Plokšteliniai rekuperatoriai sausina orą

Klausimas:
Ar tiesa, kad plokšteliniai rekuperatoriai labai sausina orą? Jeigu šilumokaitis plokštelinis entalpinis, ar jis pro membraną neperduoda kvapų iš sanitarinio mazgo į kitas patalpas? Ar jis geriau grąžina drėgmę, nei paprastas plokštelinis šilumokaitis? Ar nereikia papildomo drėkintuvo?
Komentarai:
Kvapų neperduoda, tačiau drėgmės grąžinimas labai priklauso nuo sąlygų patalpose. Šaltuoju metų laiku be papildomo drėkinimo, greičiausiai nepavyks pasiekti aukštesnio nei 35 procentų drėgmės lygio, net ir naudojant entalpijos šilumokaitį, tad drėkintuvas lieka vienintelis variantas, kaip būtų galima palaikyti aukštesnį drėgmės lygį.
Marius Raulinaitis, UAB IDV Group
Visi rekuperatoriai žiemą (kai labai šalta) sausins patalpas. Plokštelinis daugiausiai, entalpinis ir rotacinis mažiau, bet jei bus užtikrinta normali oro kaita, patalpose oras sausės (fizika) ir reikės papildomai drėkinti. Tai galima atlikti su buitiniais drėkintuvais arba pajungiant centrinio drėkinimo sistemą HUMIDSPOT.
Vytautas, Rubisolis, UAB
Iš tikro tai oras patalpose žiemą išsausėja dėl dviejų priežasčių. Pagrindinė priežastis, kad lauko oro absoliutinė drėgmė (ne santykinė!) praktiškai visada mažesnė nei patalpos oro. Dėl to dalis drėgmės prarandama per atitvaras. Grubiai tariant drėgmė išgaruoja per sienas. Kita dalis drėgmės prarandama dėl patalpų vėdinimo - tiesiog keičiame drėgnesnį orą patalpoje į sausesnį orą lauke. Plokštelinis entalpinis šilumogrąžis dalį drėgmės gali sugrąžinti iš šalinamo oro į tiekiamą (apie 70 proc.), kvapai nepersiduoda. Paprastas (kondensacinis šilumogrąžis grąžina 0 proc. drėgmės, todėl galima traktuoti, kad sausina orą. Kuo lauke žemesnė temperatūra, tuo labiau išsausinamas oras patalpoje. Rotacinis entalpinis šilumogrąžis dar efektyviau regeneruoja drėgmę, tačiau to ne visada pakanka ir papildomai gali prireikti oro drėkinimo.
techninis konsultantas Rimantas Kaulakys, KOMFOVENT UAB
Paprastas (kondensacinis) plokštelinis šilumokaitis drėgmės negrąžina. Orą plokštelinis rekuperatorius sausina tiek pat kiek jį sausina radiatoriai. Taigi jeigu vėdinimas su rekuperacija nevyksta, o vietoje to vėdiname atidarius langus - oras vis tiek bus pašildomas su radiatoriais ir išsausės lygiai taip pat kaip pašildytuvas per rekuperatorių.

Plokštelinis entalpinis atgauna 70-80% drėgmės, kvapų neperduoda. Drėgmę grąžina geriau nei paprastas plokštelinis, nes paprastas plokštelinis negrąžina visai (0%).

Dėl papildomo drėkintuvo klausimo, čia jau vienareikšmiško atsakymo nėra. Priklauso kiek drėgmės priteklių namuose ir kokios drėgmės pageidaujate. Su entalpiniu greičiausiai nereikės.
Rekuperatoriaus plokštelinis šilumokaitis ištraukia drėgmę bet negražino jos atgal, plokštelinis su entalpiniu šilumokaičiu gražiną drėgmę atgal, dėl kvapų - tai tik plokšteliniai šilumokaičiai yra rekomenduojami norint apjungti įvairios paskirties patalpas (WC, dušas, stomotologinis kabinetas ir t.t.) į bendrą sistemą
Rolandas, UAB Unibalt