Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ekspertų komentarai

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija
Žolyno g. 36, LT – 10210 Vilnius
100% rekomenduoja
Atsiliepimai 14
vi
Prienų r., 8643***75
vi******************@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2023.08.03 paklausimą:
Turime gyvenvietėje nemažą tvenkinį, pernai buvo pilnai išvalytas, dabar jau prisipildė vandens, atsirado nemažai žuvų. Mėgstam pažvejoti visi, bet vieno kaimyno nuotekų valymo įrenginys neramina, nes išleidžia vandenį į tvenkinį. Ar nekenkia tai žuvims, ar galima jas valgyti?
ar
Druskininkų sav., 8622***70
ar**************@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2023.05.03 paklausimą:
Sveiki kur atliekate tyrimą geriamo vandens privataus šulinio ir gręžinio
ju
Klaipėda, 8614***21
ju*******@*****il.com
Įvertintas atsakymas į 2022.05.24 paklausimą:
Norėčiau paklausti kur galima išsitirti gręžinio vandenį Klaipėdoje?
ky
Vilnius, 8612***20
ky******@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2022.04.14 paklausimą:
Labas rytas, noriu priduoti nama po statybu, reikalauja istirti grezinio vandens kokybe, gal galite patarti kur kreiptis? kiek tai gali kainuoti?
da
Vilnius, 8656***51
da*************@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2021.06.03 paklausimą:
Turime gręžinį, pagamintas prieš 2 mėnesius. Išpumpuojant vandenį jis būna iškart skaidrus (iki 2 valandų max.) vėliau pradeda ruduoti. Ar galėtumėte ištirti vandenį? Patarti kokį filtrą reiktų įsirengti? Kokia yra tyrimų kaina? Kiek užtrunka šis procesas?
st
Pasvalys, 8674***07
st***************@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2021.05.10 paklausimą:
Norėjome paklaust kur galima ištirti šulinio vandenį, kur pristatyti mėginį? Mes iš Pasvalio raj.
sn
Molėtai, 8620***50
sn***********@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2021.05.03 paklausimą:
Sveiki, ką turėčiau padaryti norėdamas Jūsų pagalbos atlikti kūdros vandens tyrimą. Pavasarį suserga didieji karpiai, plačiakakčiai. Į kūdrą patenka išvalytas vanduo per nuotekų valymo sistemą, gal tai ir yra bėda? Ačiū už pagalbą. Jonas Šneideraitis
kr
Kaunas, +3706*****10
kr**************@***ox.lt
Įvertintas atsakymas į 2020.09.24 paklausimą:
Tvarkomės sodo namą, sistema išvedžiota naujai, tik dar niekas nepajungta, nes laukiame oras vanduo šilumos siurblio. Vanduo bus naudojamas šulinio ir jis labai kalkėtas. Kokius vandens tyrimus reikėtų pasidaryti prieš statant vandens filtrą? Vanduo kvapo neturi, tik virdulys labai greit apsineša kalkėmis, na ir tokio kietumo vanduo neskanus gerti, tai vandenį geriame tik distiliuotą.
in
Kaišiadorys, 8654***18
in******@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2020.07.22 paklausimą:
Norime ištirti geriamą vandenį gyvenamojoje sodyboje Kaišiadorių r., Žiežmarių sen., Stoniavos k., nes akivaizdžiai jame daug geležies (gausiai kaupiasi apnašos vonios, kriauklės paviršiuose, skalbimo mašinoje, nes skalbiniai ruduoja, vanduo nėra skaidrus, verdant pasidaro drumstas, rusvos spalvos, bėgant iš čiaupo uodžiamas specifinis kvapas, vanduo neskanus, jo maistui ir gerti nenaudojame). Už geriamą vandenį mokame Kaišiadorių vandenims, tačiau jo gerti neįmanoma. Kur mums atsiųsti vandens tyrimui atlikti, kiek tai kainuos ir kieno reikalauti, jog pagerint vandens kokybę?
ta
Klaipėda, 8608***08
ta************@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2020.07.18 paklausimą:
Turiu gręžinį, kokį vandens tyrimą patartumėte pasidaryti? Vamzdis rudas, manau geležies yra nemažai.
Ag
8621***42
Ag*******@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2020.06.15 paklausimą:
Pasidarėme gręžinį atlikome tik tuos būtiniausius tyrimus kur daro šuliniams. Viskas gerai juose, tačiau vanduo šaltas būna gražus, o gerai pažiūrėjus atrodo, kad yra kažkokių daug bespalvių drumzlių. Įpylus į talpą viskas nusėda ant sienelių, pirštu perbraukus jos rudos. Ar tai gali gali būti geležies perteklius? Ar tokį vandenį galima gerti? Nes šiuo metu jį vartojame.
gi
8687***46
gi***************@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2020.05.04 paklausimą:
Sodybos tvenkinyje šį pavasarį neradom jokios žuvies, nors 10 metų kasmet iš po žiemos būdavo likę dauguma pernykščių žuvų. Dabar balandžio 30 d. nusipirkę iš Arvydų įleidome 5 plačiakakčius ir 10 amūrų. Šiandien trys iš jų išplaukė nugaišę, pilvais. Norėtume ištirti vandenį. Kaip ir kur tai galime padaryti?
mi
Vilnius, +3706*****62
mi****************@************up.com
Įvertintas atsakymas į 2019.10.21 paklausimą:
Sveiki, domina grezinio vandens kokybes tyrimo kaina/terminai Vilniuje. Privaciam asmeniui. Kokiu adresu atvezt vandens bandini?
ni
Vilnius, 8699***46
ni*****************@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2019.06.26 paklausimą:
Iš nuosavo gręžinio Bajorų sodose vanduo visiškai skaidrus, bekvapis. Virinant ant arbatinuko sienelių nusėda baltos spalvos minkštos košės pavidalo apnašos, kurias galima nuvalyti šluoste. Kas čia gali būti?

Gręžinio vanduo turi nemalonų kvapą

Gręžinio vanduo turi nemalonų kvapą ir atrodo kažkokių priemaišų, drumzlių kaip plaukai juodi, kame čia bėda?
Nustatyti kokios tai priemaišos galima atlikus tyrimus. Cheminiam tyrimui reikia atvežti tiriamo vandens ne mažiau 1,5 litro savo taroje (gali būti butelis nuo mineralinio vandens). Geležis – 15,71 Eur., suminis kietumas (kalkės) – 6,46 Eur., manganas - 25,25 Eur. Pagal poreikį galite pasirinkti ir kitus vandens tyrimų parametrus.
Mėginiai priimami: pirmadieniais-ketvirtadieniais: 7–15 val., penktadieniais ir prieš šventines dienas: 7–13 val.

Cheminės medžiagos vandens tyrimui laboratorijoje iš gręžinio

Kokias chemines medžiagas pasirinkti vandens laboratorijoje tyrimui iš gręžinio? Matosi, kad vanduo kietas ir ruduoja kriaukles. Aišku įtraukti geležį, o ką dar butu būtina pažymėti tyrimo medžiagų sąraše?
Rekomenduojami šie cheminiai tyrimai: nitratai, nitritai, amonis, savitas elektrinis laidis, permanganatinis indeksas kainuoja 44,48 EUR. Geležis – 15,71 Eur., suminis kietumas (kalkės) – 6,46 Eur.Cheminiam tyrimui reikia atvežti tiriamo vandens ne mažiau 1,5 litro savo taroje (gali būti butelis nuo mineralinio vandens).
Pagal poreikį galite pasirinkti ir kitus vandens tyrimų parametrus.
Mėginiai priimami: Pirmadieniais-ketvirtadieniais: 7–15 val. Penktadieniais ir prieš šventines dienas: 7–13 val.

Vandens tinkamumo vartojimui tikrinimas

Šulinio vanduo, atlikti geležies, permanganato, bendrojo kietumo, pH, nitritų, nitratų tyrimai. Ką dar reikėtų atlikti, kad įsitikinti ar vanduo tinkamas vartojimui?
Papildomai prie Jūsų išvardintų tyrimų rekomenduojama atlikti amonio, savitojo elektrinio laidžio, žarninių enterokokų bei žarninių lazdelių tyrimus.

Naujai iškasto šulinio vanduo geltonas

Prieš mėnesį išsikasėm naują šulinį, bet pastebėjau, kad įsipylus baltą kibirą vandens - jis geltonos spalvos. Šalia šulinys kitas, bet skaidrus vanduo, kvapo jokio prasto neužuodžiu, bet naujai iškastame šuliny ta spalva vandens mane gąsdina. Kas gali tai įtakoti? Ar netinkamoj vietoj iškastas, ar prastai išvalytas, ką galima padaryti?
Iš naujai iškasto šulinio rekomenduotina kelis kartus išsiurbti vandenį ir vėl naujai prisipildžius, leisti jam nusistovėti. Vandens spalvą gali įtakoti ir grunto sudėtis. Prieš vandens vartojimą rekomenduotina atlikti mikrobiologinius ir cheminius vandens tyrimus.

Vandens tyrimo eiga

Gal žinot, kaip galima ištirti savo namų vandenį be jokių sudėtingesnių priemonių? Man duota užduotis ištirti savo namų vandenį. Bet nežinau net nuo ko pradėti.
Standartinis vandens tyrimas yra cheminis ir mikrobiologinis.
Cheminis tyrimas: nitratai, nitritai, amonis, savitas elektrinis laidis, permanganatinis indeksas kainuoja 34,31 EUR. Cheminiam tyrimui reiktų atvežti tiriamo vandens 1,5 litro savo taroje (gali būti nuo mineralinio vandens).
Mikrobiologinis: žarninių lazdelių (e.coli) skaičius, žarninių enterokokų skaičius kainuoja 11,15 EUR.

Vandens tyrimai prieš statant vandens filtrą

Tvarkomės sodo namą, sistema išvedžiota naujai, tik dar niekas nepajungta, nes laukiame oras vanduo šilumos siurblio. Vanduo bus naudojamas šulinio ir jis labai kalkėtas. Kokius vandens tyrimus reikėtų pasidaryti prieš statant vandens filtrą? Vanduo kvapo neturi, tik virdulys labai greit apsineša kalkėmis, na ir tokio kietumo vanduo neskanus gerti, tai vandenį geriame tik distiliuotą.
Norint nustatyti kokio tiksliai vandens filtro reikia, rekomenduotini cheminiai ir mikrobiologiniai tyrimai. Cheminis tyrimas: nitratai, nitritai, amonis, savitas elektrinis laidis, permanganatinis indeksas kainuoja 34,31 EUR. Suminis kietumas (kalkės) - 6,46 Eur. Geležis - 10,22 Eur. Cheminiam tyrimui reiktų atvežti tiriamo vandens 1,5 litro savo taroje (gali būti nuo mineralinio vandens).
Mikrobiologinis: žarninių lazdelių (e.coli) skaičius, žarninių enterokokų skaičius kainuoja 11,15 EUR. Mikrobiologinam tyrimui reiktų atvažiuoti paimti mūsų sterilią tarą ir atmintinę. Sterilų indą galite pasiimti kiekvieną darbo dieną nuo 7-17 val. Mėginiai priimami nuo 7-15 val.

Gręžinio vandens tyrimas

Turiu gręžinį, kokį vandens tyrimą patartumėte pasidaryti? Vamzdis rudas, manau geležies yra nemažai.
Jeigu tyrimai buvo atlikti seniai, tada rekomenduotinas cheminis tyrimas: nitratai, nitritai, amonis, savitas elektrinis laidis, permanganatinis indeksas, geležis, suminis kietumas, kaina 50,99 EUR. Cheminiam tyrimui reiktų atvežti tiriamo vandens 1,5 litro savo taroje (gali būti nuo mineralinio vandens).

Keistas vandens kvapas ir skonis

Turiu klausimą, kuris man neduoda ramybės. Pas mane gręžinys. Pagal tyrimą viršijo dvigubai geležis, kalkės ir amonis. Sudėjo filtrus nugeležinimo nukalkinimo. Stovi trys kolbos mėlynos ir dvi elektroninės galvos. Padarius tyrimus po filtrų įdėjimų tyrimai geri. Vanduo vis tiek nėra skanus, jaučiasi keistas kvapas ir skonis geriant. Tiesa, kad toks vanduo kuri geriame minkštintą nėra sveikas? Be to ant kranų lieka dėmės. Gal ką patarsite?
Rekomenduotume panaudoti kurį laiką gausiai vandens, ir stebėti ar pakito skonis ir kvapas. Po to pasidaryti mikrobiologinius ir cheminius tyrimus. Jeigu ant kranų lieka baltų dėmių, vanduo gal nėra labai numinkštintas. Vanduo nei kietas, nei minkštas sveikatai nekenksmingas (pagal Higienos normas jis net nereglamentuojamas).

Ruduoja karštas vanduo iš gręžinio

Susidūrėme su situacija, kad karštas vanduo ruduoja (lieka rudų nuosėdų), šaltas vanduo švarus. Gal galėtumėte pakomentuoti plačiau apie situaciją? Tokia pati bėda kamuoja ir kaimyną, nes naudojamės tuo pačiu gręžiniu. Jeigu galėtumėte pakonsultuoti kažkiek pradžiai iš kur tokia problema, gal tada susitartumėme ir dėl tolimesnio bendradarbiavimo su jumis.
Pirmiausia reikėtų atlikti GELEŽIES TYRIMUS tiek karšto, tiek šalto vandens mėginiuose. Aprašytą situaciją sunku komentuoti be tyrimų.

Virinant vandenį nusėda baltos spalvos minkštos košės pavidalo apnašos

Iš nuosavo gręžinio Bajorų sodose vanduo visiškai skaidrus, bekvapis. Virinant ant arbatinuko sienelių nusėda baltos spalvos minkštos košės pavidalo apnašos, kurias galima nuvalyti šluoste. Kas čia gali būti?
Pagal Jūsų pateiktą aprašymą labiausia tikėtina, kad tai kalkės. Rekomenduojame atlikti suminį vandens kietumą (kaina 6,46 Eu). Šiam tyrimui prašome pristatyti 0,5 litro vandens. Mėginiai priimami kiekvieną darbo dieną nuo 7 iki 15 val.

Tvenkinyje pradėjo masiškai gaišti žuvys

Turiu didelį iškastinį tvenkinį (40 arų). Pradėjo masiškai gaišti žuvys, ko niekada nėra buvę. Ar galima vandens tyrimu nustatyti kas atsitiko vandeniui (bakterijos ar nuodingos medžiagos?)
Jums reikalingi paviršinio vandens tyrimai. Paviršinio vandens tyrimų įvairovė priklauso nuo tyrimų tikslų. Dažnai tai būna gyventojų įtarimai dėl kaimynų keliamos taršos. Tokiu atveju reikėtų išklausinėti apie galimus taršos šaltinius (ar tai išleidžiamos nuotekos, ar tiesiog kokių nors medžiagų, pvz. ploviklių pylimas, ar kt.). Bendram užterštumui nustatyti galima pasiūlyti atlikti šiuos cheminius tyrimus:

Eil. Nr. Tyrimo pavadinimas Kaina, €
1. pH (vandenilio jonų koncentracija) 2,95
2. Amonis 6,23
3. Biocheminis deguonies suvartojimas 10,05
4. Nitratai 6,84
5. Nitritai 5,68
6. Cheminis deguonies sunaudojimas 11,64
7. Bendrasis azotas 13,03
8. Bendrasis fosforas 10,74

Jeigu nereikia labiau išsamių tyrimų, gali pakakti pirmų 3 pozicijų. Viskas priklauso nuo situacijos.

Jeigu tvenkinyje gaišta žuvys, galima pasiūlyti šiuos tyrimus:

Eil. Nr. Tyrimo pavadinimas Kaina, €
1. pH (vandenilio jonų koncentracija) 2,95
2. Deguonies sotis (ištirpęs deguonis) 5,16
3. Biocheminis deguonies suvartojimas 10,05

Vandens tyrimai norint sužinoti kokius reikia statyti filtrus

Vilniaus raj. giluminis gręžinys 65m, vandenį noriu naudoti maistui ruošti, gerti. Kokius turėčiau atlikti vandens tyrimus, kad žinočiau, kokius reikia statyti filtrus?
Rekomenduojame atlikti cheminį ir mikrobiologinį tyrimą. Cheminis tyrimas: nitratai, nitritai, amonis, savitas el. laidis, pemanganatinis indeksas, geležis, suminis kietumas - kaina 50,99 EUR. Cheminiam tyrimui reiktų atvežti tiriamo vandens 1,5 litro savo taroje (gali būti nuo mineralinio vandens).
Mikrobiologinis: žarninių lazdelių (e.coli) ir koliforminių bakterijų skaičius, žarninių enterokokų skaičius kainuoja 11,15 EUR. Mikrobiologinam tyrimui reikia atvažiuoti paimti mūsų tarą ir atmintinę Žolyno g. 36.

Iš gręžinio šaltas vanduo bėga skaidrus, iš boilerio rudas

Iš gręžinio šaltas vanduo bėga skaidrus, iš boilerio rudas, pastatytas nugeležinimo filtras. Nerandam problemos. Namas naujas, sistema nauja. Gal galit pakomentuot?
Galimai koroduoja (rūdija boileris), bet tai tik prielaida. Reikėtų vandens po boilerio laboratorinių tyrimų (pH, geležis). Tada galima būtų tiksliau įvardinti priežastis. O kokie tyrimai buvo daryti prieš pastatant filtrus? Jei turite duomenis, pateikite.

Vandens tyrimų kaina norint ištirti vandenį dėl arseno kiekio

Kiek kainuotų ištirti vandenį dėl arseno kiekio?
Vandens tyrimo kaina dėl arseno 25,25 Eur.

Leidžiant vandenį jaučiasi kvapas

Neseniai pastatytame name leidžiant vandenį jaučiasi kvapas. Kokia galėtų būti priežastis? Nenaudojamus trapus name vandeniu užpylėme. Gręžinys vietinis, 100 m gylio. Vandens tyrimo rezultatai geri. Filtrų nenaudojame.
Būtų gerai, kad apibūdintumėte kvapą. Geriamasis vanduo nėra grynas (jame yra druskų), todėl geriamasis vanduo turi kvapą, t.y. nėra bekvapis. Dažniausiai pasitaikantis kvapas iš gręžinių yra sieros vandenilio (supuvusio kiaušinio) kvapas Sieros vandenilis yra dujos, kurių kvapas pasirodo dažniausiai atsukus čiaupą, po to jos išgaruoja, ir kvapas pasišalina. Sieros vandenilio kvapas atsiranda dažniausiai kai gręžinys patenka ant geležies rūdos sluoksnio. Nemalonų kvapą sukelia ir geležies ar mangano didesni kiekiai vandenyje, juntamas "metalo" kvapas ar prieskonis. Nemalonų kvapą gali sukelti ir mikrobiologinis užterštumas (reikėtų pasidaryti mikrobiologinį tyrimą).

Vandens tyrimų atlikimo trukmė

Kiek laiko užtrunka vandens tyrimai?
Mikrobiologiniai vandens tyrimai atliekami apie 4 darbo dienas. Cheminiai vandens tyrimai apie 10 darbo dienų. Tikslesnį atsakymą pateiktume žinant pagal kokias analites norite atlikti vandens tyrimus.

Žarninių lazdelių skaičiaus nustatymas

Domina geriamojo vandens tyrimų kainos. Reikia atlikti geriamo vandens tyrimus žarninių lazdelių skaičiui nustatyti ir koliforminių bakterijų skaičiui nustatyti.
Žarninių lazdelių (e.coli) ir koliforminių bakterijų skaičiaus nustatymas - 6,95 Eur.
Žarninių enterokokų skaičiaus nustatymas- 4,20 Eur.
Kolonijas sudarančių vienetų skaičius- 3,88 Eur.

Vandens tyrimų trukmė ir kainos

Norėčiau ištirti organines nuotėkas, kad neviršytų leistinų normų (BDS5, bendro fosforo, bendrojo azoto, amonio azoto, nitratų azoto, sulfatų kiekius). Kiek laiko reikia laukti atsakymo ir kokia kaina šių tyrimų?
NVSPL galime atlikti BDS5 (10,05 Eur), bendrojo fosforo (7,96 Eur), bendrojo azoto (13,03 Eur), amonio azoto (6,23 Eur), nitratų azoto (5,68 Eur) tyrimus. Sulfatų tyrimo neatliekame.

Ar reikia vandens nukalkinimo filtro

Gyvenam Balsiuose. Vandenį gaunam iš gręžinio. Turim nugeležinimo filtrus, tačiau vanduo labai kalkėtas. Jeigu pastatysim dar ir nukalkinimo filtrą ar vanduo nebus kaip distiliuotas?
Jeigu pasistatysite tik minkštinimo filtrus, tai kalcį ir magnį jūsų filtras pakeis į natrio chloridą. Tai yra vietoj sveikatai reikalingų kalcio ir magnio, turėsite vandenį daugiau natrio ir chlorido. Filtras neturėtų išvalyti kitų mikroelementų, todėl pH neturėtų pasikeisti į rūgštinę pusę (žmuogui reikalingas pH nuo 6,5-9,5 - labiau šarminis, o distiliuoto vandens pH apie 5 - rūgštinis). T. y. vanduo netaps distiliuotas. Bet filtras turi atlikti tik vandens minkštinimo funkciją, o ne vandens valymo funkciją, pvz.: osmosiniu būdų ar pan.
Statant filtrą labai svarbu išsiaiškinti jo tikrą ir pilną paskirtį.

Kur galima ištirti vandens kokybę

Norėtume išitirti tvenkinio vandenį, nes jame atsirado kažkokia dėmė, nes nežinom, ar galima bus jame maudytis? Ar nekenkia jis įveistoms žuvims? Kaip mums tai padaryti ir kiek tai kainuos?
Dėmė vandens paviršiuje gali atsirasti dėl taršos naftos produktais, kitomis cheminėmis medžiagomis. Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje galima atlikti naftos produktų ir paviršiaus aktyviųjų medžiagų kiekio tyrimus. Užterštame vandenyje maudytis nerekomenduojame.

Leistinas žarninių enterokokų kiekis vandenyje

Nusipirkome namą su jau įrengtu grežiniu. Atlikus vandens tyrimus paaiškėjo, kad žarninių enterokokų skaičius viršija leistinas higienos normas. Ar tokį vandenį galima vartoti? Kokios galimos užterštumo priežastys ir kokie sprendimo būdai? Grežinio pase nurodytas grežinio gylis apie 60m.
Atlikus vandens mikobiologinį tyrimą ir radus E. coli ar žarninius enterokokus, vandens kokybė neatitinka geriamo vandens higienos normos reikalavimų ir toks vanduo vartojimui nėra tinkamas. Vandens užterštumo priežastis gali būti pačiame gręžinyje arba pastato vandens sistemoje. Reikėtų atlikti gręžinio vandens ir vandens iš čiaupo pastato viduje mikrobiologinius tyrimus. Esant taršai gręžinio vandenyje, reikėtų pasirūpinti gręžinio aplinka, kad iš aplinkos tarša nepatektų į vandeningąjį sluoksnį. Esant taršai iš čiaupo pastato viduje, patikrinti vandens sistemos būklę. Reiktų paminėti, kad mikroorganizmai žūsta vandenį virinant.

Geriamame vandenyje E.coli 5.0 bakterijos

Geriamame vandenyje aptikta E.coli 5.0 ir kaliforninių bakterijų 1,1x10 viename. Ar galima tokį vandenį naudoti maistui? Žalią? Virintą? Gręžinys-šulinys 8 metrų gylyje, kur veisiasi tokios bakterijos?
Higienos norma HN 24:2003 "Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai" numato, kad geriamąjame vandenyje neturi būti E.coli bakterijų, jos yra indikatorius, kad vanduo užterštas fekalijomis, todėl gerti termiškai neapdorotą vandenį negalima. Paprastai šios bakterijos į šulinius patenka su paviršiniu vandeniu. Kolonijas formuojančios bakterijos yra svarbesnis mikrobiologinis idikatorius fasuotam geriamąjam vandeniui ir šių bakterijų gali būti iki 100/1 ml.

Vandens kietumas, minkštas ar kietas vanduo sveikesnis

Noriu sužinoti ekspertų nuomonę apie vandens kietumą. Kokio kietumo vandenį galima vartoti ir kada jį geriau minkštinti. Kuris vanduo, kietas ar minkštas, yra sveikesnis?
Maisto ruošimui bei naudoti kaip geriamą vandenį kietumas įtakos sveikatai neturi, laikoma, kad net gi mažiau sveikas demineralizuotas (išvalytas) vanduo. Vanduo minkštinamas (nukalkinamas) dėl buityje naudojamos technikos ilgesnio tarnavimo - skalbyklėse, virduliuose, indaplovėse ir kt. nesusidaro kalkių apnašai.

Padidintas mangano kiekis vandenyje

Sodų bendrijoj gręžinio vandenyje 6 kartus padidintas mangano kiekis. Norėčiau sužinoti, ar toks vanduo nepavojingas sveikatai?
Manganas yra mineralas, kuris vandenyje atsiranda tirpstant uolienoms, nedideli kiekiai reikalingi organizmo funkcijoms užtikrinti, tačiau esant dideliam mangano kiekiui pastebima vandens spalvos, kvapo, skonio pakitimai, taip pat turi įtakos ruošiamo maisto kokybei. Kai mangano koncentracija vandenyje viršija leidžiamą normą daugiau kaip 10 kartų, yra pastebėta neigiama įtaka nervų sistemai, vystosi sindromas panašus į Parkinsono ligą, ypač jautrūs yra senyvo amžiaus žmonės bei mišiniais maitinami kūdikiai. Rizika sveikatai padidėja, kai mangano koncentracija geriamajame vandenyje didesnė, kaip 0,5 mg/l (Lietuvoje leidžiamas kiekis iki 50 mikrogamų litre).

Geriamojo vandens tyrimų kaina

Kokia vandens tyrimų kaina, norime ištirti geriamąjį vandenį.
Vandentiekio vandenį galima ištirti pagal Higienos normą HN 24:2003. Vanduo cheminiam tyrimui atnešamas į laboratoriją gerai išskalautame plastikiniame butelyje (geriausia nuo mineralinio). Pagal higienos normą atliekama 10 analičių:Bendras kietumas (bendrojo kalcio ir magnio kiekio) nustatymas titrimetrijos metodu - 7 Eur Chlorido kiekio nustatymas titrimetrijos metodu - 6 Eur; Drumstumo nustatymas turbidimetrijos metodu - 4,50 Eur; Geležies (bendrosios) kiekio nustatymas fotometrijos metodu - 11 Eur; Kvapo slenksčio nustatymas jusliniu metodu - 3 Eur; Nitrato kiekio nustatymas fotometrijos metodu - 7 Eur; Nitrito kiekio nustatymas fotometrijos metodu - 6 Eur; pH (vandenilio jonų koncentracijos) nustatymas potenciometrijos metodu - 4 Eur; Spalvos nustatymas fotometrijos metodu - 8 Eur; Sulfato kiekio nustatymas turbidimetrijos metodu - 10 Eur. Analites galima rinktis. Mikrobiologiniam tyrimui būtina paimti iš laboratorijos sterilų indą. Jo kaina - 16 Eur. Kolonijas sudarančių vienetų skaičius 22*C - 4 Eur; Žarninių lazdelių (E. coli) ir Koliforminių bakterijų skaičiaus nustatymas - 7 Eur; Žarninių enterokokų skaičiaus nustatymas - 4 Eur.
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija
Žolyno g. 36, LT – 10210 Vilnius