Dujinis katilas su atskiru boileriu ar katilas su integruotu boileriu

Klausimas:
Namo plotas 94 kv/m, kokį katilą pasirinkti? Dabar renkamės tarp Viessmann 19kW dujinio kondensacinio katilo plius atskirai Drazice boileris apie 120 ltr ar geriau imti 2in1, Proterhm Tiger su 42 ltr integruotu boileriu? Namuose bus 1 dušas, 4 kriauklės, norisi, kad nebūtų karšto vandens trūkumo, tai klausimas ar 2in1 jo užteks ar kartais gali jo pritrūkti?
Komentarai:
Šiuo atveju bandome lyginti šiek tiek skirtingus karšto vandens akumuliavimo kiekius.
Kiekviena lazda turi du galus. Mūsų atveju – tai pasirinkimas tarp karšto vandens poreikių komfortinio patenkinimo ir šilumos (kuro – dujų) sąnaudų dėl vandens šildytuvo šilumos nuostolių į aplinką.
Atskiras vandens šildytuvas yra gerokai didesnės vandens talpos ir saugo naudojimui paruoštą nemažą karšto vandens kiekį. Privalumai – galima kurį laiką (10-20 min.) naudoti didelį vandens kiekį per kelis karšto vandens čiaupus vienu metu. Karšto vandens temperatūra minėtą laiką nesikeis, t. y. neatvės žemiau komfortinės temperatūros. Paprastai atskiras vandens šildytuvas rekomenduojamas, jeigu yra vonia ir ja aktyviai naudojamasi. Prie tokio šildytuvo galima prijungti karšto vandens cirkuliacinę liniją. Tačiau tai būna reikalinga tada, kai karšto vandens čiaupai yra išsidėstę toliau kaip 7-8 m nuo šildytuvo ir skirtingose nutolusiose vietose. Trūkumai – reikia santykinai daugiau laiko vandens šildytuvo sušildymui ir turime didesnius šilumos nuostolius, taip pat reikalinga daugiau vietos.
Tūrinis karšto vandens šildytuvas katile paprastai yra mažesnės talpos, nei atskirai pastatomas. Todėl aukščiau minėti trūkumai virsta privalumais – mažesni šilumos nuostoliai, greičiau sušildoma karšto vandens atsarga šildytuvo talpoje, neužima vietos ant grindų. Neaktualus trūkumas – nerekomenduojama jungti cirkuliacinės karšto vandens linijos, nes dėl mažesnės k. v. atsargos greitesnio atvėsinimo, yra dažniau verčiamas įsijungti katilas.
Jūsų atveju vonia nenurodyta, yra tik dušas. Atskiro praustuvo sunaudojamas vandens srautas yra mažesnis, nei dušo, todėl užtektų katile įmontuoto karšto vandens šildytuvo. Reikia atsiminti, kad naudojant karštą vandenį ir vėstant jo temperatūrai k. v. šildytuve, katilas tuo metu momentiškai papildomai pašildo pratekantį vandenį. Taigi, išleidžiamo vandens kiekis yra gerokai didesnis, nei tūrinio vandens šildytuvo talpa. Be to, galima (ir reikia) sumontuoti trieigį termostatinį karšto vandens temperatūros reguliavimo vožtuvą, kas dar labiau padidina karšto vandens kiekį. Sprendžiant pagal pateiktą informaciją, k. v. cirkuliacinės linijos taip pat nereikės.
Nenurodytas žmonių kiekis, nuo ko irgi priklauso karšto vandens sunaudojimas. Viską apibendrinus, manau, kad Jūsų atveju pakaktų kabinamo prie sienos katilo su integruotu tūriniu k. v. boileriu.

Siekiant dar labiau sutaupyti, ruošiant karštą vandenį, rinkoje jau kuris laikas siūlomi naujausios kartos kondensaciniai dujiniai katilai, kurie turi kelis privalumus. Jie pasižymi plačiu degiklio (katilo) galios moduliacijos diapazonu (iki 1:9). Tai reiškia, kad jų minimali galia siekia tik 2,9 kW. Tai sumažina degiklio startų skaičių (ypač pereinamaisiais šildymo sezono laikotarpiais ir mažą šildymo poreikį turinčioms patalpoms), kas padidina naudingumą. Jų pagrindinio šilumokaičio konstrukcijoje panaudota viena ištisinė dvigubo nerūdijančio plieno vamzdžio vija, kurios galų sujungimo armatūra yra šilumokaičio išorėje. Tai palengvina ir atpigina galimą remontą ir aptarnavimą bei suteikia šilumokaičiui padidintą ilgaamžiškumą ir atsparumą nuo galimo vandens užvirimo. Katilo konstrukcijoje yra 20 l talpos nerūdijančio plieno k. v. šildytuvas su įmontuotu vamzdiniu šilumokaičiu. Gamintojo naudojama originali patentuota DualTech karšto vandens ruošimo technologija leidžia paruošti panašų kiekį karšto vandens, kaip kitų gamintojų su 45-60 l talpos k. v. šildytuvais. DualTech – tai dviejų, vienas po kito nuosekliai sujungtų šilumokaičių karšto vandens ruošimo technologija, dėl didelio šilumokaičių paviršiaus ploto leidžianti visiškai panaudoti katilo galią. Pirminis k. v. ruošimo šilumokaitis – vandentiekio nerūdijančio plieno vamzdelis, įvertas į pagrindinį katilo šilumokaičio nerūdijančio plieno vamzdį. Čia vyksta pirminis karšto vandens pašildymas, dėl žemesnių temperatūrų padidinantis katilo naudingumą, nes leidžia jam dalinai dirbti kondensavimosi režime. Po to pašildytas vanduo galutinai sušildomas tūriniame karšto vandens šildytuve per ten esantį nerūdijančio plieno vamzdinį šilumokaitį.
Šis principas leidžia paruošti didelį kiekį karšto vandens, panaudojant santykinai mažos talpos karšto vandens šildytuvą. Dėl mažos talpos reiškia, kad reikės iš naujo sušildyti tik nedidelį karšto vandens kiekį, o taip pat dėl mažo išorės paviršiaus ploto, maži šilumos nuostoliai į aplinką. Visa tai sumažina dujų sunaudojimą, palyginus su kitų gamintojų modeliais, neturinčiais tokios k. v. ruošimo sistemos.
Dr. Arūnas Stikliūnas, Gilius ir Ko, UAB
Jeigu dar neišsirinkote, galėtume pasiūlyti alternatyvą šiems produktams, kuri juos lenkia parametrais:

Jungiamas prie boilerio katilas PLATINUM+ 1.24
Su integruotu 40 ltr. nerūdijančio plieno boileriu PLATINUM+ 3.24

Kadangi plotas nėra labai didelis, o namas tikriausiai statomas A arba B klasės, labai svarbu tampa katilo degiklio darbo diapazonas. PLATINUM+ katiluose galia gali būti mažinama net 90%, t.y. nuo 24kW iki 2.4kW, kas leidžia ekonomiškiau naudoti dujas bei užtikrinti geresnį komfortą, ypatingai pereinamų sezonų metu. Tuomet katilas tiesiog susimažina galią iki tiek, kiek reikia, ir tolygiai dirba, kai tuo tarpu kiti katilai, kurie neturi tokių gerų parametrų, įsijungia, padirba pusę ar vieną minutę, užsigesina, tuomet palaukia 3 minutes ir vėl kuriasi. Analogiškai automobiliai - kuro daugiau suvartojama, kai užvedus pravažiuojama 10 km, ar užvedus, nuvažiavus 1 km, užgesinus, tuomet vėl užvedus ir taip 10 kartų?
Vytautas Sinkevičius, UAB ELSTAVA
Tikrai užteks Proterhm Tiger 42 talpos, nes tai yra katilas su momentiniu šildytuvu + dar minėta talpa. Na, o ką rinktis - čia kaip jau jūs nuspręsite.
Aurimas, UAB "Prekės LT"
Klausk
eksperto