papildomai naudoti drenažinę membraną. Drenažinė membrana apsaugos požemines konstrukcijas nuo mechaninių pažeidimų ir gruntinio vandens. Taip pat užtikrins ir papildomą šiluminę pamatinės sienos izoliaciją. Šiai medžiagai nereikalingas specialus paruošimas ir jos montavimas nėra sudėtingas.
Indrė Butkauskaite Produktų vadovė, UAB Baumit
Pagrindinis reikalavimas cokolinės pastato dalies tinkavimui - naudoti tam tikslui skirtus tinkus.Paprastai tai yra cementiniai (ne įprastiniai kalkių cemento tinkai!) tinkai, kurių sudėtyje yra priedų mažinančių vandens įgėrimą.Knauf šiam tikslui siūlo cokolinį ir drėgnų patalpų cementinį tinką Knauf Sockelputz.Pasirinkus teisingą medžiagą, reikia atkreipti dėmesį į tam tikrus niuansus, įrengiant šį pastato mazgą:Namo perimetru įrengti nuogrindą, kurios nuolydis būtų orientuotas į išorę; Užtikrinti, kad tinko sluoksnis neturėtų tiesioginio kontakto su nuogrinda (pvz.: nuogrindos ir tinko atskyrimas profiliu, spec. išsiplečiančia juosta ar pan.); Teisingai parengti pagrindą tinkavimo darbams (esant reikalui gruntuoti atitinkamu gruntu); Esant reikalui, tinkamai įrengti hidroizoliacinį sluoksnį; Dirbti laikantis gamintojo rekomendacijų ir reikalavimų. Pasirinkti tinkamą cokolinės dalies apdailą (tam tikslui tinkamą dažą, apdailinį tinką ar plytelių dangą). Tokiu atveju pastato cokolis bus įrengtas kokybiškai ir tarnaus ilgą laiką.
Kastytis Vaseris, Knauf, UAB
Norint teisingai išspręsti nurodytą problemą, pirmiausia reikia tiksliai nustatyti tinko atšokimo priežastį, kuri gali būti:1.Nekokybiški konstrukciniai sprendimai, dėl ko papildomai drėksta cokolinis tinkas – dėl gruntinio vandens drėkstantis pamatas, neteisingai įrengta nuogrinda, tinkas sujungtas su nuogrinda ir pan.;2. Nekokybiškai atlikti tinkavimo darbai – nepakankamai paruoštas pagrindas, per storas tinko sluoksnis, per silpnas tinko sluoksnis, neišlaukta pamato sėdimo pabaigos ir pan.;3. Nekokybiška medžiaga – netinkamas cokoliui tinkas, netinkamas silikatinėms plytoms tinkas ir pan.Atsparių drėgmei medžiagų, tinkamų pastato cokoliui, tikrai yra, bet jas reikia naudoti tik tada, jei tokią būtinybę parodys nustatyta tinko atšokimo priežastis.
Bet kurios, lauke skirtos naudoti medžiagos, yra atsparios drėgmei. Tačiau kada tos drėgmės yra pakankamai daug ir pakankamai ilgą laiką, tai tinkas, betonas ar mūras prigeria drėgmės tiek, kad nespėja jos išgarinti. Cokolinė pastato dalis ypatingai daug gauna tos drėgmės, o atėjus šaltam orui vanduo šąla, plečiasi ir ardo tą sluoksnį, į kurį yra įsigėręs. Kadangi tinkas yra silpnesnis už plytą, tai jis ir atšoko.