Tarpbutinės sienos garso izoliacija

Klausimas:
Tarpbutinė siena pastatyta iš fibo blokelių (10cm ir 10cm) ir oro tarpo (10-13cm) kur turėjo būti vata, bet neįdėta. Aiškiai girdisi (visi žodžiai suprantami), kai kaimynai kalba net vidutiniu balsu. Ar gali oro tarpas stiprinti garsą? Ar termoputos (ne poliuretano) padėtų šioje situacijoje? Kokie dar galimi variantai (be sienos perstatymo)?
Komentarai:
Šioje situacijoje geriausiai padėtų ekovata. Ekovata, užpūsta didesniu tankiu puikiai nuslopina garsą. Iš visų termoizoliacinių medžiagų, ekovata turi geriausią garso izoliaciją. Pūtėm sublokuotame name sieną tarp butų. buvo tik silikatinis blokelis 8 cm oro tarpas ir gipsas. Tai užpūtus tarpą ir paleidus muziką kitame bute - nesigirdėjo nieko.
Alvydas Strakšys, UAB Ekovela
Kolegos atsakymas:
"Stiprinti garso tai nestiprina, tiesiog jeigu kokios vėdinimo angos ar kažkas panašaus iš patalpų sueina į tą oro tarpą, tai per tuos ortakius nebent garsas sklinda. Kažkiek žinoma padėtų, klausimas kiek. Dar galima iš patalpų pusės dėti kokias nors garso izoliacines medžiagas, bet tada reikės naujos apdailos"
Atvirų porų lengvas putų poliuretanas yra geriausias sprendimas garso izoliacijai. Kai kurie poliuretano žaliavos gamintojai deklaruoja, kad toks poliuretanas yra ne šilumos izoliacinė, o garso izoliacinė medžiaga. Tad tarpbutinės sienos garso izoliacijai rekomenduojame rinktis poliuretano putas.
Gintaras, Termosnaigė ir ko
Į tarpą pripūskite užpilą, o iš vidaus dėkite medžio plaušo plokštes, kurios labai gerai tinka garso izoliacijai. Yra skirtingos plokštės ir skirtingi panaudojimai. Mes esame atstovai pabaltyje ir siūlome vokišką Steico produkcija.
Laurynas, UAB Hesora ir KO
1. Fibo blokeliai nenaudotini be ištisinio tinkavimo, nes yra visiškai kiauri ir laidūs orui, todėl ir laidūs garsui.
2. Oro tarpą nedviprasmiškai būtina užpildyti. Tam naudojamos į oro tarpus įpučiamos termoputos.
Robertas Karvauskas, Sandarus namas
Tik idealiai pastatyta dviguba siena iš keramzitbetonio ir tik prie tam tikrų aplinkybių gali užtikrinti oro sklindančio garso izoliaciją tarp butų (pagal STR 2.01.07 R'w ne mažiau kaip 55 dB, esant C garso klasei). Todėl toks rezultatas visiškai nestebina. Užpildas daugiasluoksnės konstrukcijos gali duoti garso izoliacijos pagerėjimą iki 7 dB, jūsų atveju izoliacijos pagerėjimas būtų iki +2 dB. Žinant tik tiek informacijos, spėju, jog jūsų sienos varža nesiekia net 50 dB, o jei ir siekia, tai konstrukcijos didžiausi nuostoliai (ne dėl broko, o dėl blokelių savybių) yra prie 500 Hz t.y. kalbos diapazono centras. Žinoma dar neriktų atmesti ir statybinio broko - negeri sujungimai su kitomis konstrukcijomis, plyšiai, inžinerija.
Sienos užpildymas duotų didesnę naudą sprendžiant broko į taką (galimų plyšių, sujungimų, inžinerijos) kai triukšmas netrukdomas sklinda sienos tarpu. Bet pačią konstrukcijos užpildas pagerins minimaliai. Jei jau bus pildomas tarpas, tai medžiaga neturėtų būti labai standi, nes konstrukciją galima ir pabloginti, todėl atkrenta visos medžiagos kurios plečiasi ir po to kietėja.
Deja, bet net ir blokelių papildomas tinkavimas ar klijavimas GK duotų palyginti nedaug naudos (žinoma priklausomai nuo dabartinės situacijos blogumo). Todėl geriausias sprendimas būtų montuoti atskirą karkasą su GKP.
Viktoras Mekas, UAB "Akustika plius"
Akivaizdu, kad padarytos didelės klaidos neužpildant mineraline vata tarpą tarp blokelių. Užpildžius būtų gaunama klasikinė trisluoksnės sienos konstrukcija, t.y. mūras-vata-mūras. Tokia konstrukcija izoliuoja garsą geriau nei vientisa, vieno sluoksnio konstrukcija. Šiuo atveju oro tarpas gali rezonuoti tam tikro dažnio garsą ir jį netgi stiprinti. Be to, keramzitbetonio blokeliai pasižymi santykinai nedideliu masyvumu, tad jie neblogai izoliuoja šilumą, yra patogūs darbui, tačiau prastai izoliuoja garsą. Įprastai EPS, PUR, PIR ir kitos panašios medžiagos (greičiausiai ir Jūsų minimos termoputos) prastao izoliuoja garsą, nes yra per standžios garso bangų gesinimui. Vis dėlto geriausiai tam tinka mineralinės vatos produktai. Galima būtų bandyti pučiama vatą, pvz. Knauf Insulation Supafil. Žinoma, visais atvejais būtinai reikia mūrinę sieną tinkuoti (iš abiejų pusių). Sienos garso izoliaciją galima stipriai pagerinti papildomai montuojant gipskartonio konstrukciją, t.y. karkasas, užpildytas mineraline vata ir du sluoksniai apkalos (masyvios gipskartonio plokštės Knauf Blue arba Knauf Silentboard).
Kastytis Vaseris, Knauf, UAB
Tarpbutinė siena neatitinka Statybos reglamente keliamų privalomų reikalavimų garso izoliacijai (R'w=55dB). Turite kreiptis į statytoją ir reikalauti pašalinti broką.

Esama sienos konstrukcija yra per lengva, kad patenkintu garso izoliacijos reikalavimus.
Tarpe esanti oras garso nestiprina. Jei tarpą užpildysite minkšta mineraline vata, tai pagerinsite garso izoliaciją keliais decibelais, bet stebuklo nebus.
Jokiu būdų negalima užpildyti tarpo putomis, kurios paskui sukietėja. Taip tik pabloginsite garso izoliaciją.
akustikos specialistas Dr. Rimtautas Piskarskas, UAB Akukon Lietuva
 
Sritis:
Sritis: