Geoterminio šildymo sistemos kaina

Klausimas:
Norėčiau sužinoti, kiek kainuotų geoterminio šildymo sistema 80 m2 namui?
Komentarai:
Geoterminio šildymo įrenginys tokiam namui vidutiniškai kainuoja apie 7000 € (gali būti pigesnių, gali būti ir brangesnių variantų). Kadangi namo plotas nėra didelis, spėju, kad ir laisvos žemės savo sklype, ar tuo labiau tvenkinio, greičiausiai neturėsite, todėl reikės daryti vertikalius gręžinius, kurie aptarnautų šilumos siurblį. Taigi gręžiniai dar papildomai kainuos apie 2900-4300 €. Na ir grindinio šildymo ar radiatorių sistemos išvedžiojimas po namą atsieis maždaug 14,5 €/m2, taigi apie 1160 €. Toks būtų preliminarus atsakymas į Jūsų pirminį klausimą.

Visgi kalbant atvirai, drįsčiau teigti, kad geoterminis šildymas tokio dydžio namui yra nepateisinamai didelė prabanga, kuri tiesiog niekada neatsipirks finansiškai (geotermis šildymas pradeda pasiteisinti kai šildomas plotas viršija 300 m2). Pavyzdžiui šilumos siurblio oras-vanduo įrengimas Jums kainuotų maždaug 3000-4000 € pigiau, o šildymo atžvilgiu jis būtų netgi ekonomiškesnis didžiąją šildymo sezono dalį, kai lauko temperatūra sukinėjasi apie 0 laipsnių. Geoterminis būtų naudingesnis tik prie labai žemų temperatūrų -15 ir žemiau, o tokių šalčių pas mus būna ganėtinai mažai ir trumpai. Realiai gausis, kad geoterminio ir oras-vanduo šilumos siurblio kainų skirtumas Jums pradės atsipirkinėti po 20, ar net daugiau metų naudojimo, kai sistema jau bus morališkai pasenusi ir ją vis tiek greičiausiai reikės atnaujinti. Tiek, kalbant apie labai panašias sistemas.

Bet tai dar ne viskas. Kadangi šildomas plotas tikrai nedidelis, tai netgi investicija į sistemą oras-vanduo yra kiek per didelė – galima rasti ir optimalesnių sprendimų. Pavyzdžiui infrašildymo plokštės http://www.etsistemos.lt/Produkcija/Infraraudonuju-spinduliu-sildytuvai/Infrapower2 arba anglies pluošto elementai grindiniam šildymui http://www.etsistemos.lt/Produkcija/Infraraudonuju-spinduliu-sildytuvai/Anglies-pluosto-sildymo-sistemos-Genius-Carbon Jūsų namui kainuotų ne daugiau, nei 2900 € ir jungtųsi prie standartinės elektros instaliacijos, kurią bet kuriuo atveju įsirenginėsite naujame name. Taigi investicija dvigubai ar net trigubai mažesnė negu į sistemą oras-vanduo (nekalbant jau apie geoterminį). Tiesa šildymas tokia sistema kainuos maždaug trečdaliu brangiau, bet imant vidutines šildymo sąnaudas šiuolaikiniuose namuose, tas skirtumas turėtų sudaryti apie 0,30 €/m2, taigi apie 25 € per mėnesį Jūsų namui. Pabandykim paskaičiuoti, kiek laiko šildysimės, kol iš šildymo sąnaudų skirtumo atsipirks bent jau oras-vanduo sistema. Mano paskaičiavimais 20-30 metų.

Taigi, kol dar nenusipirkote labai prabangios, bet ne labai Jums reikalingos šildymo sistemos, gal geriau panagrinėkite alternatyvas, o už sutaupytus pinigus galima bus įsirengti dar gražesnį ir šiltesnį namą, arba tiesiog nukreipti pinigus kitur.
Kęstutis Petrikas, UAB "ETS centras"
Tokiam namui geoterminio šildymo sistemos įrengimas su švedišku NIBE šilumos siurbliu galėtų kainuoti nuo 9000 Eur, oras-vanduo šilumos siurblio - nuo 6300 Eur. Kadangi žmonės, statydami namą siekia užtikrinti sau didžiausią gyvenimo komfortą bei mažiausius kaštus ateityje, geoterminis šilumos siurblys pilnai atitinka šiuos kriterijus. Kaip alternatyva geoterminiam, turėtų būti vertinama ir oras-vanduo šilumos siurblio įrengimo galimybė- nors su juo eksploatacijos kaštai ir didesni, tačiau mažesnė investicija.
Vytautas, UAB Ekoklima
Tokiam mažam namui reikėtų taikyti sistemą oras vanduo, norint gauti gerą kainos reikšmę, o tai kainuotų apie 5000 €, su kolektoriumi žemėje maždaug dvigubai.