Nebaigto statyti namo registravimas

Klausimas:
Gal kas gali patarti. Norime pirkti sklypą soduose, kuriame 1997m. buvo pradėtas statyti gyvenamas namas 136 m2 ploto. Turėjo būti užbaigtas 2011 m., bet neužbaigtas, o įregistruotas su 75 % užbaigtumu. Yra projektas, planas. Ar perkant tokį sklypą su namu būtų problemų, ar namas privalomai turi būti įregistruotas? Ar reikia naujo leidimo statybų užbaigimui? Ar keistųsi reikalavimai statant toliau namą? Ar yra rizika pirkti tokį namą, jei yra, kokia?
Komentarai:
Reikia žiūrėti, kokia namo būklė ir kada namas buvo registruotas 75%. Jei statybos leidimas pasibaigęs, gali tekti imti naują, tačiau galimai galėtų pritempti statybos pabaigą kuo arčiau Leidimo galiojimo laiko ir taip priduoti. Bet kuriuo atveju - tai kainuotų nuo 2.500 EUR (minimum). Galėtume pakonsultuoti ir patarti ką daryti. Tokios konsultacijos kaina - 500 EUR.
Dalius Viršilas, UAB Pridavimas
Prieš perkant namą, kuris nėra pilnai užbaigtas ir įregistruotas, būtinai reikia išsiaiškinti, ar pastatas atitinka projektą, ar užfiksuota nebaigtos statybos padėtis nenukrypsta nuo projekto, dėl kurio gautas statybos leidimas.
O šiaip patarimas - įpareigoti pardavėją sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentaciją ir tik tada imtis pirkimo veiksmų.
Naujo leidimo nereikia, galit pirkt su 75 proc. baigtumu. Rizikos greičiausiai nėra, reikės užbaigti patiems, niuansas tik su paskirtimi - jei projektas ir leidimas - sodo namas, registruotis tame name negalėsit. Reikės keisti paskirtį į gyvenamą, tai kainuos laiko ir pinigų.
Ramunė Matijošienė, UAB Froleta
Norint išsamiai, kvalifikuotai atsakyti, reikia atlikti namo ir jo esamų dokumentų palyginimą, tam tikrą analizę. Idealu būtų apmatuoti ir sulyginti projektinius duomenis ir faktinius.
Tokiu atveju matytųsi, ar reikės dar kažko papildomai to namo pridavimui ar užteks standartiškų procedūrų.
Tokią - tyrimų paslaugą - galima gauti užsakius VŠĮ Statybos teisė. Kainuos keli šimtai, tačiau bus galima ramiai jaustis, žinant tikrą padėtį ir būsimus kaštus namo pridavimui ateityje
Dalius Viršilas, VŠĮ Statybos Teisė
Jei namas nėra įregistruotas 100% baigtumo Registrų centre, tuomet galima jį priduoti ir užregistruoti, jei namas atitinka projektą ir yra baigtas statyti. Tai yra, jei namas yra baigtas statyti, tik neatliktos statybos užbaigimo ir registravimo procedūros, galima atlikti statybos užbaigimo procedūras ir užregistruoti namą, jei jis atitinka turimo projekto sprendinius ir neturint galiojančio statybos leidimo.
Jei namas nėra baigtas statyti, tuomet statybos darbai, neturint galiojančio statybos leidimo laikytini savavališka statyba su visais iš to sekančiais padariniais. Norint tęsti statybos darbus, kai statybos leidimas nebegalioja, reikalinga gauti naują statybos leidimą pagal tuo metu, kai gaunamas naujas statybos leidimas, galiojančius teisės aktus ir reglamentų reikalavimus (tame tarpe ir energinius reikalavimus).
Kristina Rašimienė, Ekspertai.lt
 
Sritis:
Sritis: