Namo šildymas saulės kolektoriais

Klausimas:
Ar įmanoma vien tik saulės kolektoriais apšildyti 100 m2 namą? Kiek tam prireiktų saulės kolektorių? Ar verta?
Komentarai:
Gamta tokia, kad Saulė mums šviečia ne visas dienas per metus ir žiemos metu jos turime dar mažiau, todėl nereikėtų galvoti apie pastovų šildymą.
Saulės kolektoriai Lietuvoje efektyviai gali būti naudojami nuo vasario mėn. iki spalio vidurio. Šuo laikotarpiu nemokamą Saulės energiją racionalu naudoti vandens šildymui ir daliniam šildymo palaikymui. Sistemos dydį racionalu rinktis įvertinant šilumos energijos poreikį, vartojimo intensyvumą ir esamus, ar galimus kitus šilumos energijos šaltinius.
Aurimas Jančaitis, UAB „IDEATHERM“
Vien tik saulės kolektoriais jokiu būdu neapsišildysit bet kokio dydžio namo. Kolektorių kiekis neišspręs saulės trūkumo reikalingiausiu metu (žiemą, kada jos labiausiai reikia). Saulės kolektoriais galima palaikyti šildymą (naudingumas bus tik iki 15%). Visai priešingas atvejis yra sistemos karšto vandens ruošimui. Su tokiomis sistemomis galima metinį poreikį padengti apie 70%. Ar verta? Manau tikrai taip: jeigu šildotės karštą vandenį katilu, tai 7 mėnesius pilnai tausojat katilą, nes jis tuo metu nedirba, visą darbą atlieką saulė. Jeigu šildotės elektra, tai 7 mėnesius jos nenaudosite ruošiant karštą vandenį.
Andrius, UAB "Staltika"
Negalima saulės kolektoriais apšildyti namo, nes nesutampa saulėtas ir šildymo sezonai. Galima įsirengti kombinuotą šildymo sistemą su saulės kolektoriais, akumuliacine talpa ir įprastine krosnimi ar šilumos siurbliu. Būtų mažinamos įprastino kuro ar elektros energijos sąnaudos. Skaičiuojant aritmetiškai atsipirkimą - saulės kolektorių sistema neatsipirks suprantamu laiku (7-10 metų). Tokios sistemos greičiau atsiperka viską suplanavus dar projektuojant namą, iš karto įsirengiant tinkamą šildymo sistemą su grindiniu šildymu ir kt.
Edmundas Žilinskas, UAB Saulės Energija
Teoriškai įmanoma saulės kolektoriais apšildyti namą. Tačiau neprasminga, nes kai labiausiai reikia šildymo – saulės mažai, kai saulės daug – šildyti nereikia. Prasminga yra saulės kolektorius integruoti į dalinį pastato šildymo sistemos palaikymą. Tam 100 m2 namui preliminariai užtektų 4 kolektorių po 2,5 m2.
Marijus Digrys, UAB Viessmann
Šildymui reikalinga be galo didelė sistema, o svarbiausia vasarą labai dideli kiekiai tonomis kašto vandens. Jeigu turite baseiną galimas tik dalinis namo šildymas. Investicija greitai atsiperka tik kaip alternatyva ruošti karštą vandenį, kuris kaupiamas į saulės kolektoriams skirtas talpas.
Ekspertai.lt
Saulės kolektorių sistema efektyviai veikia, kada ji yra suprojektuota kompensuoti iki 60-70% karšto vandens paruošimo, o namo metinių šildymo kaštų kompensavimui - iki 30%. Pateikiame karšto vandens ruošimo sistemos pavyzdį : 3-4 asmenims karšto vandens ruošimui reikia ~6 m2 ploto saulės kolektorių, kad paruoštume iki ~65% karšto vandens sunaudojamo per metus. Tačiau jei norėtume, kad saulė paruoštų visą 100% karšto vandens, reikia ~30 m2 ploto saulės kolektorių. Todėl sistema pernelyg pabrangsta, kad duotų realią naudą. Tas pats ir su namo šildymo kompensavimu. Taip yra dėl to, kad žiemą ypač sumažėja patenkantis į žemę saulės energijos kiekis, todėl norėdami surinkti tokį patį saulės energijos kiekį, turime smarkiai didinti saulės kolektorių plotą, o tai sukelia šilumos pertekliaus problemų vasarą ir sistemos įrengimo drastišką kaštų padidėjimą.
UAB Elmitra, Ekspertai.lt
Vien tik saulės kolektoriais namo Lietuvoje apšildyti neįmanoma, nebent kolektorius būtų didelis ir didelės akumuliacinės talpos, bet tai iškelia bendrą kainą. 12 vakuuminių vamzdžių pagamina apie 1 kW esant maksimaliam saulės apšvietimui. Su 1 kW apšildome apie 10 m2 namo.100 m2 namui reiktų apie 120-150 vamzdžių saulės kolektoriaus. Lietuvoje rudenį ir žiemą mažokai saulės, todėl reikia dar židinio ar šildymo katilo.
Donatas, Ekspertai.lt