Kokį namą pigiau statyti, rąstinį ar mūrinį

Klausimas:
Ketiname statyti gyvenamąjį namą apie 130 m2, kuris bus šildomas kietu kuru. Norėjome sužinoti, kuris statybų būdas yra pigesnis: rąstinis namas ar mūrinis namas, kokie vieno ir kito namo privalumai ir trūkumai?
Komentarai:
Tai labai sudėtingas klausimas. Negalima pasakyti greitai ir vienareikšmiškai. Kiekvienas pastatas turi savų pliusų ir minusų. Kaina taip pat priklauso nuo daugelio faktorių. Medinis namas nelygus mediniam. Galima statyti karkasinį, rąstinį, skydinį, karkasinį rėminį ir t. t. Rąstiniai namai patrauklūs tuo, kad mažai vidaus apdailos reikės, greita statyba. Švari statyba. Tai gyvas, kvėpuojantis namas. Patikrintas tūkstantmečių. Nesudėtingų konstrukcijų namas gali būti pigesnis nie panašus mūrinis. Čia jau reikia skaičiuoti. Jeigu Jūsų aplinka, sklypo dydis leidžia statyti rąstinį namą, visada rekomenduočiau medinį namą.
Irmantas Pinkoraitis, Architektų studija "Archipas"
Rąstinis ir mūrinis namas tai du visiškai skirtingi statiniai.
Žinoma jei mėgstate gyventi ekologiškame name rinkitės rąstini namą. Rąstinio namo didžiausias minusas - tai kad jis "vaikšto". O mūriniuose namuose, jei blogai įrengiama ventiliacija ima drėgti kampai ir įsimeta pelėsis. Tokios problemos niekad nebus rąstiniam name.
Jei bijote, rąstu "vaikščiojimo", siūlome jums statytis karkasini namą. Jis taip pat gana geras savo savybėmis ir su juo išvengiama sienų vaikščiojimo. Karkasini namą galima padaryti šiltą, kuris naudos mažai energijos.
Pigiau statyti ir prižiūrėti yra mūrinį namą. Rąstinio namo varža (šilumos laidumas) yra nepakankamas, todėl jį reikia papildomai apšiltinti akmens vata. Be to rąstinis namas visą savo gyvenimą "vaikšto", girgžda. Svarbiausia turbūt, kad jo ugniaatsparumas yra mažesnis ir amžius žymiai trumpesnis negu mūrinio namo.
Reikėtų lyginti mūrinį ir karkasinį namą. Neapšiltintos rastinės sienos neatitinka šilumos laidumo reikalavimų. Medžio karkaso sienos apšiltintos akmens vata yra ekologiškesnis variantas už mūrą, nenaudojamos daug energijos resursų pagaminimui reikalaujančios medžiagos. Statyba vyksta greičiau, nereikia sunkios statybinės technikos (kėlimo kranai ir t. t.), todėl sutaupoma šiek tiek lėšų. Tačiau konstrukcijos turi būti kruopščiai suprojektuotos ir įvykdytos, kad tokią žiema kaip ši neperšaltu. Mūras turi kitą gerą savybę tai šilumos akumuliacija-lėčiau įšyla ir lėčiau atvėsta (tai gerai ir žiema ir vasara). Mūrinių namų geresnės akustinės savybės taip pat geresnis atsparumas ugniai.
Ir viename ir kitame yra trūkumų, bet mūriniame jų tikrai daugiau, nes jei jo nekūrensite, tai drėgs sienos ir pradės pelyti, didesnės medžiagų transportavimo kainos, lėtesnė statyba nei medinio. Medinis labai greitai akumuliuoja šilumą ir greitai įšyla namas.
Statyba pigesnė manau vistik lieka rąstinė, juk pagalvokite rąstinio namo pamatai lengvesni, o kartu ir pigesni, šildymo sistemų, langų, durų, stogų ir viso kt. kainos vienodos. Rąstiniam namui apdailos kaip ir nereikia. Surentus sienas jus jau turite visą apdailą tiek vidaus tiek išorės. Ir nereikia sukti galvos ar neatšoks koks dekoratyvinis tinklas, ar stuktelėjus karučiu nesutrūks apdaila. Rastinį namą galima (kartais ir reikia) ir kūju sienas padaužyti jokių pasekmių.
Ekspertai.lt
Pigiau statytis rąstinį namą. Pigiau 20-30 proc. Tačiau pats statybos procesas ilgesnis. Vidutinė 1 kv.m. rąstinio namo kaina su pilna apdaila, į kurią įeina pamatai, konstruktyvas („dėžutė“), stogo konstrukcija, apšiltintas stogas su stogo danga, lietaus nuvedimo sistema, grindys, perdanga, langai, durys, vidaus apdaila, pirminė elektros ir santechnikos instaliacija ir kt. sudaro 600-700 Eur už m2 priklausomai nuo Jūsų pasirinktų medžiagų.
Edmundas, Ekspertai.lt
 
Sritis:
Sritis: