Ar apsimoka šildyti butą elektra

Klausimas:
Mane domina ar apsimokėtų šildyti butą elektra su dabartinėmis elektros kainomis (36-45 cnt už kw/h). Bendras buto plotas 80 m2. Namas senos statybos (1958 m). Norėčiau sužinoti bendras metines - sezonines (6-7 mėn.) šildymo sanaudas kilovatais, litais, tarkim laikant bute 20-24 laipsnių temperatūrą.
Komentarai:
Ar apsimoka galite nuspręsti tik jūs patys. Mes galime pabandyti pateikti tik keletą skaičių. Mes turime Švedijoje darytą programėlę, kuri be tikslių skaičiavimų padeda suorientuoti būsto sąvininką. Pagal ją išeitų, kad norint turėti 24 C viduje kartu su karšto vandens ruošimu Jums reikėtų apie 23662 KWH šilumos energijos per metus. Taikant palankiausius tarifus tai sudarytų 2400 Eur per metus sąnaudų šildantis elektra. Kad sužinoti atsipirkimą turite įvertinti alternatyvios energijos Kwh kainą. PVZ įveskite dujų Kwh kainą ir gausite metinį efektą. Mes paskaičiavome, jeigu jūs pritaikytumėte šilumos siurblį butui šildyti, tada prie tokių pat energijos sąnaudų išlaidos metams būtų 625 Eur. Be abejo, duomenys apytikriai, priimti priėmus, kad skaičiuojamoji galia Jūsų butui yra 80 w/m2. Tokia prielaida reali jūsų situacijai.
Robertas Kleštornas, UAB Ekoklima
Šildytis elektros energija Lietuvoje - jau senokai vienas iš brangiausių būdų. Renovuojamam arba senos statybos namo šildymui (su sąlyga, kad ne pirmas ir ne paskutinis aukštas) yra skaičiuojama 100 W energijos 1kv.metrui apšildyti (ęsant lauko temperatūrai -18C, vidaus temperatūrai +20C). Tai konkrečiai Jūsų butui reiktų apie 8kW energijos. Šilumos prietaisas prie lauko temperatūros -10C dirba apie 10 valandų, tai 8 kW x 10h=80 kW per parą (80x0,10=8 Eur per parą, tai jei tokia temperatūra laikysis mėnesį - x 30=240 Eur mėnesiui). Jei lauko temperatūra aukštesnė - išlaidos mažės, žemėjant - didės. Tai išlaidos žiemos sezonui - priklausys nuo vidutinės žiemos temperatūros. Jei nėra galimybės pasirinkti kitą šildymo būdą, elektros šildymą reiktų "kombinuoti" kad ir pvz. su šilumos siurbliu "oras/oras" ar šildančiu oro kondicionieriumi. Tokiu būdu "kombinuota" šildymo sistema sumažintų elektros energijos sąnaudas nuo 3,5 iki 4,5 karto (COP - priklausomai nuo įrenginio tipo, gamintojo ir t.t.)
Apytiklsliai Jūsų butui reikės 13 500 kWh elektros energijos per sezoną. Skaičiuojant, kad elektros kaina šiandien sudaro 0.13 Eur/kWh, išlaidos šildymui sieks 1760 Eur per sezoną. Tačiau šie skaičiai paremti prielaida, kad bus padaryta aukštos kokybės šilumos izoliacija (šilumos poreikis neviršys 55 W/kv.m). Jeigu Jūsų senos statybos namas nerenovuotas ir Jūs pageidaujate turėti aukštesnę temperatūrą (20-24 laipsniai, vietoj 18-22 laipsnių), išlaidos buto šildymui dar padidės. Į klausimą - ar apsimoka elektrinis šildymas, galima atsakyti tik lyginant jį su kitais šildymo būdais. Norint sutaupyti iš buto šildymo sanaudas rekomenduojame atkreipti dėmesį į mažo galingumo šilumos siurblius "oras-vanduo" arba "oras-oras" arba elektrinius akumuliacinius radiatorius, kurie kaupia šilumą nakties metu, kai elektra pigesnė ir atiduoda dienos metu.
Ekspertai.lt
Lyginant šildymą elektra su kitais šildymo būdais reikia pripažinti, kad jis yra gana brangus. Vertinant iš apibūdinimo, skaičiuojamas šildymo galingumas šiuo metu būtų apie 100W/m2. Taigi priklausomai nuo to, ar šalta žiema, šildant elektra už šildymą ir karšto vandens ruošimą gali tekti per metus sumokėti daugiau nei 2320 Eur. O šildant šilumos siurbliu -- kiek daugiau, nei 600 Eur. Tad per metus sutaupoma apie 1740 Eur. Šildant elektra dar reikėtų atkreipti dėmesį, ar pakankamos galios namo elektros įvadas. Padidinti esamą elektros įvado galingumą taip pat nemažai kainuoja. Tačiau, kita vertus, įrengti elektrinio šildymo sistemą būtų daug pigiau, nei šilumos siurblį. Taigi sulyginę metines šildymo išlaidas bei sistemos įrengimo kainas galite padaryti išvadą, koks šildymo būdas būtų optimaliausias.
Praktiškai tokio namo šildymas elektra būtų brangus. Nežinau, kokios galios pas Jus yra elektros įvadas. Vien apšildymui reikalinga min. 7-8 kw, galios panaudojimo koeficientas šiam namui būtų ne mažesnis kaip 0,7. Taigi per vieną valandą sunaudosite ~5 kwh, per vieną parą apie 100 Kwh. Vidutinė kaina ~0.12 Eur/kwh. Para kainuotų apie 12 Eur. Naudojant elektrinius šildytuvus su ventiliatoriais kaina sumažėtų 25-30%, tačiau gyvenamuose namuose naudoti tokius šildytuvus nerekomenduojama. Pagal visus paskaičiavimus Jums elektrinis šildymas kainuotų 200-320 Eur/mėn. Apie 30-40% būtų galima sumažinti naudojant programinį valdymą.
Galiu pabrėžti, jei šiuo metu bute palaikoma temperatūra yra 20-24 laipsniai, tai šildant butą elektra sąskaita už šildymą bus tikrai didesnė. Argumentas: sąskaitos už šildymą išrašomos už kWh. Viena kWh iš šilumos tiekėjo kainuoja apie 24 ct/kWh, o elektros kaip jau minėjote 36 ct/kWh naktinė ir 45 ct/kWh dieninė. Sutaupymai galėtų būti, jei nebūtų gyvatuko mokesčio. Norit paskaičiuoti išlaidas, reikia žinoti, kiek namo sienų ribojasi su išore, kokia kryptis (šiaurė, pietūs ir t. t.), ar virš Jūsų nėra stogo, apačioje rūsio ir t. t.
Ekspertai.lt
Šildymą elektra pigu įsirengti ir nesudėtinga eksploatuoti - tereikia nusipirkt akcijinių el. radiatorių ir įjungti į elektrą. Bet per du metus elektros suvartosite už tiek, kiek kainuoja oro kondicionieriai - žiemą sunaudosite 3 - 4 kartus mažiau elektros nei su el. radiatoriais, negana to turėsite patogumą ir vasarai - atvėsindami patalpas. Jei jau yra šildymo sistema, galima jų šildymui naudoti šilumos siurblį, deja vasarą jis kambarių nevėdina. Nepamirškite, kad yra ir šildymo katilai ir dujiniai, ir kieto kuro.
Nenurodėte, kokiu būdu šildotes dabar. Tačiau šildymas elektra - pats brangiausias. Prognozuojami kaštai būtų ~3500-4000 Eur per metus. Norint pigesnės eksploatacijos ir tinkamai įrengus c.s.s. pigiau 2-2,5 karto būtų šildyti šilumos siurbliu oras-vanduo.