Stiprus patalpų aidėjimas

Klausimas:
Įsikraustėme gyventi į ką tik pastatytą naują, modernios architektūros, A+ klasės, 2-jų aukštų nuosavą namą, ir tik pradėjus gyventi susidūrėme su garso akustikos problema patalpose. Sukėlus bet kokį garsą (žmogaus kalba, paleistas vanduo iš čiaupo, televizoriaus, durų uždarymas, žingsniai ir t.t.), per patalpas pasklinda nevaldomas aidas. Ir tas garsas pasklinda po visą patalpą daug stipriau, nei buvo sukeltas jo lygis. Pvz.: plaunant indus virtuvėje, svetainėje, kuri yra nutolusi nuo virtuvės 10 m, ir už sienos kampo, reikia padvigubinti televizoriaus garsą, norint suprasti kas kalbama per jį. Namo vidinė apdaila yra galutinai užbaigta, sienos tinkuotos dažytos, grindys virtuvėje, valgomajame akmens masės plytelės, svetainėje ir kituose kambariuose šukuoto ąžuolo lentos, lubos gipskartonio, dažytos, šviestuvai priglaistomi, įleisti į lubas, langai aliuminiai, vitrininiai su užuolaidomis. Gal galite patarti, ką būtų galima padaryti, norint išvengti tokio skambesio/aido namuose, negriaunant naujos apdailos? Gal yra kokia elektroniniai garso bangų sugerėjai/slopintuvai?
Komentarai:
Šiaip jau aidas būna, kai nėra apstatytas butas baldais ir garsas neturi kur "užsikabinti". Manau, kai statėte namą pastebėjote, jog tuščiame kambaryje yra girdimas aidas. Čia tik mano nuomonė, bet esu užtikrintas 95%, kad trūksta baldų, kilimų, sugeriančių garsą daiktų ir t.t.
Žydrūnas, Gamona, IĮ
Deja turime jūs nuliūdinti, bet jūsų situacijoje gali padėti tik architektūrinės akustikos sprendiniai - garsą sugeriančios arba išskaidančios medžiagos. Dėl didelio tūrio, mažo užstatymo ir vyraujančių kietų medžiagų (mažos garso sugerties) jūsų patalpose yra didelis aidėjimas (tikėtina kad ne aidas), kai garsas be didelių nuostolių sklinda erdvėje ilgą laiką. Todėl bet koks triukšmas gerai girdimas visoje erdvėje - maskuoja naudingą informaciją (mažina kalbos suprantamumą - TV, radijas, žmonių bendravimas, padidina foninio triukšmo lygį, pavieniai įvykiai blaško) ir taip sukelia nepatogumą.
Tam tikrais atvejais elektros akustinės sistemos gali padėti:
- sumažinti kalbos suprantamumą, kai siekiame konfidencialumo tarp skirtingų erdvių - spinduliuojant į tam tikras zonas specifinį garsą, bet tuo pačiu ir pakeliant foninį triukšmo lygį;
- sumažinti aido efektą nuo įgarsinimo įrangos (pvz. per TV, multimediją transliuojama muzika ar pan.), kai panaudojus specialias kolonėles garsas spinduliuojamas labiau kryptingai į klausytojų zonas (kurias yra didelė garso sugertis / difuzija), taip sumažinant garso energijos sklidimą patalpoje dėl atspindžių. Bet tokios sistemos naudingos tik sprendžiant aidėjimo susidarymą nuo įgarsinimo įrangos (kaip pvz. TV) ir padidinant kalbos ar muzikos suprantamumą tam tikroje zonoje, bet jos bevertės sprendžiant triukšmo (pvz. buitinio) sklidimą erdvėje.
- pagerinti konstrukcijų izoliacines savybes simuliuojat garso bangų priešfazes (paprastai - spinduliuojant "išvirkščią" bangą, kuri slopina). Bet tokios sistemos veikia tik ribotoje zonoje ir būtinai už konstrukcijos (aplinkos triukšmą slopinančios ausinės, automobilių ar lėktuvų kabinos, kuriose per audio sistemas slopinamas išorės triukšmas). Bet šios sistemos niekaip negali sumažinti triukšmo sklaidos atviroje didelėje erdvėje, kur garso šaltinio ir gavėjo pozicijos nuolat kinta.

Todėl tokios erdvėse kaip jūsų triukšmo sklaidą galima kontroliuoti tik akustinėmis medžiagomis ant sienų, lubų, kilimų. Kuo daugiau garsą sugeriančių arba gerai išskaidančių medžiagų tarp jūsų ir triukšmo šaltinio, tuo mažiau garso energijos jus pasieks, idealiu atveju jus pasiektų tik tiesioginis garsas skindantis tiesiai, bet ne atspindžiai nuo kitų paviršių. Medžiagų galinčių sugerti arba efektyviai išskaidyti tipai:
pluoštinės medžiagos - "minkštos" medžiagos kaip mineralinės vatos, porolonas, "sunkios" užuolaidos, storas kilimas ir kt.
rezonansinės medžiagos - medžiagos "su skylutėmis" ir uždaru tūriu už jų arba pluoštiniu sugėrikliu - perforuotas GK, medis, metalas ir kt.
garso difuzoriai - nelygių paviršių kietos arba dalinai minkštos medžiagos: skirtingų gylių mediniai, plastikiniai, gipsiniai, betoniniai tašeliai, išgaubti paviršiai, stambios tekstūros tinkai, baldai, dekoracijos ar kt.
Lyginant ploto naudą aidėjimo trukmės mažinimui tai efektyviausios medžiagos yra pluoštinės, tuomet rezonansinės ir tik tada difuziniai paviršiai.

Todėl, jei visgi nuspręsite gerinti savo erdvės akustines savybes, be intervencijos į interjerą neapsieisite.
Viktoras Mekas, UAB "Akustika plius"
Stiprus patalpų aidėjimas ir triukšmas yra pasekmė modernaus minimalistinio patalpų dizaino. Tik vienas kitas šiuolaikinis gyvenamųjų patalpų interjero dizaineris skiria dėmesio ir pastangų išspręsti šias problemas.
Didelio tūrio patalpos, turės didelį aidėjimą (tuo pačiu ir triukšmo stiprinimą), jei jose nebus pakankamai garsą sugeriančių paviršių. Stebuklingų ar elektroninių priemonių garsui sugerti nebūna. Žmogaus buityje keliamo triukšmo dažnius puikiai sugeria mums įprasti daiktai - storos užuolaidos, minkšti baldai, stori kilimai. Yra specialiai tam skirtų priemonių - akustinės pakabinamos lubos, sieninės akustinės panelės ir pan. Svarbu suprasti, kad jų efektyvumas priklauso nuo šių medžiagų storio (min. 2cm) ir nuo uždengiamo ploto, palyginus su bendrų kambario paviršių plotu. 1-2 kv.m sugeriančių paviršių greičiausiai jokio žymaus pokyčio nepadarys jūsų didelėje patalpoje.
akustikos specialistas Dr. Rimtautas Piskarskas, UAB Akukon Lietuva
 
Sritis:
Sritis: