Veiksmai norint pakeisti žemės paskirtį

Klausimas:
Kokie veiksmai turi būti atlikti, norint pakeisti žemės paskirtį iš komercinės į namų valdą, bei žemę išpirkti iš valstybės? Kiek tai kainuos? Noriu pirkti namą (210 kv.m.) Širvintų rajone iš fizinio asmens, bet žemė (13 a), kurioje stovi namas, priklauso valsybei, jos paskirtis-komercinė, nes pastatas buvo naudojamas kavinės veiklai. Yra atlikti žemės kadastriniai matavimai.
Komentarai:
Jei žemės sklypas yra komercinės paskirties, o jame yra namas, tai pilnai tikėtina, jog dėl kažkokių priežasčių esamas šeimininkas negalėjo paskirties pakeisti (žemės galėjo ir neišsipirkti, arba galėjo jam neleisti jos išsipirkti). Pavyzdžiui, sklypas patenka į kelio apsaugos zoną (rajoninis, krašto, magistralinis kelias), kuri gali būti nuo 20 iki 100m, todėl gyvenamoji statyba negalima (čia tik prielaida). Gali būti, jog rajono bendrojo plano sprendiniuose nurodyta, jog toje teritorijoje galima tik verslui skirta statyba (čia taip pat tik prielaida).
Sakykim, jog rimtų kliūčių nėra, tuomet pirmiausia reikės išsipirkti žemę (geriausia apie tokia galimybę teirautis Nacionalinėje žemės tarnyboje - žemėtvarkoje), kai jau turėsit žemės sklypą savo nuosavybėje, parašysite prašymą savivaldybės administracijos direktoriui (apie žemės paskirties keitimo perspektyvas teiraukitės savivaldybės architektūros skyriuje). Prašymas turėtų būti išnagrinėtas per 10 darbo dienų. Tuomet reikės užregistruoti Registrų centre naują žemės paskirtį.
Kai jau susitvarkysite žemės reikalus, galėsite užsakyti pastato rekonstrukcijos (kapitalinio ar paprastojo remonto - priklauso nuo to, kiek stipriai norėsite tą namą pakeisti, o jei viskas tenkina, tai tiesiog paskirties keitimo projektas) projektą pas projektuotojus - dokumentų iki statybos leidimo procedūra užtruks 2-6 mėnesius (priklauso nuo situacijos sudėtingumo).

Bet pirmiausia - teiraukitės apie žemės išsipirkimą žemėtvarkoje, savivaldybėje apie paskirties keitimo galimybes ir tik tuomet matysite tikrąją situaciją.
Kristina Rašimienė, Ekspertai.lt
Norint pakeisti paskirtį iš komercinės paskirties į namų valdą, reikia kreiptis į savivaldybę su prašymu pakeisti paskirtį. Jeigu toje teritorijoje pagal vietovės bendrąjį planą numatyta ne tik komercinė žemės sklypo paskirtis. Valstybinės žemės kainas nustato NŽT arba savivaldybės. Dabar valstybinė žemė parduodama pagal vidutinę rinkos kainą.
 
Sritis:
Sritis: