Uždarų porų poliuretano putų naudojimas medinėse konstrukcijose

Klausimas:
Kyla diskusijų dėl uždarų porų poliuretano putų naudojimo medinėse konstrukcijose, tarkim kalbant apie stogą, užpūtus gegnių tarpus poliuretano putomis (tarkim 20 cm) iš vidinės puses apdaila, g/k paroc 50 mm garo plėvelė putos difuzinė plėvelė oro tarpas stogo danga, dauguma nuomonių, kad šitaip blogai nes medis supus bet gi medis vėdintis puikiausiai gali per kraštines kurios glaudžiasi prie difuzinės plėvelės. o kai atsiranda tokių kurie užkala OSB vietoje difuzinės, tuomet neišeina drėgmė ir tikrai sušus. Ar aš teisus? ir taip pat siekiant optimalumo (kainos), sandarumo, varžos, kokie nuomonė būtu jei į gegnių tarpą (tarkim 20 cm aukštis) būtų dedama 15 cm akmens vatos ir like 5 cm užpučiama poliuretano putomis (uždarų porų) vardan sandarumo toliau garo plėvelė?
Komentarai:
Jūs teisus. Antras variantas optimalesnis ir kainos ir stogo konstrukcijos "kvėpavimo" atžvilgiu.
Tokio stogo konstrukcija turėtų būti tokia (pradedant nuo išorės):
• Stogo danga
• Vėdinamas oro sluoksnis (min 5cm, kai kuriais atvejais didesnis)
• Vėjui nelaidus sluoksnis, kuriam keliami tokie reikalavai STR 2.05.02:2008 „statinių konstrukcijos. Stogai“ 63.2. punkte: „apšiltintų šlaitinių stogų su vėdinamu oro tarpu konstrukcijoje įrengti garus izoliuojančių ir vėjui nelaidžių statybos produktų sujungimai turi būti tarpusavyje suklijuoti arba patikimai užsandarinti kitu būdu“
• Termoizoliacijos sluoksnis Jūsų atveju mineraline vata tarp gegnių 20 cm. Po to skersai gegnių tvirtinami papildomi tašai. Pučiamos 5 cm uždarų porų poliuretano putos.
• Garus izoliuojantis sluoksnis. Iš apačios šiltinant minėtu poliuretaninių putų sluoksniu garų izoliacijos gali ir neprireikti, jei poliuretaninių putų pakankama garų varža. Tokiu atveju, turint naudojamų medžiagų charakteristikas, būtina tikrinti ar nesusidarys rasos taškas medinėje stogo konstrukcijoje. Jeigu susidaro rasos taškas, būtina įrengti garų izoliacinę plėvelę, kuriai keliami reikalavimai aprašyti aukščiau. Beje atspindinti plėvelė papildomai sulaikys šilumos dėl susidariusio oro tarpelio tarp jos ir termoizoliacijos ir dėl infraraudonųjų spindulių atspindėjimo efekto.
Marius Gimbutas, TERMAS, UAB
Jūsų klausimas labai platus, tačiau norėčiau pakomentuoti kolegų atsakymus. Teoriškai tiek vienas tiek kitas atsakymas yra teisingi, tačiau...
1. Kam yra naudojama vata? Termoizoliacijai? Tuomet sumontavus vatą, būtina atlikti sandarumo testą, nes šios konstrukcijos šiltinimui dažniausiai naudojama minkštoji vata, kuri yra lengvai prapučiama vėjo. Tai reiškia, kad neužtikrinus tinkamo sandarumo iš išorės, vata nedirbs kaip termoizoliacija, nes mineralinės termoizoliacijos veikimas pagrįstas nejudančio oro pagrindu. Tuomet kyla natūralus klausimas, kas yra optimalu - mažos šilumos sąnaudos šildymui ar didelė teorinė varža.
2. Uždarų porų poliuretanas nėra garo izoliacija, todėl esant bet kokiai izoliacinei medžiagai po juo, kuri gali įgerti ir savyje kondensuoti drėgmę (rasos taškas), reikia labai atidžiai skaičiuoti, tačiau šiuo konkrečiu atveju - garo izoliacija būtina.
3. Dėl savo unikalių savybių uždarų porų poliuretanas, kai kaip termoizoliacija yra vienas, garo izoliacija nereikalinga ir medinė konstrukcija nesupus, jei darbus atliko kvalifikuoti meistrai ir tinkamai. Stogo šiltinimui su mediniu karkasu yra kelios svarbiausios taisyklės, kurias privalo žinoti purškėjų komanda..
4. Jūsų konkrečiu atveju, rekomenduojama sistema nuo vidaus būtų tokia:
*apdaila
*5 cm mineralinės vatos su karkasu (pagerinti akustiką)
* medinė stogo konstrukcija su 15 cm uždarų porų poliuretanu (uždarų porų >90%, tankis >36 kg/m3)
* difuzinė plėvelė
* vėdinamas tarpas
* stogo danga
Jūsų minima konstrukcija šiuo požiūriu yra galima naudoti. Svarbiausia užtikrinti, kad konstrukcijoje naudojamų gaminių (medžiagų) garinė varža Zp, (m2 x h x Pa/mg (m2 x s x Pa/kg)) išorės kryptimi mažėtų ir išorinio sluoksnio garinė varža skirtųsi ne mažiau kaip 5 kartus nuo garus izoliuojančios medžiagos.
Giedrius Gelusevičius, Paroc, UAB
Galimi visokie variantai, dėti vatą, tada poliuretaną, po to vėl vatą, ir t.t ir pan. Situaciją manau dalinai, sakau dalinai, išsprendžia STR reikalavimai. Kai reikalinga varža, jos negalime ignoruoti, yra ʎ (lambda), toliau visos piginimo kombinacijos. Tačiau reikia atsižvelgti, kad vatoje gali susidaryti rasos taškas, nes vatoje yra oro. Drėgmė, jei ji susidaro, turi išgaruoti. Poliuretane nėra oro, todėl nėra ir galimybės susidaryti rasos taškui.
Dėl medžio puvimo. Jei nėra drėgmės, kaip gali pūti medis. Bent jau iki šiol nėra nei vieno aprašyto fakto, kad supuvo mediena poliuretane.
Kas liečia izoliacinę plėvelę, STR reikalauja visada ją dėti, tačiau ką daro poliuretanas,- užtikrina SANDARUMĄ. Kam naudojama izoliacinė plėvelė,- SANDARUMUI užtikrinti. Vadinasi sviestas sviestuotas ir ne kitaip.
Visada renkasi užsakovas, aš galiu tik pakonsultuoti garso, sandaraus šiltinimo klausimais. Tai liečia stogą, sienas, langus, duris, pamatus ir t.t.
Raimondas, Ekspertai.lt
 
Sritis:
Sritis: