Namo statyba žemės ūkio paskirties sklype

Klausimas:
Norime pirkti žemės ūkio paskirties sklypą ir jame statyti namą. Kas mūsų laukia, nuo ko pradėti, kokius dokumentus reikia susitvarkyti?
Komentarai:
Jei pagal bendrąjį planą, nebus galima pakeisti paskirties, o turėsit mažiau nei 50 arų, statyba nebus galima. Žemės ūkio paskirtyje galima statyti tik su ūkininko sodybos parinkimo schema, turint daugiau nei 50 arų žemės.
Lauras Paulauskas, Architektas Lauras Paulauskas
Namą galima statyti arba Kitos paskirties ("gyvenamosios") sklype; arba Žemės ūkio paskirties sklype, kai:
sklypo plotas ne mažesnis negu 0,5 ha;
turint ūkininko pažymėjimą ir pasidarius kaimo plėtros projektą ūkininko sodybos vietai parinkti (taip pat reikės ir toponuotrauką pasidaryti).

Jeigu pagal rajono bendrąjį planą jūsų sklypas patenka į urbanizuotą ar į urbanizuojamą teritoriją, tai kaimo plėtros projekto jums neleis darytis. Reikėtų pasikeisti žemės sklypo paskirtį į Kitą. Paskirtį galima nemokamai pasikeisti nunešus prašymą rajono savivaldybės administratoriui, direktoriui (jie nuspręs, ar galite taip paprastai pakeisti paskirtį, ar reikės daryti formavimo ir pertvarkymo projektą). Darant formavimo ir pertvarkymo projektą, po jo reikės pasidaryti geodezinius matavimus, kad galėtumėte įregistruoti naujos paskirties sklypą. Susitvarkius šias procedūras, kreipkitės į architektą, kuris padėtų jums su namo projekto parengimu-pridavimu.
Rita Veličkaitė, Projektuotoja Rita Veličkaitė
Jeigu žemės ūkio paskirties žemėje norite statyti namą, tuomet Jums nusipirkus reikės pasidaryti ūkininko sodybos projektą (nustatyti užstatymo zoną), kurioje vėliau architektas suprojektuos namuką. Tik prieš perkant, atkreipkite dėmesį ar nėra melioracijos apribojimo nustatyto visam sklypui. Jis skamba taip "Žemės sklypai, kuriuose įrengtos valstybei priklausančios melioracijos sistemos bei įrenginiai".
Norint statyti žemės ūkio paskirties sklype pirmiausia reikia būti ūkininku ir įregistruoti ūkį tame sklype, parengti atitinkamą kaimo plėtros žemėtvarkos projektą, kuriuo būtų nustatomos statybos zonos. Tuomet galimos statybos.
Agnė Peikštenienė, Žemės ekspertai
Namas (gyvenamas) dažniausiai statomas Kitos paskirties, gyvenamųjų namų naudojimo žemės sklypuose. Kitaip tariant - namų valdos sklype. Bet jeigu perkat Žemės ūkio paskirties žemės sklypą ir norite jame statyti namą - turėsite išsiimti ūkininko pažymėjimą, parinkti ūkininko sodybą (toks projektas, kurį galima užsisakyti pas matininkus), tada pasamdyti projektuotoją, kas suprojektuotų namą - parengtų techninį projektą, pagal kurį išimtų statybos leidimą ir jei norėsite dar, kad parengtų DARBO projektą, pagal kurį statybininkai statys.
Jei namą statysite nedidelį - iki 80 m2, viskas paprasčiau. Projekto rengti nereikės, bet ūkininko pažymėjimo vis tiek reikės.
Dalius Viršilas, Ekspertai.lt
 
Sritis:
Sritis:
 
Klausk
eksperto