justinas79 ekspertų komentarai

justinas79
100% rekomenduoja
Atsiliepimai 3
su
Vilnius, 123
su******@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2022.12.07 paklausimą:
Labas ekspertai, pasakykit prašau kur patartumėt naudoti (kuriems įrenginiams) nuotėkio rėlę? Naujos statybos namas dabar planuojamas el. skydas.
Ačiū
st
Klaipėda, 8671***66
st*********@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2021.03.26 paklausimą:
Noriu pirkti žemės sklypą, kuriame nėra elektros tinklų, ir jame pasistatyti poilsinį namelį. Ar galimas toks variantas, kad nesivesti elektros tinklų (atsivedimas kainuotų apie 7tūks), o ant pievos pasistatyti saulės elektrinę ir naudotis jos išgaunama elektra visus metus? Namukas būtų apie 40kv., šildymas taip pat elektros principu.
va
Molėtai, 8659***02
va*************@***il.com
Įvertintas atsakymas į 2019.07.07 paklausimą:
Turiu ESO išduotas sąlygas elektros energijos PADIDINIMUI, prieš pasirašant prijungimo paslaugos sutartį ESO reikalauja pateikti rangovo aktą ESO svetainėje, taip pat rangovas turi būti apsidraudęs civilinės atsakomybės draudimu. Gal galite parekomenduoti konkrečias įmones, kurios gali tai padaryti? (nuo kovo mėn. ieškau !)

Nuotėkio rėlės naudojimas

Labas ekspertai, pasakykit prašau kur patartumėt naudoti (kuriems įrenginiams) nuotėkio rėlę? Naujos statybos namas dabar planuojamas el. skydas.
Jei biudžetas leidžia, nuotėkių reles galima naudoti visiems kištukiniams lizdams (atskiros relės kiekvienai grupei), laukui. Vienos bendros relės visam namui statyti nerekomenduojama, nes esant gedimui nebus aišku dėl kurios grupės išmeta relę.
Pigesnis variantas būtų: 4p nuotėkio relė virtuvės zonai, 2p nuotėkio relės skalbyklei, džiovyklei, WC lizdams, visoms lauko grupėms.

Saulės elektrinė vs elektros tinklai

Noriu pirkti žemės sklypą, kuriame nėra elektros tinklų, ir jame pasistatyti poilsinį namelį. Ar galimas toks variantas, kad nesivesti elektros tinklų (atsivedimas kainuotų apie 7tūks), o ant pievos pasistatyti saulės elektrinę ir naudotis jos išgaunama elektra visus metus? Namukas būtų apie 40kv., šildymas taip pat elektros principu.
Vien tik saulės elektrine jūs niekaip neužtikrinsite elektros poreikio visus metus. Geriausiu atveju balandžio-rugsėjo mėnesiais. Nuo Spalio iki Kovo mėnesio saulės yra ganėtinai mažai, o žiemą ištisus mėnesius būna saulė nepasirodo, o sukaupti tokius kiekius, kad užtektų žiemai yra tiesiog neįmanoma. Be to, taip pat turėsite statytis baterijas energijos kaupimui, taigi pakankama saulės elektrinė su automatika ir baterijom greičiausiai atsieis brangiau nei tie 7000 Eur, o elektros visus metus vis tiek neturėsite. Geriausias sprendimas, jei elektra reikalinga visus metus, yra dyzelinis generatorius, na priedo galima pasistatyti saulės elektrinę, kad vasarą elektrą turėtumėt nemokamai... Įmanomas teorinis "nemokamos" elektros variantas - saulės elektrinė+vėjo jėgainė, bet čia irgi yra niuansų, o investicijos dar didesnės.

Elektros įvedimas nuo elektros stulpo

Pasikeičiau sodo namo stogą, dabar neturiu elektros. Stulpas nuo namo už 3m, bet ne mūsų žemėje, tad kasti negaliu. Ar galima oru pasijungti, kaip visada ir buvo?
Patys pasijunginėti prie stulpo ar skaitiklio negalite. Viską turite derinti su ESO. Geriausia pasiskambinkite į ESO ir į visus klausimus bus atsakyta. Greičiausiai ESO parengs prijungimo sąlygas, pagal kurias turėsite ir įsirengti savo skaitiklio "pusėje" kabelį. Dabar oro linijos ESO nebeleidžia įsirenginėti, kabeliai klojami po žeme.

Elektros įvado galios didinimas nekeičiant kabelio

Šiuo metu name įvesta trifazė 12kW galia, kabelis nuo elektros tinklų iki namo - CYGY 5x4, ilgis apie 30m. Kiek galima būtų padidinti elektros įvado galią nekeičiant dabartinio kabelio? Ar užtektų kabelio 18kW galiai?
CYKY 5x4mm2 variniam įvadiniam kabeliui galima statyti 25A automatą (~16 kW). Kaip suprantu pas Jus dabar įvadinis automatas yra 20A, taigi galima statyti vienu "žingsniu" didesnį, t.y. galima pasididinti galingumą nuo 12kW iki 16kW.

Kabelių parinkimas elektros darbams

Ruošiuosi elektros darbams ir medžiagų pirkimui. Pastatytas skaitliukas ant stulpo su leidžiama galia 15 kW iki pastato kur bus paskirstymo spinta apie 15m, iš šio pastato reikės vesti kabelį į namą, į kitą pastatą pirtį ir į pavėsinę. Būtų malonu, jeigu patartumėte kokius kabelius pirkti: a - nuo skaitliuko, kuris yra ant stulpo į pastatą, kur planuojama paskirstymo dėžė 15m b - nuo pastato, kur bus sumontuota paskirstymo dėžę į pastatą pirtį 50m. Ten bus elektrinė pirtelė ir boileris c - nuo pastato, kur bus sumontuota paskirstymo dėžė į gyv. namą 25m d - nuo pastato, kur bus sumontuota paskirstymo dėžė į pavėsinę 40m
Pagrindinius kabelius rekomenduoju kloti storesnius aliumininius (bus su atsarga ir pigu). Žinoma galima rinktis varinius, bet bus brangu ir už tą patį rezultatą (pvz vietoj AXMK 5x16mm2 eitų varinis CYKY 5x10mm2);
Rekomendacijos:
a) nuo stulpo iki pastato - AXMK 5x16 mm2;
b) nuo pastato iki pirtelės AXMK 5x16 mm2;
c) nuo pastato iki namo AXMK 5x16 mm2;
d) nuo pastato iki pavėsinės CYKY 3x2,5 mm2 (arba pagal poreikį jei bus numatoma galingesni įrenginiai kaip kaitlentė, šildytuvas/ai ar pan - CYKY 5x2,5mm2 ar CYKY 3x4mm2).

Automatinių jungiklių parinkimas

Name apšvietimui išvedžioti 1.5mm skerspjūvio laidai, rozetėm 2.5mm, orkaitei atvestas trifazis laidas. Bendra ateinanti įvado galia 16kW. Kokius reikėtų namui pasirinkti automatinius jungiklius, klasės (B, C) ir srovės, kokį įvadui, apšvietimui, rozetėm?
Nėra jokio skirtumo kokios klasės pasirinksite automatukus. Galima pvz. įvadinį statyti C32, o visus kitus B klasės (B16 rozetės, B10 apšvietimas ir pan.). Nuotekio reles geriausia statyti atskirai grupėm (pvz. indaplovė, skalbimo mašina, rozetės, lauko rozetės, san mazgai). Bendrai visam įvadui geriau nestatyti, nes esant gedimui išmuš bendrą nuotekio relę ir nebus aišku, kurioje grupėje problema. Nuotekio relių nereikia apšvietimui, silpnom srovėm, šildymui (katilui), rekuperatroiui, vandens siurbliui, kondicionieriui.

Rozetės pajungimas nuo kabelio be įžeminimo

Iki namo atvestas dviejų gyslų kabelis be įžeminimo (nėra geltonai žalio laido). Kaip nuo tokio įvado pajungti rozetę su nuotėkio rėle vonioje? Kitas klausimas kas privalo įžeminti el. skaitliuko spintą lauke, aš ar elektros tiekėjas?
Iš įvadinio skydelio (kur ateina į namą įvadas) reikia prasivesti 3 gyslų kabelį į vonią ir rozetę sujungti normaliai, o skydelyje nulį (mėlynas laidas) paleisti per nuotekio relę, o įžeminimo laidą pajungti prie įvadinio nulio (ne per nuotekio relę), tada nuotekio relė dirbs kaip priklauso. El. skaitliuko spintą lauke turi įžeminti el tiekėjas, ta spinta Jums nepriklauso ir jūs su ja nieko daryti negalite.

Kaip nustatyti kokia atvesta elektros galia neturint dokumentų

Gavau pasiūlymą įsirengti saulės elektrinę ant stogo. Tačiau jai ir specialiam skaitikliui reikalingas bent 5 kW įvado galingumas. Kai stačiau namą, tai stengiausi įsivesti tuo didesnį galingumą, nes yra 3 aukštai, visuose - po elektrinę viryklę, trifazė, elektriniai du boileriai. Taigi panašiai 1996 metais buvo galingumas įvestas 16 (ar 18) kW. Tačiau dabar ESO man tvirtina, kad mano įvadas esąs 3 kW. Aš kažkokių su elektros įvadu susijusių dokumentų pas save nerandu. Paprašiau ESO, kad jie surastų archyve įvado pridavimo dokumentą, bet po ilgesnės pertraukos man atrašė, kad jie neturi, neva saugoti privalo tik 10 metų. Galiausiai sutikau sumokėti už galingumo padidinimą, užpildžiau paraišką ir net pervedžiau pinigus. Bet vėl išrado naują problemą: kadangi tuo metu (apie 1993-1996) elektros kabelius išvedžiojom patys (privačių namų rajono bendrovė, kuri dabar jau neegzistuoja) ir pasistatėme pastotę, kurią vėliau Elektros tinklai perėmė, tai jie padidinti galios man negali, nes požeminiai kabeliai jiems nebuvo perduoti. Aš jaučiuosi apgautas, nes galia iš tiesų buvo (ir galbūt yra) visai ne tokia, kokią jie teigia. Tebestovi net 6 elektros išjungimo automatai (3 aukštams, 3 trifazėms) ir manau, kad mano įvadas yra išties pakankamas, tik nežinau, kaip tai įrodyti. Gal galėtumėte Jūs kažką patarti ar gal net ir sutvarkyti šį reikalą?
Pažiūrėkite kokio amperažo pas Jus pastatytas įvadinis automatas (jis turi būti prieš skaitiklį), pagal jį ir žinosite kokia pas Jus galia. Bet tai nieko nekeičia, Jums reikia kažkokių dokumentų arba kitų veiksmų, kad ESO "matytų" kas ir kaip. Situacija išties nestandartinė...
Beje reiktų daugiau informacijos dėl tų požeminių kabelių, kaip suprantu ESO neturi informacijos apie požeminius kabelius kurie eina nuo pastotės iki paskirstymo spintų (ten kur stovi skaitliukai)? Jei taip, tai gal būt užtektų atestuotos įmonės kabelių varžų matavimų, principinių schemų ir pan (kitaip tariant projekto) ir tada galią galėsite pasididinti.
Bet kokiu atveju Jums geriausia išsikviesti atestuotą elektriką, kuris vietoj galės įvertinti situaciją ir patars kaip toliau elgtis.

Namo elektros instaliacijos pakeitimo kaina

Norėjau paklausti kokia maždaug būtų kaina viso namo elektros instaliaciją pakeisti, ir ar reikia lupti senus laidus, ar tiesiog kažkaip reikia juos atjungti ir galima tiesiog dėti naujus? Namas senos statybos, norime atnaujint. Namas 2 aukštų. Mūrinis, apie 180 kv.
Darant naują elektros instaliaciją senų laidų išlupinėti nereikia. Dažniausiai elektros instaliacijos atnaujinimas eina kartu su namo remontu (sienų perdažymas, lubų remontas ir pan) todėl geriausia yra visur išsivedžioti naujus kabelius ir pasidaryti elektros instaliaciją pagal šių dienų reikalavimus. Elektros instaliacijos kaina priklauso nuo keletos faktorių ir tiksliai gali būti paskaičiuojama vietoje įvertinus darbus, peržiūrėjus projektą (arba jei nėra projekto, tai vietoje išsiaiškinant taškų kiekius ir t.t.). Kaina gali būti ir 800 Eur ir 3000 Eur ar dar didesnė. Viskas priklauso nuo poreikio, darbų kiekio, darbų pobūdžio ir pan.

Trifazis įvadas į gyvenamąjį namą

Gal galite patarti kokį elektros galingumą geriausia būtų įsivesti į gyvenamąjį namą? Namas 80kv. Manau jog užtektų 10kW. Bet ar trifazį ar vienfazį, kas geriau?
Jei šildytis planuojate elektra (pvz oras-vanduo, oras-oras ar pan), tai planuokite bent 12 kW. Vienfazio Jums niekas neduos, tai bet kokiu atveju turėsite trifazį įvadą. Na žiūrint praktiškai, tai kuo didesnis galingumas, tuo geriau, o įsivedimo kaina už darbus, medžiagas ir dokumentaciją praktiškai nesiskirs.

Viryklės pajungimas bute nuo atskiro įvado

Gyvenu senos statybos daugiabutyje, norėčiau vietoj dujinės kaitlentės statytis indukcinę 2 skylių (2,2 ir 1,2 kW), taip pat keisčiau dabartinę elektrinę orkaitę Beko į mažesnės galios - 1,2 kW Samsung. Bute nauja elektros instaliacija, elektrinei orkaitei atvestas atskiras laidas, butui priklauso oficialiai 3 kW, skaitiklis vienfazis. Galios didintis nenorėčiau, nes laiptinės skydinėse, tai kiek suprantu laidai seni. Ar galėčiau jungtis minėtą 2 skylių indukcinę kaitlentę, ar tai leistina? Ar nepažeisčiau kažkokių teisės aktų taisyklių? Ar reikia kažkokių ESO leidimų ir pan.?
Jokių leidimų ar prašymų jums nereikia. Jūsų buto elektros galią apsprendžia prie skaitliuko stovintis įvadinis apsauginis automatas. Jei viršysite automato nominalią srovę 30%, automatas išsijungs (automatas ir yra skirtas apsaugoti kabelius nuo per didelės srovės ir kaitimo). Taigi jei pasistatysite indukcinę viryklę, tai ją įjungus, daugiau galingesnių įrengimų tuo metu negalėsite įsijungti (pvz arbatinuko, indaplovės, dulkių siurblio, skalbyklės ar pan), kitaip išmes įvadinį automatą.
Būna dar tokių atvejų, kai buto galia yra "dirbtinai" padidinta savavališkai, t.y. įvadinis automatas pakeistas galingesniu "kad neišmušinėtų" (dažnai daugiabučių laiptinėse įvadiniai automatai nėra plombuojami arba plombos nėra kaip uždėti). Tokiu atveju kyla pavojus kabelių perkaitimui ar net užsidegimui.

Įvadinio kabelio pajungimas į mobilaus namelio elektros skydelį

ESO šalia sodo sklypo pastatė įvadinį skydelį. Dabar norėtume pasijungti nuo jų skydo įvadinį kabelį į sklype esantį mobilaus namelio elektros skydelį (jo viduje). Žinau, kad reikės įvadinio kabelio varžų protokolo. Ar reikės mobilaus namelio skydelio elektrinės principinės schemos, norint kad pajungtų elektrą? Ar geriau reikėtų statyti atskirą lauko elektros skydelį ir tada nuo jo prijungti mobilų namelį?
Galite atsivesti įvadinį kabelį tiesiai į mobilų namelį ir pajungti (jei viduje yra normali elektros instaliacija). Pagal reikalavimus skydelyje (namelyje) turėtų būti pajungta nuotekio relė ir pajungta bent viena 1F, be viena 3F rozetė. lauke tikrai nereikia statyti atskiro skydelio - taupykite pinigėlius. Po to galėsite atsijungti kabelį iš mobilaus namelio ir atsivesti į pastatytą namą (iškart įsivertinkite kokio ilgio reikia kabelio ir pasiklokite su rezervu).

Elektros įvado galingumas

Jei pvz. DAIKIN šilumos siurblio ERLQ008CV3-EHBH08CB3V 10,02 kW (vienfazis) galia nurodyta - 10,02 kW, o elektrinis tenas - 3 kW, tai reiškia, kad esant dideliam šalčiui (-30) įsijungia tenas ir naudoja 3 kW elektros į valandą? Ir aplamai kaip nusprendžiama kokio galingumo turi būti elektros įvadas į namą, kad užtektų? Jei yra 10 kW, apie 120 kv. m. namui, ar užtenka?
Jei namas šildomas elektra (oras-vanduo), tai paprastai įvado galingumo vartotojai prašo bent 12 kW. Bet kokiu atveju, geriausia "prašyti" ESO kuo daugiau kW, nepamaišys. Optimaliausia yra 12-15 kW, čia kaip jūs nuspręsite. 10kW taipogi pilnai užteks jūsų poreikiams, jei nenaudosite "nestandartinių" galingų elektros įrenginių, kaip pvz suvirinimo aparatų, medžio pjovimo staklių, elektromobilio pakrovimo stotelių ir pan.
O oras-vanduo šildymo katilui atsiveskite 5x4mm2 kabelį ir į lauką išveskite 3x2,5mm2 kabelį.

Elektros atvedimas į sklypą per kelią

Turime tokią situaciją: ESO numatė elektros atvedimą iki sklypo nuo el. dėžutės, esančios kaimyno sklypo gale. Atstumas ~ 40 m. Reikės vestis palei visą jo sklypą. Ar reikalingas kaimyno raštiškas sutikimas? Tačiau prieš mūsų sklypą, per projektuojamą kelią (šiuo metu kelias padarytas iš statybinių šiukšlių) yra kita el. dėžutė, iki kurios atstumas tik 15 m. Ar mes galime jungtis prie arčiau esančios dėžutės? Ar galim atsivesti elektrą per kelią? Ar reikia kažkokių spec. leidimų/ sutikimų? Ar yra spec. reikalavimų?
Jūs patys niekur jungtis negalite. Prieš jungiantis ar klojant kabelius, būtina iš ESO gauti prisijungimo sąlygas. Taigi turite pradžioje kreiptis į ESO, ten galite klausti, prašyti, kad perkeltų prisijungimo vietą, taip pat pasiteiraukite ar negalėtų ESO įrengti apskaitos spintos prie jūsų sklypo ribos ir pan. Bet kokiu atveju, pradžioje viską reikia derinti su ESO. Gaunate prisijungimo sąlygas, įvykdote visus juose numatytus reikalavimus, tada kreipiatės į VEI dėl pažymos išdavimo, o tada ESO pajungs Jums elektrą.

Elektros tinklo schemos kaina

Kiek kainuotų naujam namui elektros tinklo schema?
Jūs turbūt turite omenyje namo elektros projekto kaina? Tai ji priklauso nuo namo dydžio, architekto ar projektuotojo ir pan. Kaina gali kardinaliai skirtis, pvz. nuo 100 Eur iki 1000 Eur ar daugiau.

Elektrinių prietaisų įžeminimas

Ar būtina įžeminti elektrinį boilerį, skalbyklę ir kt. prietaisus? Ar užtektų nulio nuo skydelio?
Jei pas jus name yra sena dviejų laidų sistema (fazė ir nulis) tai nuo skydelio iki įrenginių atveskite papildomą gyslą ir skydelyje pajunkite prie nulio, o kitą galą prie įrenginių korpuso.

Ar reikalingi brėžiniai energetikos inspekcijai kaip turi eiti kabelis

ESO neseniai pastatė elektros spintą sklype, mano klausimas būtų, ar reikalingi brėžiniai energetikos inspekcijai kaip turi eiti kabelis nuo spintos iki namo? Ar tiesiog užtenka pravesti kabelį nuo spintos iki namo ir energetikos inspekcijai pateikti kabelio varžos dokumentus kad išduotų leidimą skaitliukui pastatyti?
Taip, brėžinuko ant sklypo plano reikia. Šitą brėžinį galima ir pačiam padaryti, pvz. ant sklypo brėžinio nubrėžti raudoną liniją (kad ir ranka) ir parašyti kabelio markę.

Varžų matavimo atlikimas

Norėčiau pasiaiškinti ar įvadinio kabelio skersmens matavimas, skaitosi varžų matavimas? Jei ne, tai kas turėtų tai padaryti? Gal galite parašykite kiek dabar kainuoja el. galios padidinimas 7 kW ir trifazio įvado įvedimas? Turime vienfazį įvadą su 3 kW. Parašiau paraišką, bet nieko konkretaus neparašė tik tipinę sutartį pakišo, net netikrinę paraiškos patvirtino.
Varžų matavimams turite samdyti atestuotą įmonę ar elektriką. Niekas kabelio nematuoja - jo storis paprastai yra užrašytas ant kabelio arba elektrikas tiesiog pažiūrėjęs pasakys kokio storio yra pas jus kabelis ir ar tinkamas galios padidinimui. Jei netinkamas - turėsite pasikloti naują kabelį jei norite pasididinti galią. Bet kokiu atveju turite pas save kviestis atestuotą elektriką ir jis visą informaciją jums suteiks.

Nuo ko pradėti norint vienfazį elektros įvadą keisti į trifazį

Mūsų nuosavame name vienfazis elektros įvadas, norim keisti į trifazį, nuo ko pradėti ?
Kreipkitės į ESO ir tada bus aiškiau. Paprastai turėtų ESO išduoti prisijungimo sąlygas, kurias ivykdžius reikės pasidaryti varžų matavimus, gauti iš VEI pažymą ir tada ESO pakeis skaitliuką ir turėsit trifazį...

Ar galiu statybinę dėžutę pats pasidaryti

Statyti namui reikalinga elektra. ESO pastato dėžutę sklype. Reikalinga statybinė dėžutė. Ar galiu statybinę dėžutę pats pasidaryti? Ar reikia kažkokius sertifikuotus pirkti? Kaip su dokumentais? Jeigu pats darau skydą, kaip paruošti kam dokumentus? Per kiek laiko preliminariai ESO patvirtina ir kada galiu naudotis elektra?
Kažkokių specialių reikalavimų nėra, viską galite pasidaryti, jei žinote kaip dėžutė turi atitikti saugos reikalavimus. Dar jums reikės varžų matavimų, kuriuos daro atestuoti elektrikai. Tada VEI išduoda pažymą ir ESO pajungia elektrą. Visa tai užtrunka apie savaitę.

Leidimas elektros instaliacijos darbams

Noriu keisti buto elektros instaliaciją į naują. Iš koridoriaus noriu atsivesti viena 3x6 laidą vietoj dabar esamų 3 laidų. Taip pat bute persivedžioti naujai visą instaliaciją. Noriu pasiklausti ar reikia kokių nors leidimų elektros instaliacijos darbams? Ateinanti galia nebus keičiama.
Buto elektros instaliacijai jokių leidimų ar projektų nereikia. Darotės kaip paprastą remontą ir tiek. Kaip pasidarysit - jūsų reikalas.
Kas liečia naujo įvadinio kabelio atsivedimą iš koridoriaus, tai čia reikia pasižiūrėti kaip ir pro kur tas kabelis vedamas (ar daromas štrabas, po to užtinkuojama/dažoma, ar dedamas antviršinis lovelis). Koridorius yra bendra erdvė, todėl dažnai šituos darbus reikia suderinti su namo administratoriumi ir gauti leidimą/sutikimą (paprasta forma, gali būti parašyta ranka). Dar patartina suderinti darbus su kaimynais kad nekiltų konfliktų dėl sugadintų sienų ar lovelio gadinamo vaizdo ir pan.
Pastaba - šis kabelis iš koridoriaus (nuo skaitliuko) iki buto priklauso jums, ESO ar VEI neidomu kaip ir kokiu būdu jis bus tiesiamas.

Neįdėtas elektros laidas dėti į gofrą

Išsivedžiojau elektrą net nepagalvodamas, jog reikia prie medinių stogo konstrukcijų laidą dėti į gofrą. Ką dabar daryti? Ar įmanoma be gofros kažkokiu būdu dar apsaugoti nuo tikimybės sukelti gaisrą ir ar apskritai, jeigu automatas 16A ir yra nuotėkio relės yra tokia tikimybė?
Na pagal reikalavimus prie medinių konstrukcijų ar degių medžiagų laidai turi būti nedegūs arba įdėti į gofrą. Jei jau laidai išvedžioti, tai aišku nieko nebepadarysi. Jei kiekvienas kabelis bus apsaugotas automatu (2,5mm2 - 16A, 1,5mm2 - 10A) tai gaisro tikimybės nėra. Šiuo atveju siūlyčiau pasistatyti kokybiškus automatus (pvz Hager ar ABB), kad nutikus trumpam jungimui ar didelėms perkrovoms automatas TIKRAI suveiktų. Dėl didesnio jautrumo gali susistatyti "B" klasės automatus ir elektros instaliacija bus saugi.
Nuotekio reles statyk tik ten kur reikia - san.mazgui, virtuvei, lauko rozetėm. Pačios nuotekio relės kabelių ir instaliacijos nesaugo - jos saugo žmogų nuo srovės nutekėjimo jei sugedęs prietaisas ir pan.
Išvada - jei tvarkingai ir tinkamai susijungsi paskirstymo dėžutę, pastatysi kokybiškus automatus - viskas bus tvarkoj ir galėsi miegoti ramiai.

Elektros instaliacija pirtyje

Elektros instaliacija pirtyje. Kokie svarbiausi veiksmai reikalingi ir kokios turi būti naudojamos medžiagos, laidai, rozetes, šviestuvai, jungikliai?
Kas liečia bendras pirties patalpas, tai kažkokių specialių reikalavimų nėra - elektros instaliacija turi būti tokia pati kaip ir pvz mediniam namui (jei pirtis medinė) ar panašaus pastato. Priešpirtyje (galima ir visoje pirtyje) reikia komplektuoti hermetines rozetes (kaip san mazguose), taip pat visos rozetės turi būti pajungtos per nuotekio relę.
Kas liečia pačią pirtį (aišku ten rozečių nėra), tai apšvietimui reikia išvedžioti karščiui atsparų kabelį. Jei pečiukas elektrinis, tai maitinimo kabelis turi būti atsparus karščiui.
Šviestuvai pačioje pirtyje vėlgi turėtų būti skirti pirties apšvietimui (hermetiniai, atsparesni karščiui).

Elektros pajungimas į mobilių namelį

Elektra iki sklypo ribos atvesta. Pirksiu mobilų gyvenamą namelį ant ratų ir statysiu sklype. Leistina galia 6 kW. Ar galima į mobilius namelius pasijungti elektrą? Jeigu taip, tai kokio reikia kabelio?
Taip galima pajungti elektrą mobiliuose nameliuose. Reikia į apskaitos skydą atsivesti kabelį (varini 5x4 jei 6 kW trifazis), pasijungti lauko hermetinį skydelį su rozetėm ir nuo to skydelio pasijungti į namelį. Reikės dar varžų matavimų, gauti pažymą iš VEI, pasirašyti sutartį su ESO ir tada pajungs elektrą...

Namo elektros instaliacija ir darbų etapai

Statomės namą ir rugsėjį planuojame uždengti stogą. Ar galima iškart uždengus stogą rūpintis elektros instaliacija name, ar reikia atlikti kitus kažkokius darbus? Laikinoji dėžutė garaže yra, varžų matavimai yra. Kokie aktualūs įkainiai šiuo metu ir kaip skaičiuoja už atliktą darbą? Rozečių jungiklių, šviestuvų taškų apie 60. Nebuvo skaičiuoti taškai signalizacijai ir įvairiems davikliams kaip dūmų. Ar rozetė iš 4 kištukų skaičiuojasi už 4 taškus? Namo plotas 145 kv.m. Kiek viskas gali apytiksliai tai kainuoti?
Paprastai elektros instaliacija pradedama daryti kai jau yra langai ir durys. Bet žinoma galima pradėti daryti kai kuriuos darbus kai uždengiat stogą - išfrezuoti ir išmušti skyles rozetėms/jungikliams, paruošti angą įleidžiamam skydeliui, išgręžti skyles įvado kabeliui ir pan. Laidus tiesti geriau kai jau yra langai ir durys.
Kas liečia kainas, tai čia kiekvienas skaičiuoja individualiai - kai kas pagal taškus, kai kas įsivertina darbų apimtis dienomis ir pan. Žinoma kaina dar priklauso ir nuo to kokie meistrai ją atlieka ir kokiame mieste.
Geriausia mano manymu darbus ir apmokėjimą suskirstyti etapais, pvz:
Pirmas etapas - skylių frezavimas/iškalimas, laidų išvedžiojimas, skydelio pastatymas, dėžučių rozetėms/jungikliams pastatymas.
Antras etapas kai sienų ir lubų apdailos darbai eina į pabaigą - laidų patikrinimas ar nėra nukirstų, mechanizmų (rozetės/jungikliai) statymas, skydelio surinkimas, šviestuvų montavimui pasirengimas (įleidžiamiems šviestuvams angų paruošimas, laidų pratempimas į tikslias vietas ir pan).
Trečias etapas - šviestuvų sustatymas, apdailos rozetėms/jungikliams sudėjimas.

Kiekvienam etapui galima paskaičiuoti darbų kainas atskirai, nes pradžioje dažnai nėra aišku kokie bus mechanizmai, koks bus apšvietimas ir kokie šviestuvai, kiek laiko užims jų montavimas ir pan.

145 kv.m namui pilna elektros instaliacijos kaina gali būti 1000-1800 Eur ribose. Priklausomai kas atlieka darbus ir kokiame mieste. Turbūt galima rasti ir dar pigiau, jei darbus atliks pvz rumunai ar ukrainiečiai, bet jei namą statotės sau, tai visgi geriau nepagailėti tų kelių šimtų eurų ir elektros montuotojus rinktis pagal kvalifikaciją, nes blogai padarytos instaliacijos jau nebepakeisit ir klaidas labai sunku ištaisyti...
justinas79