Ar geoterminis šildymas tinkamas karkasiniam namui

Klausimas:
Ar geoterminis šildymas (vanduo-vanduo) tinkamas variantas, ar galite pasiūlyti geresnį?
Komentarai:
Kiekviena šildymo sistema turi savo paskirtį ir priklausomai nuo objekto bei su juo susijusių aplinkybių, gali būti tinkama, arba ne.
Kalbant konkrečiai apie geoterminį šildymą (vanduo – vanduo, ar gruntas – vanduo), tai ši šildymo sistema yra viena ekonomiškiausių, bet tuo pat metu reikalaujanti vienų didžiausių pradinių investicijų. Būtent todėl ji yra geras pasirinkimas dideliuose pastatuose, kai šildomas plotas siekia 300-500 m2 ir daugiau. Bet jei namas, kuriame planuojama įrengti šildymo sistemą, yra vidutinio dydžio 150-200 m2, tai racionalesnis sprendimas būtų šilumos siurblys oras-vanduo. Jis šildymo sąnaudomis nežymiai nusileistų geoterminiam siurbliui šalčiausiu žiemos laikotarpiu, kai temperatūra lauke krenta žemiau -10, bet įvertinus ženkliai mažesnę sistemos kainą, tokio dydžio name geoterminis siurblys dažniausiai neatsipirks per visą savo eksploatacijos laiką. Jei namas yra dar mažesnis, iki 100 m2, tai net ir oras-vanduo sistema tampa nebenaudinga investicijos požiūriu. Tokiu atveju geriau pasidomėti galimybe namą šildyti infraraudonųjų spindulių šildytuvais, arba juos derinti su Oras-oras sistema. Taip pat daug lemia namo konstrukcijų ir ypač šiluminės izoliacijos kokybė. Jei namas pastatytas laikantis šiuolaikinių standartų ir gerai izoliuotas, bei jo energetiniai nuostoliai minimalūs, investuoti į brangiai kainuojančią šildymo sistemą, kuri tegu ir labai taupi eksploatacijoje, tampa neberacionalu – geriau įsirengti pigesnę šildymo sistemą, kuri tegu ir nebus pati taupiausia, bet netgi su truputį didesnėmis šildymo sąnaudomis neišleisite bendroje sumoje tiek pinigų, kiek kainuotų brangi šildymo sistema, kurios eksploatacija taupesnė.
Taigi bendru atveju reiktų pateikti specialistams numatomo namo charakteristikas ir palyginti skirtingų siūlomų šildymo sistemų įrengimo kainą ir šildymo sąnaudas apytiksliai 15-20 metų (po maždaug tokio laikotarpio šildymo sistema jei ne fiziškai susidėvės, tai bent jau morališkai bus pasenusi ir ją dalinai ar pilnai reikės atnaujinti). Pasirinkta sistema turėtų labiausiai atitikti jūsų gyvenimo būdą, poreikius ir, pageidautinai, būti pigiausia įvertinus bendrai investiciją ir eksploatacijos išlaidas.
Kęstutis Petrikas, UAB "ETS centras"
Skydiniams karkasiniams namams jokių kliūčių įsirengti bet kokio tipo šildymo sistemą nėra. Klientai dažniausiai renkasi dujinį šildymą, elektra, arba kietu kuru. Geoterminis šildymas nėra pats dažniausias pasirinkimas, tačiau tokį tipą pasirenka taip pat gana dažnai. Šildymo tipo pasirinkimas taip pat priklauso ir kokio energetinio naudingumo klasės namą planuojate statyti, PVZ., jeigu planuojate statyti A++ klasės namą, šilumos kiekis reikalingas labai nedidelis, tokiu atveju siūlyčiau šildytis elektra, kiti atvejai reikalaus kitokio sprendimo.
Pardavimų vadovas Anatolijus Vasilenko, Bakūžė LT, UAB
Tikriausiai norėjote paklausti žemė vanduo, ar tikrai naudosite vandens telkinį kolektoriui išvedžioti?
Jeigu taip, tai vamzdį telkinio dugne reikia paskleisti panašiai kaip ir žemėje.
Jeigu telkinys yra bendros nuosavybės, gaukite kaimynų sutikimą.
Ekspertai.lt