Terma, UAB ekspertų komentarai

Terma, UAB
Europos pr. 110, 46351 Kaunas
Atsiliepimai 0

Per apsauginį boilerio vožtuvą pradeda bėgti vanduo

Gal galėtumėm išspręsti tokią bėdą su dviem nuosekliai sujungtais boileriais. Situacija iliustruota prisegtame paveiksliuke. Turime du nuosekliai sujungtus boilerius Ariston Velis WiFi 100 (80 litrų kiekvienas). Prieš pirmąjį boilerį yra atbulinės eigos vožtuvas ir tuomet apsauginis slėgio vožtuvas. Tarp boilerių yra du išsiplėtimo indai po 5 litrus (pridėti vėliau, bandant išspręsti problemą). Kai boileris (ar abu boileriai, priklausomai nuo poreikio) po ilgesnio išjungimo įjungiami, vandeniui kaistant sukyla spaudimas ir per apsauginį vožtuvą pradeda bėgti vanduo. Norėtųsi sprendimo, kad sistemoje toliau nuo atbulinės eigos vožtuvo spaudimas nesukiltų tiek daug. Kokie galimi variantai? Problema aktuali tik tuomet, kai boileriuose vanduo visiškai šaltas ir jie įjungiami po ilgesnės pertraukos.
Reikia pasižiūrėti koks vidutinis slėgis vandentiekyje, sakykim 3 bar, tada į išsiplėtimo indus per viršuje esantį ventilį įpūsti oro iki 3,1 - 3,2 bar slėgio. Daugiau nelašės. Dar gali būti, kad išsiplėtimo indo guminė diafragma kiaura, tada reiks keisti patį indą.

Šildymo sistemos elektra

Domina šildymo būdas. Namas 80 m2, labai šiltas, šių metų statybos. Viskas atlikta garantuotai kokybiškai mano rankomis. Grindys 25cm ESP 100, sienos 28 cm, perdanga 43cm, langai lauke softline 82 ir t.t. Šiuo metu montuojamas židinys su oro paskirstymo funkcija. Ventiliacija - savaiminė, be rekuperatoriaus. Dujų nėra, katilinė 1,5*0,9 metro, buvo numatytas šilumos siurblys, bet matau, jog neapsimoka. Kamino katilinėje nėra. Domina šildymo sistema, linkstu elektros link, nes šilumos siurblys neatsipirks per 10 metų.
Jūs esate teisus. Sistema su šilumos siurbliu vanduo-vanduo brangi, viskas su darbais galėtų kainuoti iki 10-12 tūkstančių EUR. Šildymo sistema su elektriniais radiatoriais ir/ar grindų šildymu 1-2 tūkst. EUR. Esant labai šiltam nedideliam namui su židiniu ir ortakiais rekomenduoju elektrinį šildymą (be vandeninių radiatorių ir katilinės), Dar ateityje rekomenduoju saulės elektrinę ant stogo, kuriai galima gauti 25 procentų kompensaciją, kai praeis 5 metai po namo pridavimo (pagal dabar galiojančią tvarką, gal keisis). Elektrinės 1 kW kainuoja apie 1000 EUR be PVM. Su parama atsipirkimo laikas apie 6-7 metai.

Ar galima sujungti du elektrinius boilerius

Norėčiau paklausti, ar galima kaip ir sujugkti du elektrinius boilerius, kad jie veiktų kaip vienas.
Vienas iš naudojimo variantų:
- naudojant du elektrinius karšto vandens šildytuvus vienu metu, juos reiktų sujungti pagal pridedamą schemą. Balansiniais ventiliais reikia sureguliuoti srautus, kad abu šildytuvai dirbtų vienodu apkrovimu. Apsisaugojimui nuo nusiplikymo rekomenduojamas termostatinis karšto vandens sumaišymo vožtuvas, kuriuo nustatoma pageidaujama karšto vandens temperatūra į maišytuvus. Karšto vandens ruošimo šildytuve temperatūra nustatoma termostatu +60'C.

Renkamės saulės kolektorių

Į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis saulės kolektorių.
Renkantis saulės kolektorių pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į jo technines specifikacijas, suteiktus sertifikatus. Dauguma gamintojų turi ir tiek paprastesnius tiek efektyvesnius saulės kolektorius. Pvz.: su variniu arba aliuminio absorberiu, su selektyve danga absorberio danga arba be jos, prizminiu arba paprastu grūdintu stiklu, su pilno vakuumo kolbomis arba ne. Ne mažiau svarbus faktorius mūsų klimato sąlygomis saulės kolektoriaus šiluminė izoliacija ir atsparumas aplinkos poveikiui. Montuotojas be abejo turėtų pasidomėti saulės kolektorių montavimo galimybėmis, tvirtinimo elementų įvairove.Vis dėlto reikėtų vengti neaiškios kilmės produktų „Gamintojas Kinija". Produkciją pirkti iš patikimų rankų, firmų, kurios Lietuvos rinkoje dirba ne vienerius metus, galinčių ne tik parduoti produktą, bet suteikti ir konsultacijas, garantinį bei pogarantinį aptarnavimą.

Saulės kolektorių montavimo kryptis ir kampas

Koks turi būti saulės kolektorių montavimo kampas ir kryptis, norint gauti maksimalų jų efektyvumą.
Šiuolaikiniai saulės kolektoriai nėra ypatingai reiklūs sumontavimo kampui. Naudojami naujos kartos absorberiai, prizminis ypatingai laidus saulės spinduliams stiklas, kuris krentančius saulės spindulius „laužia" į absorberį. Tačiau rekomenduojamas kampas siekiant maksimalaus efektyvumo visus metus 40-50 laipsnių nuo horizonto, šiltuoju metų laiku 30-40 laipsnių nuo horizonto, šaltuoju metų laiku 55-70 laipsniai nuo horizonto. Saulės kolektoriai turėtų būti montuojami pietų kryptimi, ~10 laipsnių nuokrypis į rytus ar vakarus ženklios įtakos neturi. Tačiau galimas variantas saulės kolektorius sumontuoti ant skirtingų stogo šlaitų, fasadų ir kt.

Saulės kolektorių efektyvumas

Kiek yra efektyvūs saulės kolektoriai ir ar verta juos naudoti Lietuvos sąlygomis?
Saulės kolektorius naudoti tikrai verta. Mūsų klimato sąlygomis efektyviausiai sistemos dirba nuo balandžio pradžios iki rugsėjo galo. Teisingai suprojektuota sistema gali patenkinti iki 95% karšto vandens poreikio šiltuoju metų laiku ir apie 60% metinio karšto vandens poreikio. Standartiniu atveju galima parama šildymo sistemai iki 30%. Saulės kolektorių sistemos ypač efektyviai dirba šildydamos lauko ir vidaus baseinus.

Saulės kolektorių montavimas, ką reikia žinoti iš anksto

Statome namą ir ateityje esame numatę ant stogo įrengti saulės kolektorius. Ką mums reikia žinoti iš anksto statybų metu, kad paskui nebūtų problemų su saulės kolektorių montavimu. Kokias saulės kolektorių sistemos dalis svarbiausia padaryti dar statybų eigoje?
Pirmiausiai reikėtų pasitarti su projektuotojais ir numatyti, kad prie jūsų šildymo ir karšto vandens ruošimo sistemos ateityje būtų galima prijungti saulės kolektorius. Pvz.: įsigyti kombinuotą akumuliacinį vandens šildytuvą, namatyti angas vamdzdynų nevedimui nuo stogo iki katilinės, sumontuoti tvirtinimo elementus ant stogo.

Geoterminis šildymas rąstiniam namui

Planuojame statyti rąstinį namą, apie 120 m2. Norėčiau Jūsų patarimo, kokį pigiausią šildymo būdą galėtumėte patarti pasirinkti. Ar geoterminis šildymas tinka rąstiniams namams?
Rąstinio namo šildymo būdas gali būti įvairus, tame tame tarpe ir geoterminis. Kadangi aš neturiu duomenų apie Jūsų namo aplinkos infrastruktūrą t.y. neaišku ar netoliese yra gamtinių dujų įvadas, galėčiau siūlyti kelis šildymo būdo variantus: automatizuota granulių deginimo katilinė (gali būti universalus katilas turintis galimybę papildomai deginti ir smulkintą anglį bei įvairių rūšių grūdus), elektrinis šildymas, minėtasis geoterminis šildymas bei mišrios sistemos (pvz. elektrinis šildymas + saulės kolektorių sistema, granulių deginimo katilinė su elektriniu katilu bei su saulės kolektorių sistema). Dar papildomai galima būtų svarstyti apie suskystintų dujų katilinę arba skysto kuro deginimo katilinę, bet tokiu atveju iškiltų tam tikrų papildomų sąlygų (kaip kuriais atvejais neįgyvendinamų), kurių nereikėtų įvykdyti pasirinkus iš kitų šildymo alternatyvų. Pastatui šilumos šaltinį reikia apspręsti dar prieš darant namo projektą. Tokiu būdu galima numatyti reikiamą patalpos plotą visiems katilinės įrenginiams. Taip pat reikėtų paminėti, kad investicija daroma vieną kartą ir turi būti optimali, todėl būtina atlikti detalų visų galimų ar norimų šildymo būdų techninį - ekonominį skaičiavimą, tam kad vėliau netektų nusivilti.