Sandarumo testas prieš perkant būstą

Klausimas:
Ar būna atvejų, kai sandarumo testą užsako pirkėjas, prieš pirkdamas nusižiūrėtą būstą? Ar statytojas gali tam prieštarauti?
Komentarai:
Deja statytojas nenori į tai investuoti, bet dažniausia problema tame, kad pastatas neatitinka sandarumo, nes norint išgauti sandarumą į tai reikia papildomai investuoti. Jūs privalote paprašyti statytojo, prieš perkant namą, atlikti sandarumo testavimo bandinius ir jei pastatas sandarintas tinkamai, perkate, bet jei jis neturi sandarumo bandinių, tada pasiūlykite jam: mes sumokėsime už sandarumo bandinius ir pirksime jūsų namą, jei jis atitiks sandaraus namo kriterijus, bet jei neatitiks tai jūs susimokėsite pats arba išspręsite pastato sandarumą iki reikalaujamų normų. Beje statytojas gali šituos bandinius bandyti nupirkti. Tai Jūs tarp kita ko užsiminkite, jog po kokio pusmečio darysite dar vieną sandarumo testą tik su kita kompanija (sandarumo testavimo licenzijos yra sunkiai gaunamos, o prarasti gali labai greitai), atseit patikrinti jūsų testavimo kompaniją ir ar nėra testai nupirkti, nes po pusmečio sandarumas išgaruoti negali. Jei vystytojas pradės muistytis bėkite lauk iš tokio namo ir ieškokite sąžiningo vystytojo.
Žydrūnas, Gamona, IĮ
Dažniausiai sandarumo testą užsako statytojas, nes pirkėjui jis turi pristatyti atlikto sandarumo testo ataskaitą, čia yra tais atvejai kaip perkamas būstas yra pilnai baigtas ir jeigu statinys turi atitikti A arba A+ klasės energetinę vertę. Jeigu statinys perkamas su daline apdaila, t.y. nebaigtas, tai sandarumo testą, prieš registruojant statinį, turės atlikti pats pirkėjas. Ar statytojas prieštaraus priklauso individualiai, jei mus įsileidžia ir statinys yra paruoštas testui, tai manau prieštarauti neturėtų :)
Simonas, UAB Sonerus
Normali praktika, kai pastato sandarumo matavimus užsakinėja statytojas (I matavimas) ir pirkėjas (II matavimas) norėdami įsitikinti pastato sandarumo kokybę. Jeigu statytojui nėra dėl ko baimintis tai jis tikrai neprieštaraus. Pirkėjui rekomenduojame visuomet pasitikrinti prieš perkant, net ir B klasės pastatus (STR rekomenduojama vertė 1,5/n50).
Vytautas Kryževičius, UAB Tyrimų laboratorija
Mes netgi rekomenduojame prieš pirkimą atlikti sandarumo testą ypač jei perkamas būstas A ar A+ klasės namas, kadangi jūs nežinote ar pirkimo metu jis atitinką šią kategorija. Jei statytojas garantuotas atlikta kokybe neturėtų prieštarauti testo atlikimui.
Statytojas negali prieštarauti atlikti sandarumo testą, nebent tai numato įstatymo atskira tvarka.
Taip, dažnu atveju sandarumo bandymą užsako ir pirkėjas, mes taip pat rekomenduojame pasitikrinti pastato sandarumą prieš įsigyjant būstą. Pardavėjas gali neduoti sutikimo atlikti sandarumo bandymą, kadangi nuosavybės teisės priklauso jam, tačiau sąžiningas pardavėjas (statytojas) ne tik duoda sutikimą, tačiau dažnu atveju ir savo lėšomis atlieka sandarumo bandymą, įrodydamas, kad atlikti statybos darbai yra kokybiški.
Konstantinas, MB "DomStructus"
Taip, žinoma, tai gan dažna praktika įvertinti pastato pastatymo kokybę. Statytojas gali prieštarauti, tačiau tokiu atveju pirkėjas turėtų žinoti to priežastis ir atitinkamai tai įvertinti.
Taip, yra buvę tokių atvejų. Pirkėjas turi susitarti su pardavėju, kad leistų atlikti tokį tyrimą.
 
Sritis:
Sritis: