Kokio galingumo ir dydžio radiatorius pasirinkti

Klausimas:
Planuoju sename name (apšiltintas 15cm neoporu) keisti radiatorius ir susidūriau su dilema, kokio galingumo ir dydžio radiatorius pasirinkti. Ateityje planuoju seną dujinį katilą keisti į kondensacinį. Kokiai temp. skaičiuoti radiatorius: 75/65 ar 55/45 ? Ir ar imti galingesnius ar geriau nepersistengti ir imti tokius kokių ir reikia. Pvz. kambarys 12kv, tai kaip supratau reiktų 1200W kambariui, du langai 1,60m ir 1,30m. aukštis palangės 0,85m Kokius radiatorius patartumėt?
Komentarai:
Radiatorių dydį nulemia patalpos šilumos nuostoliai ir vandens temperatūra.
Kuo mažesnė vandens temperatūra, tuo didesnis turi būti radiatorius, norint gauti tą pačią šilumos galią.
Pirmiausia reikia patikslinti patalpų šilumos nuostolius.
Aišku, jeigu senas namas ir neapšiltintas, tai vidutiniškai reikėdavo apie 100 W/m2.
Tačiau Jūs rašote, kad namas neblogai apšiltintas. Jūsų atveju šilumos nuostoliai galėtų būti vidutiniškai apie 60 W/m2, ar mažiau.
Atkreipiu dėmesį, kad minėti skaičiai yra vidutiniški visam namui, t. y. viso namo nuostolių vidurkis. Kiekvienai konkrečiai patalpai tie nuostoliai gali būti didesni ar mažesni už vidurkį, priklausomai nuo atitvarų. Tai reiškia, kad, jeigu yra ne viena, o kelios lauko sienos (kampinis kambarys), arba patalpa virš nešiltinto rūsio ar ant grunto be šilumos izoliacijos ar turi didelius vitrininius langus iki grindų, tai tokiais atvejais tų W/m2 bus daugiau, nei vidurkis.
Jūsų paminėtam kambariui yra du langai, vadinasi jis yra kampinis, su dviem lauko sienom. Tada jam gal būt reikėtų priimti apie 70 W/m2. Tokiu atveju bendras šildymo galingumas sudarytų apie 850-860 W. Šį galingumą reikėtų išdalinti dviem radiatoriams - po kiekvienu langu, kad nuo langų neplūstų šaltas oras nuo lango.
Paprastai standartinis radiatorių galingumas yra pateikiamas prie 75/65/20 laipsnių. Esant vandens temperatūroms 55/45, radiatoriai turėtų būti parenkami apie 1,96 karto didesni (galingesni), kad atiduotų reikiamą šildymo galią.
Žinant, kad numatote įsimontuoti kondensacinį katilą, kuriam kuo žemesnė vandens temperatūra, tuo geriau, tuo daugiau būna kondensacijos ir tuo daugiau sutaupoma dujų, tai aš rekomenduočiau Jums rinktis radiatorius vandens temperatūroms 55/45.
Radiatoriai nesigaus tokie dideli, kaip gali pasirodyti, nes namas jau apšiltintas ir jo šilumos nuostoliai sumažinti vos ne dvigubai.
Reikėtų orientuotis į plonesnius radiatorius (pvz.: 11 tipo), tam kad jie būtų platesni. Idealiu atveju reikia orientuotis, kad radiatoriaus plotis padengtų >75 proc. lango pločio. Tai visiškai neleidžia vėsiam orui nuo lango stiklo patekti į patalpą.
Dr. Arūnas Stikliūnas, Gilius ir Ko, UAB
Jei norėsite pilnai išnaudoti kondensacinio katilo efektyvumą, radiatorių galią reikia parinkti prie žemų temperatūrų.
Modestas, Katilai.lt
 
Sritis:
Sritis: