Ar privalomas rekuperatorius A, A+ energinio naudingumo namui

Klausimas:
Ar privalomas rekuperatorius A, A+ energinio naudingumo namui? STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ 1-oje lentelę nurodoma "Jei pastate (jo dalyje) įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema..." suprasčiau, kad jis nėra privalomas statytojui? Ar taip ir yra?
Komentarai:
A ir A+ klasės namuose yra privaloma priverstinė vėdinimo sistema, tai yra rekuperacinė. Galima naudoti ir kitus mechaninius priverstinio vėdinimo elementus, kaip pavyzdžiui oro tiekimo ir ištraukimo ventiliatoriai, tačiau tai netinkamas sprendimas mūsų klimatui. Elektriniai šildytuvai ventiliatoriuose sunaudotų itin daug elektros energijos, o be jų, atšaldytų patalpas. Tad vienintelis priimtinas ir ekonomiškai naudingas spendimas yra rekuperatorius ir visa sistema.
Marius Raulinaitis, UAB IDV Group
Vienas iš A, A+ energinio naudingumo namo rodiklių - sandarumas. Todėl gyvenimas tokiame name be papildomo vėdinimo tampa labai nekomfortiškas. Paprasta ištraukiamoji ventiliacija be oro pritekėjimo sandariame name neefektyvi, trauka nevyksta. Todėl reikalingas mechaninis priverstinis vėdinimas su oro pritekėjimu, O kad vėdinimas neatvėsintų namo reikalinga rekuperacija - šilumos gražinimas nuo išmetamo oro paduodamam orui. Jei nevėdinsite, gyventi bus nuo nekomfortiška iki problematiška (priklauso nuo namo kubatūros ir gyventojų skaičiaus). Jei vėdinsite be rekuperacijos (šilumos gražinimo) ir šilumą su oru mesite į lauką, visa energetiškai efektyvaus namo idėja nueis šuniui po uodega.
Nevarkite ir neskaitykite STR'o jei nesate specialistas, nes galite dar ką nors neteisingai suprasti.
Rekuperatorius nėra privalomas jokios energetinės klasės name. Tačiau vėdinimas yra būtinas, nes kuo aukštesnė namo energetinė klasė, tuo jis bus sandaresnis. Vėdinti galima ir be rekuperatoriaus. Vėdinimas yra neatsiejamas su energijos praradimu, nes vysta oro apykaita. Rekuperatorius yra vienas iš būdų, kaip dalinai išsaugoti šilumą būste.
Skaičiuojant pastato energetinę klasę daugiausiai naudos suteikia atsinaujinančios energijos priemonės - saulės ir vėjo energija arba šilumos siurbliai. Rekuperatoriaus parametrų indėlis į energetinio efektyvumo skaičiuoklę yra nereikšmingas.
Teoriškai galima ir be rekuperacijos, tačiau su rekuperacija žymiai lengviau pasiekti norimą klasę. Teisingiau pasakius, kai kurias atvejais (jei šilumos šaltinis- dujos arba kietas kuras) pasiekti norimą klasę be rekuperacijos praktiškai neįmanoma, nes 50% šildymo energijos turi būti skirta natūralaus vėdinimo nuostoliams kompensuoti, vadinasi, tokiu atveju reikia dvigubai pagerinti langų bei visų atitvarų šiluminę varžą, kas daug daugiau pabrangins pastato kainą nei rekuperacijos įdiegimas.
techninis konsultantas Rimantas Kaulakys, KOMFOVENT UAB
Taip pat suprantame ir mes. Vėdinimas būtinas, tačiau koks jis privalo būti nenurodoma. Vadinasi pilnai galima ir alternatyvi vėdinimo sistema, taupanti energetinius resursus.
Aiškiai apibrėžiami tik atvejai, kuomet pasirenkama rekuperacinė vėdinimo sistema (tai ką Jūs ir cituojate). Ir tik pasirinkus rekuperacinę vėdinimo sistemą, priklausomai nuo pastato klasės, atitinkami reikalavimai keliami tik pačiam vėdinimo įrenginiui.
Gintaras Petružis, AVSA, UAB
Pagal įstatymą nėra privalomas. Bet reikia žinoti, kad tokie pastatai yra labai sandarūs ir vėdinimo sistema tokia pastatui yra būtina.