Šlampa ir pelyja daugiabučio namo siena

Klausimas:
Šlampa ir pelyja daugiabučio blokinio namo lauko siena, kokios galėtų būti priežastys? Namas senos statybos. Ar apšiltinus namo sieną iš vidaus problema išnyks? Ar tarp sienos ir šiltinimo sluoksnio nesikaups drėgmė?
Komentarai:
Prieš pradedant šiltinimo darbus iš vidaus, būtina nustatyti drėgmės prasiskverbimo priežastis. Jei gyvenat penkių aukštų name, didelė tikimybė, kad tai stogo problema. Hidroizoliaciją galėjo pažeisti ant stogo įrengtos ir gal jau nenaudojamos namo gyventojų televizijos antenos, statybininkų darbo brokas bei kiti stogo mechaniniai pažeidimai. Suradus pažeidimą, jį galima lokalizuoti karštu bitumu, prieš tai išvalius ir išdžiovinus pažeistą vietą. Žinoma, tokie darbai atliekami vasarą. Kita drėgmės kverbimosi priežastis - tarpblokinių siūlių erozija. Namui senstant, per tarpblokines siūles į kambarį pradeda skverbtis drėgmė. Dažniausiai drėgsta viršutinio aukšto lubų - sienos kampas, pastato galinė siena. Tokiu atveju reikia išsikviesti remonto brigadą, kuri iš lauko pusės užsandarintų siūlę. Tik pašalinus drėgmės atsiradimo priežastis, šalinamas pelėsis ir šildoma siena. Jei drėgmė nesiskverbs, tinkamai apšiltinta siena nepelys.Nuo šiltinamo paviršiaus reikia pašalinti tepalus, dažus, klijus, silpną trupantį tinką arba kitą silpną apdailą. Paviršiai turi būti nuvalyti, išlyginti ir išdžiovinti. Būtina fungicidinėmis priemonėmis sunaikinti ant šiltinamų paviršių esančius pelėsius. Tam naudojama chlorkalkės, sodos ir skalbimo miltelių mišinys (1 kibirui karšto vandens pakelis sodos ir valgomasis šaukštas skalbimo miltelių), skysčiai SANAL, KOMETA. Laikančiajame sienos sluoksnyje būtina užsandarinti plyšius arba siūles, pro kurias galėtų skverbtis drėgmė. Sienos paviršius, ant kurio bus klijuojamas polistireninis putplastis, turi būti pašiurkštintas.Kampų šiltinimui paruošiamos specialios polistireninio putplasčio plokštės su nuolydžiu 100 x 50 cm. Jei pelyja visa galinė siena, 5 cm storio plokštėmis reikia šiltinti ne tik pelyjančią sieną, bet ir po vieną plokštę su nuolydžiu priklijuoti prie visų gretimų paviršių (lubų, grindų, pertvarų). Polistireninio putplasčio plokštės prie šiltinamo paviršiaus klijuojamos tam tikslui skirtais klijais, padengiant vientisu sluoksniu visą paviršių. Sandūrose pasitaikantys plyšiai užpildomi montažinėmis putomis. Plokštes būtina gerai prispausti, kad tarp sienos ir plokštės neliktų ertmių. Ir pabaigai - patikrinti, ar gerai veikia ventiliaciniai kanalai!
Leonardas, UAB Kauno šilas
Ši problema tikrai ne vienetinė. Dažniausiai pelėsis atsiranda dėl drėgmės. Pabandysiu paaiškinti paprastai: Kadangi namas yra senos statybos, termoizoliacinė medžiaga gali būti sudūlėjusi, praradusi šilumines savybes arba išvis gali jos nebūti. Todėl vidinėje sienos pusėje (kambaryje) susitinka šiltas (vidaus) ir šaltas (lauko) oras, ko pasekoje pradeda drėkti sienos, o vėliau atsiranda pelėsis. Šią problemą galima išspręsti apšiltinus sienas ekovata. Dėl smulkaus ekovatos plaušo šaltis nepraeina, todėl kambaryje nesusidaro rasos taško. Taip pat ekovata savo sudėtyje turi anstiseptinių priemonių, kurios ir saugo konstrukcijas nuo pelėsio bei grybelio. Tačiau pirmiausia reikėtų įsitikinti ar drėgmė neatsiranda dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui lauko sienoje atsiradusių tam tikrų defektų.
Jūsų problemos priežastys gali būti įvairios. Gali būti pažeista parapeto hidroizoliacija, gali būti skilęs sienos blokas, gali būti kondensatas ant sienos dėl nepakankamo vėdinimo.
Šilumos, vėdinimo stoka, besikaupianti nuolatinė drėgmė, ko pasekoje pelėsis, tai pakankamai opi tema, kuri yra palietusi visų namų gyventojus. Daugeliui iš mūsų pasikeitus langus ir atsisakius orlaidžių pakito oro cirkuliacija, suprastėjo vėdinimo savybės, tai dar viena iš priežasčių dėl kurios kyla tokios problemos. Sekantis klausimas mūsų pastatų vėdinimo kanalai, ar mes patys, ar kas nors kitas juos kada nors per eilę metų valė. Sudėkite šiuos minėtus „žiedus" į vieną krūvą ir gausite įspūdingą puokštę, kuri anaiptol nedžiugina mūsų, o tik labai liūdina. Mūsų įmonė jau eilę metų dirba ir tiekia į rinką specialias SKAMOL „Skamotec" plokštes, kurios ir yra skirtos pastatų šiltinimui ir apsaugai nuo pelėsio plitimo iš pastato vidaus. Tai kalcio silikato pagrindu pagamintos plokštės kurios sugeria drėgmę ir neleidžia jai prasiskverbti į patalpos vidų taip sulaikydamos savyje t.y. pradinėje stadijoje besivystančias kenksmingasias pelėsio poras. 30 mm storio įrengtos plokštės dėka ir panaudojus visas komponentines medžiagas gali būti sutaupoma iki 50% iš būsto išeinančios šilumos. Tokios atsiradusio pelėsio šalinimo priemonės kaip actas, chloras, dažai ir sandari izoliacija (stiroporas, gipso-kartono plokštės ir pan.) dar labiau pablogina padėtį, o sanavimo darbus atlikę meistrai sulaukia priekaištų. Naudojant SKAMOL „Skamotec" plokštes ir pagalbines šių plokščių montavimo medžiagas galima pilnai išspręsti šią problemą už optimalią kainą. Ilgalaikė kokybė garantuota. Daug metų buvo atliekami bandymai su kalcio silikatinėmis plokštėmis. Nustatyta, kad: - kalcio silikatinės plokštės sulaiko drėgmę, kuri yra pelėsio atsiradimo pagrindas; - kadangi plokštės turi šių savybių, pelėsis nebesidaugina, net drėgnose vietose; - plokštės sulaiko šilumos slenksčius ir vidinį kondensatą; - jos yra ekologiškos ir nekenkia sveikatai; - pasižymi ir išskirtinėmis izoliacinėmis savybėmis, nes sumažina šilumos nuostolius iki 50%; - tarp sienos ir plokštės neatsiranda pelėsis; - plokštės yra lengvai montuojamos; - plokštes tinka naudoti ir vidinei išorinių sienų izoliacijai; - plokščių sudėtyje nėra kietojo poliuretaninio putplasčio; - jos neišskiria jokių toksinių medžiagų. Kalcio silikato SKAMOL „Skamotec" plokštės gaminamos iš mineralinės medžiagos kalcio silikato. Porėti kalcio silikato kristalai tarpusavyje jungiami naudojant išorinį slėgimą. Gauta medžiaga turi difuzinių ir kapiliarinių savybių, izoliuoja šilumą, yra ekologiška, nedegi ir stabdo pelėsio plitimą. Šios plokštės naudojamos sanuojant drėgnus mūrinius ir nuo vandens nukentėjusius pastatus, norint išvengti pelėsio dauginimosi. Be to, SKAMOL „Skamotec" plokštės naudojamos vidinei išorinių sienų izoliacijai. Šių plokščių sudėtyje nėra asbesto. Plokščių atliekos utilizuojamos kaip ir kitos statybinės medžiagos. Šiam produktui yra suteiktas DIN ISO tarptautinės kokybės sertifikatas.
Eduardas Giedra, Stiksas, UAB
Yra kelios priežastys kodėl drėgsta ir pelyja sienos:a) siena peršąla ir kondensuoja. Šios problemos sprendimas:- panaikinti atsiradusį pelėsį-grybelį mechaniniu būdu, nuplauti cheminiais skysčiais, tada pastatyti „Ozono generatorių" pelėsio porų naikinimui, nors vieną seansą (7,5 val.);- pasiruošti sieną kaip prieš dažymą (glaistyti, gruntuoti);- užnešti ploną skystą termoizoliacinę medžiagą „KORUND" (galima iš vidaus ar lauko).b) patenka drėgmė, vanduo iš lauko pusės (nėra hermetiškimo). Šios problemos sprendimas: - reikia rasti vandens pratekėjimus ir hidroizoliuoti.c) trūksta ventiliacijos. Šios problemos sprendimas:- vienas iš papraščiausių būdų būtų statyti mini rekopratorių arba montuoti oro padavimą ir priverstinį oro ištraukimą.
Kęstutis, Ramsta, UAB
Nedidelė sieninių plokščių šiluminė varža, blogai apšiltintas stogas (jei Jūsų paskutinis aukštas), sudėti sandarūs langai, mažai vėdinama. Apšiltinus sieną kambary būtų šilčiau, bet pelėsis vargu ar išnyks. Be to šiltinti irgi reikia atitinkamą storį, kad nepradėtų pelėsis augti labiau.
Jei namas priklauso bendrijai kreipkitės į ją. Jei ne - patarimas iš išorės užhermetizuoti tarpblokines siūles ir impregnuoti visas Jūsų butui priklausančias sienas.
Ekspertai.lt