Šilumos siurblio sąnaudos

Klausimas:
Norėčiau pasistatyti šildymo sistemą oras vanduo. Namas 2a. apšiltintas 10 cm polistiroliu, dalis šildomų grindų ir kita likusi radiatorių šildymas yra 120 kv. Kokio galingumo reikėtų rinktis šilumos siurblį ir kokios būtų elektros sąnaudos? Nes buvo keletas rangovų, tai išgąsdino jų pasakytos kainos už per mėnesį (~80 Eur). Ar čia normali kaina, net nežinau kuo tikėti. Ir kiek laiko tarnauja šilumos siurbliai?
Komentarai:
Sąnaudos šildymui su šilumos siurbliu daugiausiai priklauso nuo namo apšiltinimo, varžos ir sandarumo, ir nuo šilumos siurblio efektyvumo, kurį naudosite. Tai tiksliausiai galima būtų padaryti, jeigu galėtumėte pranešti, kiek malkų ar kiek kitokio kieto kuro jūs sukūrenate per 12 mėn. Mes turime kompiuterinę programą, kur su mūsų siurbliais būtų galima nustatyti sąnaudas. Grubiai galiu pasakyti, kad sąnaudos yra panašios, kaip kad yra sąnaudos perkant kietą kurą, pvz. skaldytas malkas. Dėl to gyventojai dabar masiškai keičia kieto kuro katilus į šilumos siurblius, nes sąnaudos nepadidėja, o komfortas pagerėja. Aplinkos projektų valdymo agentūra kompensuoja apie pusę išlaidų perkant šilumos siurblį.
Robertas Kleštornas, UAB Ekoklima
Rangovai nežino tikslių Jūsų būsimų sąnaudų. Jūsų būstas prašo tam tikro energijos kiekio norimai temperatūrai palaikyti. Šiuo atveju, dengiant jį šilumos siurbliu, susiduriate su sunkumu - radiatoriais. Šildyti radiatoriams reikia didesnės temperatūros sušildyti patalpą radiatoriumi. Kuo aukštesnę temperatūrą paduoda šilumos siurblys į radiatorius, tuo mažesnis jo efektyvumas. Todėl 80Eur yra suma, kurią Jums sakys dauguma montuotojų.
Tokiam plotui siūlytume Panasonic 9kW T-CAP modelį - jo kaina (tik siurblio) būtų 5840 Eur su PVM
Andrius Paliukėnas, UAB "Paltaja grupė"
Be detalių skaičiavimų, galima tik labai apytikriai numanyti, kad minėto namo šilumos nuostoliai, esant skaičiuojamąjai lauko temperatūrai (-22 ar -23 laipsniai), galėtų sudaryti apie 55 W/m2 (nuo 50 iki 60 W/m2).
Tokiu atveju reikėtų apie 6,6 kW galios vien tik šildymui. Dar pridėkime mažiausiai 1 kW galios karšto vandens ruošimui ir turėsime apie 7,6 kW galios poreikį.
Reikia žinoti, kad oras-vanduo šilumos siurblių galia krentant lauko oro temperatūrai mažėja, o deklaruojama, kai lauke yra +7 laipsniai šilumos, tai ta deklaruota galia, esant -22 laipsniams šalčio gali siekti tik apie pusę deklaruotos galios.
Tokiu atveju neapsimoka rinktis labai galingo šilumos siurblio, kuris padengtų galios poreikį, esant lauke -22 laipsniams. Įvertinant, kad tokios žemos temperatūros paprastai būna vidutiniškai tik apie 5 paras, o žemiau -7 temperatūros būna apie 2-3 savaites, tai galima būtų rinktis deklaruojamą siurblio galią prie +7 laipsnių apie 8,0 kW.
Tokios siurblio galios užtektų iki -7 laipsnių lauko temperatūros, o likusį neilgą šaltesnį laikotarpį būtų naudojami papildomi elektriniai šildymo elementai, kurie dažniausiai jau būna įmontuoti į šilumos siurblį. Aišku, visada reikia turėti alternatyvinį šilumos šaltinį (židinį, krosnelę ar kieto kuro katilą).
Įvertinus, kad šildymo sezonas sudaro apie 220 dienų, kurių vidutinė temperatūra (žiemos arba šildymo sezono) svyruoja apie 0 laipsnių, galime apskaičiuoti, kiek reikėtų sunaudoti elektros šilumos siurbliui.
Prie tokios vidutinės oro temperatūros reikėtų vidutiniškai apie 0,48 maksimalios galios (kai lauke -22 laipsniai). Tai reiškia, kad vidutiniškai per šildymo sezoną reikėtų apie 7,6 kW x 0,48 = 3,65 kW. Sunkiausias momentas, kai reikia įsivertinti šilumos siurblio sezoninį transformacijos koeficientą. Realybėje jis būna apie 2,8-3,0. Tai mums parodys, kiek kartų mažiau mums reikia sunaudoti elektros.
Taigi, 3,65 kW / 3,0 x 220 dienų x 24 valandų/parą = 6424 kWh. Įvertinus elektros kainą pagal įvairiausius vartojimo planus, vidutiniškai ji gali būti apie 11,5 -12,0 ct/kWh. Taigi, šilumos siurblys per šildymo sezoną sunaudos elektros už 6424 kWh x 0,12 Eur/kWh = 770 Eur. Dar įvertinkime papildomas elektros sąnaudas, tiesiogiai šildant elektriniais šildymo elementais - apie 1000 kWh, tai sudarys apie dar apie 110 Eur. Taigi iš viso per šildymo sezoną reikės apie 880 Eur.
Padalinus iš 6 mėn. trukmės šildymo sezono, gausime vidutiniškai apie 146,7 Eur/mėn.
Rudens ir pavasario mėnesiais ta suma bus mažesnė, o šalčiausiais žiemos mėnesiai bus didesnė už vidutinę.
Reikia atkreipti dėmesį, kad čia yra tik preliminarūs vidutiniai skaičiavimai, nežinant tikslių namo parametrų ir gyvenimo subtilybių (taupant - ne visas patalpas šildant ir pan.). Todėl realūs skaičiai gali būti ir mažesni.
Šilumos siurbliai turėtų tarnauti panašiai kaip ir buitinis šaldytuvas, t. y. vidutiniškai apie 15 metų. Nors yra šaldytuvų, kurie neužmušamai veikia ir > 30 metų.
Dr. Arūnas Stikliūnas, Gilius ir Ko, UAB
Klausk
eksperto